Revolučný ThinkPad X1 Fold s ohybným displejom
Ohybný dotykový displej pridáva notebookom a konvertibilným zariadeniam ďalšie zaujímavé a praktické dimenzie. ThinkPad X1 Fold, má v zloženom stave rozmery menšieho poznámkového bloku a tento dojem umocňuje aj kožený kryt zadnej steny, ktorý pripomína obal koženého manažérskeho diára. Po úplnom roztvorení môžete zariadenie používať ako tablet s veľkým 13,3 palcovým displejom, alebo po čiastočnom otvorení ako notebook. Podľa okolností a aplikácií, ktoré používate môžete využívať buď klávesnicu na dotykovom displeji, alebo hardvérovú klávesnicu , ktorá sa dá magneticky prichutiť k spodnej časti roztvoreného zariadenia.
Pozrite si videorecenziu, ktorá ukazuje scenáre využitia tohto revolučného zariadenia.
Úplne intuitívne sa mi pri roztváraní ponúkla aj ďalšia poloha, ktorá len umocňuje analógiu s poznámkovým blokom, alebo v tomto prípade skôr knihou je možnosť čítania dokumentov, alebo e-kníh na dvoch stránkach, presne tak, ako keby ste čítali knihu.
Ale poďme pekne po poriadku. Po roztvorení zariadenia môžete z jeho zadnej steny odklopiť trojuholníkovú časť, ktorá poslúži ako stojan.
Pod stojanom je kryt, ktorého účel mi uniká. Slot na rozšírenie diskovej ani pamäťovej kapacity však pod ním nehľadajte
Získate tak stabilný tablet, s ktorým môžete pracovať buď s využitím dotykového displeja, elektronického pera, alebo klávesnice. Originálna klávesnica je pripojená cez bluetooth, takže môže byť položená pred tabletom.
Práca v tomto režime, hlavne ak použijete aj myš sa prakticky ničím nelíši od používania notebooku, navyše displej má rozlíšenie 2048 x 1536 pixelov. To predstavuje pomer strán 4: 3 a tento pomer strán je na prácu s dokumentmi oveľa výhodnejší, než tradičný pomer strán 16: 9. V režime na šírku, či už na stojane, stole alebo na kolenách poskytuje viac vertikálneho priestoru. Rovnako aj v režime tabletu na výšku je tento pomer strán optimálny na zobrazenie strán dokumentov.
Na testovanie som mal verziu s 256 GB SSD diskom hardvérovou klávesnicou a elektronickým perom. Najlacnejšia verzia sa dodáva bez klávesnice a pera. No najlacnejšia ako najlacnejšia. Cena testovanej verzie bola 3 389 eur, čo naznačuje okruh používateľov. Dizajnovo a funkčne je to prémiové inovatívne zariadenie pre manažérov a kožený povrch to priamo do tejto kategórie smeruje, prípadne zariadenie pre nadšencov pre inovatívne technológie. Je to koncept, ktorý (možno) naznačuje budúcnosť konvertibilných zariadení blízkej budúcnosti. Tak, či onak, zariadenie tohto formátu veľa napovie o štýle a možnostiach jeho majiteľa.
Pri testovaní som ocenil vysokú variabilitu, keď môžete komfortne pracovať na veľkom displeji, alebo operatívne pri čiastočnom roztvorení, či už s klávesnicou, alebo bez nej. V súčasnej dobe online stretnutí som bol zvedavý aj na možnosti webovej kamery. Tú využijete v režime „tablet na stojane“, vtedy zobrazuje na šírku. V režime „ako notebook“ je kamera nad pravým kĺbom a zobrazuje v režime na výšku, takže ostatní účastníci online mítingu vás vidia ako keby vás snímala kamera smartfónu
Konštrukcia je napriek kompaktným rozmerom dostatočne pevná vrátane kĺbu, ktorý je pevný a stabilne fixovaný pri akomkoľvek uhle otvorenia. Displej je po roztvorení na pohľad homogénny, takže pri letmom pohľade ani nezistíte, že sa v strede ohýba. Pri skúmaní hmatom zistíte, že displej tvorí viac vrstiev a zrejme bude náležite odolný. Zadnú časť dizajnovo aj funkčne dotvára kožený kryt, ktorého časť na šikmom závese po odklopení slúži ako stojan. Koža je nielen prémiový, ale aj trvanlivý materiál. Uvedomil som si to, keď som pri nakrúcaní videa použil svoj kožený diár, ktorý som denne používal vyše 20 rokov a jeho kožený obal stále vyzerá dobre.
Okraje displeja sú pokryté materiálom pripomínajúcom silikónovú gumu, čo prispieva k spoľahlivému držaniu keď zariadenie používate ako tablet. Zariadenie je konštruované tak, po prichytení klávesnice k spodnej polovici displeja sa dá zavrieť, pričom klávesnica zostane vo vnútri.
Zložené zariadenie bez klávesnice
Zložené zariadenie s klávesnicou vo vnútri
Konektory na strane oproti kĺbu
Zložený ThinkPad X1 Fold sa ľahko zmestí aj do menšej kabelky. Klávesnica je usporiadaním kláves a trochu aj rozmerovo prispôsobená tak aby sa vošla do zloženého zariadenia. Klávesnica sa nabíja buď bezdrôtovo keď je v zatvorenom zariadení, alebo cez micro USB port. Nepíše sa na nej zle, ale chce to zvyk. Taktiež miniatúrny touchpad je pod klávesmi pravdepodobne len preto aby vás odradil od jeho používania a začali ste v maximálnej miere využívať dotykový displej a/alebo myš. Ak budete toto zariadenie či už doma, alebo v kancelárii využívať na písanie dlhších textov, odporúčam investovanie do externej klávesnice štandardných rozmerov. Ja používam externú klávesnicu ThinkPad s trackpointom a neviem si ju vynachváliť.
OLED displej ma prekvapil vernosťou podania farieb. Kolorimetrickou sondou som nameral nielen 100 % pokrytie sRGB, ale aj 99 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB, takže ho môžete používať, samozrejme v intenciách výkonu aj na editovanie fotografií, videí, či na grafické práce. Jas podsvietenia som nameral 323 nitov. Nielen grafici, ale aj ľudia, ktorí si radi robia poznámky a nákresy perom, ocenia elektronické pero. Má dva tlačidlá, ktorým môžete priradiť rôzne funkcie a nabíja sa cez USB-C konektor, ktorý sa sprístupní po vytiahnutí hornej časti. Je to veľmi praktické, lebo na nabíjanie pera môžete použiť zdroj k notebooku.
Veľmi praktická je aplikácia, alebo skôr widget s tromi názornými ikonami na prepínanie módu displeja, ktorý sa zobrazí po roztvorení displeja. Môžete si nastaviť aby v režime notebooku jedna aplikácia bežala hore a druhá dole, alebo využiť celý displej pre jednu aplikáciu. Aplikácie pre Windows 10 by mali byť napísané tak, aby vedeli na maximum využiť rozmery displeja, alebo pre nich vyhradeného okna tak v režime na šírku, ako aj na výšku.
Čo sa týka komfortu práce tak v Lenove vynikajúco zvládli prispôsobenie Windows zobrazovacím možnostiam skladacieho displeja. Treba si uvedomiť, že ThinPad X1 Fold je de facto prvým zariadením tohto druhu a Windows 10 v režime tablet by v porovnaní trebárs s iOS na iPade potreboval ešte trochu doladiť drobné detaily, hlavne čo sa týka ovládania gestami. Pre zaujímavosť som vyskúšal svoju vlastnú aplikáciu simulátor mikropočítača ZX Spectrum ktorú som robil asi pred piatimi rokmi pre Windows 8 (je v aplikačnom obchode) a táto aplikácia fungovala perfektne vo všetkých režimoch skladacieho displeja.
Srdcom zariadenia je procesor Intel Core i5-L16G7 s kódovým označením „Lakefield“ .Má netypickú hardvérovú architektúru s piatimi jadrami a je určený pre malé prenosné zariadenia, kde sa občas vyžaduje aj vysoký výkon, no procesor je primárne optimalizovaný na malú spotrebu. Štyri jadrá typu bežia na maximálnej frekvencii 1,8 GHz a piate výkonné jadro dokáže zvýšiť svoju taktovaciu frekvenciu až na 3 GHz. S výkonom zariadenia som bol spokojný, vrátane editovania fotografií v aplikácii Zoner Photo Studio, či prehliadaní multimediálne bohatých webových stránok. Pri bežnej záťaži, čo je v mojom prípade písanie článkov s občasným surfovaním na nete pri polovičnom jase podsvietenia som sa s výdržou dostal 6 hodín a 45 minút. Zvuk je celkom dobrý, primeraný rozmerom zariadenia a na bežné účely, napríklad na počúvanie hudby, či pozeranie filmov niekde v pracovni celkom stačí. Odporúčam vyskúšať ekvalizér, alebo ešte lepšie profily v aplikácii Dolby Access.
Používateľ má k dispozícii dva USB-C konektory, cez ktoré da zariadenie aj napája a nabíja. Konektory sú rozmiestnené tak aby ste v každej polohe mali aspoň jeden konektor mali pohodlne prístupný. Na rozšírenie portov môžete požuť vhodnú dokovaciu stanicu.
Skúsenosti zo smartfónov ukazujú, že zariadenia so skladacími displejmi začnú byť perfektné v druhej generácii, takže držíme palce Lenovu aby doladili pár drobných detailov a veríme že aj Windows 10 bude natívne podporovať možnosti týchto zariadení.
Technické údaje: Procesor: Intel Core i5-L16G7 (LakeField), 5 jadrový hybridný, taktovacia frekvencia 1,4 – 3 GHz, 8 GB RAM LPDDR4X 4267 MHz, 256 GB disk PCIe SSD, grafika Intel UHD Graphics; displej dotykový skladací: 13.3" QXGA (1536 x 2048 px); konektivita: 802.11ax, bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10 Home 64; konektory: 2× USB-C 3.2, batéria 50 Wh, rozmery zložený: 158,2 x 236 x 27,8 mm , rozložený 299,4 x 236 x 11,5 mm, hmotnosť 0,99 kg
Cena: 3 229 EUR (5G verzia 3 549 EUR)
+ koncepcia so skladacím displejom, vynikajúci OLED displej s verným zobrazovaním farieb, variabilita použitia
- nič podstatné
Hodnotenie: 10
Tip redakcie: inovatívnosť
Zobrazit Galériu