Podrobný pohľad na iOS 7
Spoločnosť Apple vydala 18. septembra novú verziu mobilného operačného systému iOS 7. Novinka prináša kompletne zmenené grafické rozhranie a predstavuje najväčšiu zmenu od čias verzie 2.0.
Objektívne farebnejší, subjektívne lepší
Ako sme nedávno publikovali v článku zameranom na históriu operačného systému iOS, verzia 2.0 priniesla obchod s aplikáciami App Store. Nasledujúce roky ukázali, že mobilné aplikácie sú tou revolúciou, ktorá sa podpísala pod zvýšený záujem o inteligentné telefóny. „Sedmička" nie je v žiadnom prípade až taká revolučná, pre majiteľov zariadení s iOS však predstavuje malý prevrat.
Na rozdiel od predchádzajúcich aktualizácií, ktoré postupne rozširovali funkcionalitu systému, ale jeho výzor výraznejšie nemenili, iOS 7 pôsobí ako úplne nový operačný systém. Jadro ostáva totožné, rovnako aj funkcionalita, zmena grafického rozhrania je však až príliš razantná. iOS sa zmenil v každom ohľade - systém je farebnejší, ikonky sú ploché, dizajn, fonty, grafické spracovanie nastavení a používateľského rozhrania, to všetko je na nepoznanie. Keď v ženských magazínoch zobrazujú dvojicu fotografií ženy, ktorá prešla výraznou zmenou, v prípade nového iOS môžeme porovnanie „pred" a „po" použiť aj my.
Porovnajte si rozhranie iPadu s operačným systémom iOS 6 a iOS 7
Nová verzia operačného systému je objektívne farebnejšia. Apple túto farebnú rôznorodosť prináša aj do hardvéru prostredníctvom nového iPhonu 5C. Vzhľadom na jeho cenu nemôže byť reč o verzii „cheap", skratka C označuje colours, teda farby.
O novom dizajne sme písali už júlovom vydaní PC REVUE, kde sme zhrnuli podstatné oznámenia z konferencie WWDC 2013. Už vtedy sa objavovali názory používateľov, že Apple sa inšpiroval u konkurencie. Objektívne treba konštatovať, že kalkulačka iOS sa výrazne podobá na rovnomennú aplikáciu z Windows Phonu a že niektoré prvky mierne pripomínajú Android. Vo výsledku je však iOS 7 lepší systém oproti svojim predchodcom a fiasko po uvedení Apple máp sa tentoraz neopakuje.
Dojmy z praxe
iOS 7 používame už od júna. Dá sa teda povedať, že sme si naň zvykli a systém hodnotíme z hľadiska dlhodobejšieho používania. Nový operačný systém sme testovali na iPhone 5, zopár dní sme ho skúšali aj na iPade tretej generácie a na iPhone 4. Zatiaľ čo v prípade nových modelov sme nemali problémy s jeho plynulosťou, v prípade iPhonu 4 sa objavili občasné pomalšie reakcie. Pomalší grafický čip sa v prípade staršieho iPhonu prejavil aj na slabších grafických efektoch, napr. pri priehľadnosti pri zobrazení nového ovládacieho panela.
Bez ohľadu na ostatné nové vlastnosti a funkcie nový dizajn je tá najpodstatnejšia zmena. Po inštalácií aktualizácie sme dokonca mali pocit, akoby sme si práve kúpili nový telefón. Používatelia, ktorým sa nový dizajn nepáči, však budú sklamaní. V tejto súvislosti treba dodať, že grafické rozhranie iOS 7 svedčí viac iPadom ako iPhonom - na veľkej obrazovke lepšie vynikne.
Apple zabudoval do nového systému viac ako 200 zmien a zlepšení. Z používateľského hľadiska sme najviac ocenili nový ovládací panel, ktorý možno „vyrolovať" zo spodnej časti obrazovky. Panel poskytuje rýchly prístup k základným nastaveniam - umožňuje vypnúť/zapnúť Wi-Fi, Bluetooth, režim lietadla, uzamknúť obrazovku, regulovať jas, ovládať prehrávač a pristupovať k niekoľkým základným aplikáciám. Zle jazyky môžu tvrdiť, že Apple túto funkciu odkopíroval od Googlu. Hoci sa dá hovoriť o čiastočnej inšpirácii, dizajn ovládacieho panela je iný v porovnaní s Androidom. Panel chválime, dá sa reálne využiiť v praxi.
Ovládací panel je najpraktickejšia novinka v iOS 7
Ďalšie novinky sú viac-menej kozmetického rázu, výraznejších pridaných vlastností je veľmi málo. Používatelia ocenia automatické sťahovanie aktualizácií pre aplikácie, prerobené notifikačné centrum takisto poteší. Prínosom je hlavne denný sumár, kde je zobrazená predpoveď počasia, informácie z kalendára a prehľad ďalšieho dňa. V porovnaní s notifikáciami v iOS 6 ide o správny posun vpred.
Chválime aj nové zobrazenie spustených aktualizácií. Tie sa v minulosti zobrazovali na spodnej lište, teraz sú prezentované vo forme karty - podobne ako v prípade Windows Phone 8. Prínosné je, že karty zobrazujú preview obrazovky s aplikáciou a zároveň sa dajú rýchlejšie zavrieť. Kartu totiž nedržíte niekoľko sekúnd ako ikonu aplikácie v iOS 6, jednoducho ju pošlete preč pohybom prsta hore. Takýmto spôsobom môžete zavrieť až tri karty súbežne. Niektoré z aplikácií zároveň podporujú špeciálny beh aplikácie na pozadí. Nie je to plnohodnotný multitasking, ako ponúka napr. Windows, v porovnaní s iOS 6 však ide o určité zlepšenie. Či a ktoré aplikácie môžu osviežovať obsah na pozadí, to si môžete vybrať v nastaveniach. Funkciu môžete prípadne úplne vypnúť. Z hľadiska spotreby batérie sme výraznejší rozdiel nezaznamenali.
Jedna z mála skutočne nových funkcií je AirDrop. Je to odpoveďou Applu na Android Beam a umožňuje posielať súbory medzi kompatibilnými zariadeniami. Na rozdiel od Androidu, ktorý využíva technológiu NFC, AirDrop kombinuje využitie technológií Wi-Fi a Bluetooth. Vďaka svojmu konceptu umožňuje posielať súbory aj na diaľku, telefóny teda nemusia byť úplne pri sebe. AirDrop podporujú iba zariadenia s iOS, ktoré sú vybavené novým konektorom Lightning. Po zapnutí funkcie si vyberiete, či vás môžu vidieť všetci používatelia AirDrop v okolí alebo iba vaše kontakty.
Siri je opäť o niečo chytrejšia, používatelia však skôr ocenia možnosť blokovať telefónne čísla, zobrazovať čas SMS správ alebo prehľadné informácie o spotrebe mobilných dát
V rámci ďalších zmien spomeňme, že zložky si môžete momentálne deliť do viacerých stránok, Siri dokáže rozpoznať nové príkazy a môže hovoriť aj mužským hlasom - slovenčinu však stále nepodporuje. iTunes Radio, ktoré je spomenuté v opise aktualizácie, zatiaľ u nás nenájdete. Služba je momentálne dostupná iba pre Ameriku. Takzvaný spotlight panel, ktorý umožňuje vyhľadávanie v rámci telefónu, sa presunul z ľavej domovskej obrazovky do hornej časti každej domovskej obrazovky. Pri SMS správach si môžete konečne pozrieť presný čas - posuňte prstom doľava. Apple zabudoval do svojho systému aj vodováhu, nájdete ju v aplikácii kompas a konečne pribudla možnosť blokovať vybrané telefónne čísla. Potešia aj podrobné informácie o spotrebe mobilných dát, ktoré sme si v minulosti kontrolovali pomocou aplikácií tretích strán. Všetky tieto zmeny znamenajú z používateľského hľadiska prínos, oceníte ich a budete ich využívať. iOS 7 však v tomto smere neponúka nič nové, iba dobieha konkurenciu.
Aplikácie pre iOS 7
Jedna z výborných vlastností, čo sa operačného systému iOS týka, je distribúcia aktualizácií a spolupráca s vývojármi. Inak povedané, iOS 7 vyšiel 18. septembra a v ten deň bol dostupný pre všetky podporované zariadenia bez ohľadu na to, na ktorom kontinente sa používatelia nachádzajú. Ako je už zvykom, servery Applu veľký nápor nezvládli a aktualizácia na novú verziu bola počas úvodných hodín takmer nemožná - objavovali sa výpadky spojenia a ďalšie problémy. Ak ste si náhodou telefón alebo tablet reštartovali na výrobné nastavenia, mali ste problém zariadenie aj aktivovať. Nám sa to podarilo až po hodine opakovaného skúšania.
V deň uvedenia iOS 7 ponúkal App Store viac ako 85 známych aplikácií, ktoré boli optimalizované pre nové používateľské rozhranie
Na druhej strane je tento prístup veľmi dobrý pre používateľov aj vývojárov. Fragmentácia operačného systému je veľmi nízka a vývojári sa neboja aktualizovať a zlepšovať aj svoje aplikácie. V deň vydania iOS 7 bolo v ponuke App Storu viac ako 85 aplikácií, ktoré boli optimalizované pre nový systém. Na rozdiel od predchádzajúcich verzií iOS museli vývojári tentoraz kompletne prerobiť dizajn svojej aplikácie tak, aby „ladil" s grafickým rozhraním iOS 7. Uvádzame príklady siedmich z nich.
Sociálna sieť ponúka okrem nového dizajnu aj iné rozloženie ovládacích prvkov vo verzii pre iPhone
Dražiť môžete už aj v štýle iOS 7
Nový dizajn ponúkajú viaceré obľúbené aplikácie, RunKeeper nie je výnimka
Nová sociálna sieť je zameraná na lokálnych používateľov vo veľkých mestách
Kolaboračný kancelársky balík ponúka bezplatnú tvorbu dokumentov
Evernote vám umožňuje ukladať multimediálne poznámky v cloude, nová aplikácia je výborná
Shazam patrí medzi najstaršie aplikácie iOS, za ten čas prešiel viacerými zmenami
Verdikt PC REVUE
iOS 7 predstavuje revolúciu pre majiteľov zariadení Apple, z hľadiska inteligentných telefónov a tabletov všeobecne veľkú dieru do sveta nerobí. Apple sa pri vývoji nového operačného systému inšpirovalo u konkurencie aj vo „vlastnej" jailbreakovej komunite. Ak si odmyslíme kompletne nové grafické rozhranie, majú nové funkcie a vlastnosti v iOS7 pre používateľa praktický prínos. Počas dlhodobejšieho používania sme si zvykli a obľúbili prakticky všetky nové funkcie - ovládací panel, nový dizajn centra notifikácií, automatické sťahovanie aktualizácií a nový multitasking. Ak vám nový dizajn operačného systému nie je vyslovene nesympatický, inštaláciu aktualizácie odporúčame. Noviniek môže byť na prvý pohľad pomenej, iOS 7 je však z praktického hľadiska pre používateľa väčší prínos ako minuloročná aktualizácia systému.
Posielanie dát prostredníctvom funkcie AirDrop využijú iba majitelia zariadení s konektorom Lightning