Organizmy vytvorené zo syntetickej DNA dláždia cestu k úplne novým formám života
Kód DNA pozostáva z molekúl označovaných štyrmi písmenami - G, T, C a A. Tie sú usporiadané do reťazca DNA. Výskumníkom sa teraz podarilo upraviť prvé živé organizmy, baktérie E.coli, a rozšíriť ich genetický kód. Tento postup by umožnil vytváranie a využívanie úplne nových foriem života. V konečnom dôsledku by bolo možné naprogramovať, ako budú organizmy fungovať a správať sa.
Podľa vyjadrenia vedcov upravené bunky predstavujú „stabilnú formu polosyntetického života“ a „položili základy na dosiahnutie hlavného cieľa syntetickej biológie – vytvorenia nových životných foriem a funkcií“.
Floyd Romesberg a jeho tím zo Scripps Research Institute v Kalifornii rozšírili genetický kód zo štyroch písmen na šesť pridaním dvoch nových molekúl, označených X a Y. Výskum preukázal, že jednobunkové organizmy boli schopné udržať tieto dve nové molekuly nekonečne dlho, aj keď sa delili a množili.
Romesberg urobil podobný pokus s rozšírením „genetickej abecedy“ už v roku 2014. Vtedy však pokusné org ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH