Revolučný motor dokáže dostať lietadlo z New Yorku do Londýna len za 45 minút
Texaský startup Venus Aerospace odhalil prelomový motor, ktorý má potenciál úplne zmeniť vysokorýchlostnú leteckú dopravu. Pokročilý pohonný systém nazvaný Venus Detonation Ramjet 2000 lb Thrust Engine (VDR2) bol predstavený na nedávnom podujatí Up.Summit v Bentonville v štáte Arkansas. VDR2 je navrhnutý tak, aby poháňal drony a lietadlá nadzvukovou rýchlosťou, čo im umožňuje prekonávať obrovské vzdialenosti vo veľkých výškach s bezkonkurenčnou účinnosťou.
Hypersonický pohonný systém kombinuje vysoký ťah a účinnosť rotačného detonačného raketového motora (RDRE) s rýchlosťou raketového náporového motora (ramjet). Motor VDR2, ktorý vyvinula spoločnosť Venus v spolupráci so spoločnosťou Velontra, bude fungovať ako jediný motor ponúkajúci pohon od štartu až po dosiahnutie rýchlosti Mach 6. Pohľad na prierez motora VDR2 odhaľuje jeho jednoduchosť, keďže ide v podstate o trubicu bez pohyblivých častí.
Keď motor pracuje ako ramjet, nasávaný vzduch je stláčaný rýchlosťou pohybu motora dopredu namiesto lopatiek turbíny, ktoré sa môžu pri hypersonických rýchlostiach roztaviť. Rotačný detonačný raketový motor, ktorý je súčasťou pohonného systému, takisto nevyžaduje žiadne pohyblivé časti. Má dva koaxiálne valce s medzerou medzi nimi. Motor vstrekuje do medzery zmes paliva a okysličovadla, čím vzniká trvalá rotačná detonácia. Dochádza tak k takmer rovnomernému prúdeniu vysokorýchlostných výfukových plynov, ktoré účinne generujú ťah.
Startup upútal pozornosť začiatkom tohto roka úspešným uskutočnením prvého skúšobného letu prototypu dronu, ktorému sa podarilo dosiahnuť maximálnu rýchlosť Mach 0,9 pri 16-kilometrovom lete. Bol to rozhodujúci krok k vývoju jeho hypersonického lietadla s názvom Stargazer, ktoré dokáže prepraviť cestujúcich rýchlosťou až Mach 9 (11 110 km/h). Ak sa to podarí, výrazne sa skráti čas cesty napr. zo San Francisca do Tokia len na jednu hodinu.
Zdroj: luxurylaunches.com.
Zobrazit Galériu