CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Samsung 49CHG90: Hráčsky sen s pomerom strán 32:9

0

Širokouhlé monitory nie sú žiadna novinka a hlavne tie s väčšími uhlopriečkami si získavajú čoraz väčšiu obľubu u hráčov. Nepísaný štandard pre tieto monitory bol doteraz pomer strán 21:9. Samsung však pri svojej novinke ide ešte ďalej a zvolil nezvyčajný pomer strán 32:9.

Hardvérový základ

Pomer strán nie je jediné, čo je na tomto monitore zaujímavé. Rozmery displeja sú impozantné, zobrazovacia plocha má veľkosť 1200 × 337 mm. To je iba o čosi menej ako dvojica 27“ monitorov vedľa seba. Panel typu VA disponuje technológiou QLED, vďaka ktorej dokáže zobraziť široký farebný gamut s presnými farbami, a má zakrivenie s polomerom 1800 R. Hráčov určite zaujme podpora technológie Free sync s pracovnou frekvenciou až 144 Hz a latenciou 1 ms, dokonca aj s podporou HDR. Podsvietenie obsahuje technológiu Flicker free, teda bez blikania, dostupný je aj nočný režim s potlačením modrých tónov. Telo monitora je celoplastové v kombinácii sivej a čiernej farby s kovovým pásom po celom obvode.

Na zadnej strane v mieste uchytenia držiaka je prstenec LED podsvietenia, ktorý osvetľuje stenu za monitorom, respektíve vytvára efekt,ak je monitor v strede miestnosti. Namiesto podstavca možno namontovať nadstavec s uchytením VESA. Podstavec je jednonohý kovový, so zakrytým vedením na kabeláž. Umožňuje otočenie a nastavenie výšky aj sklonu  monitora. Do polohy pivot ho, samozrejme, nenatočíte. Ovládanie je riešené 5-smerovým joystickom a trojicou tlačidiel na rýchle prepínanie režimov, tým možno funkcie priradiť. Všetky ovládacie prvky sú umiestnené zospodu pod prednou hranou. Ovládacie menu má futuristickú grafiku v štýle hier. Je prehľadné, ale umiestnenie ovládačov nie je príliš praktické. Osadenie vstupov je pomerne bohaté. Nájdete tu DisplayPort, 2× HDMI, mini DisplayPort, ako aj USB hub 1×2. Vstavané reproduktory monitor nemá, k dispozícii je však audiovstup a výstup na slúchadlá.

Kvalita obrazu a využiteľnosť

Monitor je cielený predovšetkým na hráčov. Napriek tomu však nemožno povedať, že by zaostával v kvalite zobrazenia. Na pripomenutie, technológia QLED v podsvietení využíva modré LED a dve vrstvy tvorené kvantovými bodmi, červenú a zelenú. Toto zloženie zaručuje presnú bielu farbu podsvietenia, takže sa nemusia využívať ďalšie filtre. To v konečnom dôsledku zabezpečuje presnejšiu reprodukciu farieb, ich širší rozsah a vyšší výsledný jas. Potvrdzujú to aj moje merania. Monitor dosahuje 100 % pokrytia farebného priestoru sRGB a 87 % pokrytia Adobe RGB.

Pri nastavení profilu sRGB je priemerná farebná odchýlka δE = 1, čo je veľmi dobrá hodnota. Maximálny jas dosahuje 289 cd/m2 a statický kontrast 1100:1. Monitor je z výroby veľmi dobre skalibrovaný, takže žiadne veľké nastavenia netreba robiť. Vďaka technológii QLED monitor zvládne aj nastavenie žiarivých (až gýčových) farieb. Zahnutie displeja je pri rozmeroch panela viac ako žiaduce. Obraz vás doslova obklopí a pri hraní hier dokonale vtiahne do deja. Najväčšie využitie bude mať monitor pri akčných adventúrach, kde poskytuje široké zorné pole a navyše sa môžete kochať grafikou hry. Výbornou voľbou môže byť aj pre streamerov, ktorým umožní rozdelenie obrazovky na časť s hrou a časť s pomocnými programami.

Vyzerá to podstatne elegantnejšie. V menu nájdete až 8 prednastavených farebných profilov pre rôzne typy hier, nastavenie sRGB, sledovanie filmov, vysoký jas aj používateľsky nastaviteľný profil. Niektoré hry môžu mať s nezvyčajným rozlíšením displeja zo začiatku problémy, skúšali sme niekoľko titulov a nakoniec pracovali všetky. Z hráčskeho hľadiska je výhodné pomerne malé rozlíšenie displeja, rovnaké ako pri dvoch full HD monitoroch, takže aj náročnejšie hry si zahráte v plných detailoch aj na slabších konfiguráciách PC.

Na druhej strane nezvyčajný pomer strán a malé rozlíšenie budú v niektorých prípadoch obmedzujúce pri pracovnom využití. Monitor na výšku zobrazuje iba 1080 bodov, čo je ešte menej, ako zvládne väčšina monitorov 21:9 (tie zobrazujú 1440 pixelov). Využitie môže nájsť pri práci s textovými dokumentmi, kde na ploche zobrazíte až 6 stránok textu, uľahčí aj prácu s dlhými tabuľkami. Žiaľ, na editáciu fotiek a podobné grafické práce sa veľmi nehodí práve pre rozlíšenie a problematické je to aj so spracovaním videa, kde síce môžete vidieť veľkú časť časovej osi, ale pri práci s viacerými vrstvami sa v nich už budete zle orientovať. Pri sledovaní videa zase vždy budete mať okolo čierne pásy. No ak chcete nahradiť dvojicu full HD monitorov na stole, ide o veľmi elegantné riešenie, hoci v tomto prípade si budete musieť odôvodniť pomerne vysokú cenu. Tá však pre každého nie je rozhodujúca veličina a je pravda, že okolo takéhoto monitora nikto neprejde bez povšimnutia. 

Parametre:

• Veľkosť obrazovky: 49”, natívne rozlíšenie: 3840 × 1080, pomer strán 32:9, obnovovacia frekvencia: 144 Hz, Free sync, typ panela: VA s pod­svietením QLED, zakrivenie 1800R, 10-bitový panel, farebné režimy: vlastný/vysoký jas/FPS/RTS/RPG/AOS/sRGB/kino, vstupy: HDMI 1.4 2×, DP 1.2, mini DP, USB hub: 1 + 2 USB 3.0, audiovstup 3,5 mm jack, výstup na slúchadlá 3,5 mm jack, podpora HDR, Flicker free, možnosti nastavenia: otočenie +15°/-15°, sklon -2/+15°, výška 120 mm, príkon typický/max./stand-by: 72 W/112 W/0,4 W, rozmery bez stojana: 1203 × 369,4 × 194,4 mm, hmotnosť s podstavcom: 15 kg
• Cena: 1375 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz, výbava, 10-bitové farby, možnosti nastavenia
- Horšie ovládanie, nízke vertikálne rozlíšenie

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu:  90 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 80 %
Spracovanie: 95 %
Celkovo: 91 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať