Nanočastíce vstrieknuté do sietnice dokážu obnoviť zrak
Degeneratívna strata zraku spojená s vekom je taká bežná, až si možno myslieť, že ide o nevyhnutný dôsledok starnutia. Niekoľko inovatívnych výskumných projektov však našlo spôsoby, ako tomuto zdanlivo nevyhnutnému procesu zabrániť alebo ho aspoň spomaliť. Vedci pracovali na vývoji rôznych druhov umelých sietnic, vytvorených pomocou elektród a senzorov na replikáciu funkcií sietnice. Ich aplikácia však vyžaduje invazívne zákroky.
Teraz nová štúdia medzinárodného tímu vedcov ukázala, ako by bolo možné jednoduchšie obnoviť zrak u tých, ktorí trpia degeneratívnymi chorobami sietnice. Zistilo sa, že injekcia tzv. konjugovaných polymérnych nanočastíc (P3HT-NP) vytvára funkčnú umelú sietnicu a obnovuje videnie slepým hlodavcom. Už po jednej subretinálnej injekcii experimentálnych nanočastíc vedci videli aktivitu vizuálnej kôry a ostrosť zraku na úrovni podobnej zvieratám so zdravým zrakom.
Spôsob, ako sa nanočastice rozptýlia po sietnici, naznačuje, že technológia môže obnoviť široké zorné ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH