HONOR_200 HONOR_200 HONOR_200

Najvýkonnejší mikroskop na svete dokáže zachytiť aj pohyb elektrónov

1

Nová verzia transmisného elektrónového mikroskopu zachytáva obrazy elektrónov počas ich pohybu tak, že ich zasiahne elektrónovými impulzmi v trvaní jednej kvintilióntiny sekundy. Elektróny sa pohybujú rýchlosťou približne 2200 kilometrov za sekundu, vďaka čomu sú schopné obletieť Zem len za 18,4 sekundy. Výskumníci dúfajú, že pomocou mikroskopu sa im podarí zistiť, ako sa tieto malé častice pohybujú. Svoje zistenia publikovali v časopise Science Advances.

Samsung WatchUltra Advertisement

„Tento transmisný elektrónový mikroskop je ako veľmi výkonný fotoaparát v najnovšej verzii smartfónov; umožňuje nám fotografovať veci, ktoré sme predtým nemohli vidieť, napríklad elektróny,“ uviedol hlavný autor Mohammed Hassan, docent fyziky a optických vied na Arizonskej univerzite. To, ako sa elektróny usporadúvajú a preskupujú vo vnútri atómov a molekúl, je zásadnou otázkou vo fyzike aj v chémii, ale pretože tieto malé častice sú plné energie, ich štúdium je mimoriadne náročné.

Zdroj: livescience.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Nie je kvintiliontina ako kvintiliontina reakcia na: Najvýkonnejší mikroskop na svete dokáže zachytiť aj pohyb elektrónov

30.8.2024 17:08
Autor asi zatiaľ netuší, že veľké čísla sa inak označujú v Európe a inak v anglicky hovoriacich krajinách. V Európe je 1 kvintilion 10 na 30, v USA "len" 10 na 18. Americký kvintilion teda tisíc miliárd krát menší než ten európsky.
To samé potom platí aj o zlomkoch - trilióntina, kvintilióntina atď. Podľa všetkého kamera dokáže zachytit procesy trvajúce 10 na mínus 18 sekundy, a nie 10 na mínus 30 sekundy, ako napísal autor. Ale aspoň míle "preložil" do kilometrov správne. :-)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať