
Mars mal kedysi piesočné pláže
Dnešný Mars je pustá a nehostinná planéta, no podľa zistení zverejnených nedávno v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences kedysi mohol mať piesočné pláže a zároveň poskytoval vhodné podmienky na podporu mikrobiálneho života. Dôkazy pochádzajú z údajov zhromaždených čínskym roverom Zhurong, ktorý pristál v oblasti Utopia Planitia na Marse v roku 2021.
Na rozdiel od iných roverov putujúcich po planéte dorazil Zhurong s vysokofrekvenčnými a nízkofrekvenčnými radarovými systémami, ktoré mu umožňujú vykonávať skenovanie pod povrchom Marsu. Po preskúmaní údajov z rovera sa medzinárodný tím výskumníkov domnieva, že spozorovali vrstevnaté štruktúry pozoruhodne podobné tým, ktoré možno nájsť na celej Zemi.
„Na Marse nachádzame miesta, ktoré vyzerali ako staroveké pláže a staroveké riečne delty,“ uviedol vo vyhlásení Benjamin Cardenas, odborný asistent geológie na Pennsylvánskej štátnej univerzite a spoluautor štúdie. „Našli sme dôkazy o vetre, vlnách, nechýbal piesok – ako na poriadnej dovolenkovej pláži.“ Cardenas a jeho kolegovia sa zamerali najmä na to, čo vyzerá ako dávno pochované „nánosy z pobrežia“.
Prímorské usadeniny, ktoré sú bežným prvkom na pobrežiach na celej Zemi, sú klesajúce geologické formácie vytvorené prílivmi a vlnami, ktoré postupne vyplavovali sedimenty do veľkej vodnej plochy. Podľa autorov sa uhly uloženia pobrežia na Marse aj hrúbka sedimentov pohybujú v rozmedzí hodnôt na Zemi. Ďalšia analýza tiež ukázala, že tieto usadeniny na Marse neboli výsledkom riečnych tokov, sopečnej činnosti alebo vetra, takže najpravdepodobnejším vysvetlením sú oceánske pobrežia.
Ak je to pravda, podporuje to hypotézu, že podstatnú časť severného pólu Marsu kedysi pokrýval oceán. Vodná plocha dostatočne veľká na to, aby vytvárala vlny a príliv a odliv, takisto zvyšuje šancu, že na planéte existuje život. Tieto teplé a vlhké podmienky vhodné pre život pravdepodobne trvali na Marse desiatky miliónov rokov, čo predstavuje dostatok času na to, aby sa pobrežie posunulo a zároveň podporilo vývoj organizmov.
Zdroj: popsci.com.
Zdroj Foto: Björn Schreiner / FU Berlin / ESA