CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Samsung 34SE790C – Ultraširoký krásavec

0

Samsung patrí k tradičným výrobcom televízorov a monitorov. Tentoraz sa k nám dostal jeden z najväčších monitorov v ponuke, model 34SE790C so zakriveným displejom s pomerom strán 21:9. Ultraširokouhlé monitory sa s postupne klesajúcimi cenami a zväčšujúcou sa uhlopriečkou dostávajú čoraz častejšie do zorného poľa hráčov. Pri 34" uhlopriečke je zakrivenie panela veľmi žiaduce, umožňuje lepšie vtiahnutie do deja či už pri hraní hier, alebo sledovaní filmov, ktoré veľmi často používajú práve tento formát, takže si film môžete vychutnať bez rušivých pásov z vrchnej a spodnej strany. Použitý panel typu SVA (Super Vertical Alignment) s rozlíšením 3440 × 1440 bodov má zakrivenie 3000R a reprodukuje 8-bitové farby bez ditheringu. Zakrivenie panela teda nie je veľké, ale aj tak dopomáha k lepšiemu sledovaniu zobrazovanej plochy. Displej má antire­flexnú povrchovú úpravu, ktorá účinne potláča odlesky z okolia. Pri zakrivených displejoch je to v podstate nevyhnutnosť.

Dizajn monitora je jednoduchý, ale sympatický. Polomatný panel je vsadený do pomerne úzkeho, 11 mm širokého lesklého rámčeka, ktorý je skosený smerom dovnútra. Podstavec je v tvare písmena T. Rovnako ako celý povrch monitora je plastový so striebornou lištou vpredu, imitujúcou hliník. Lišta sleduje zakrivenie displeja. Monitor sa dodáva v rozmernej škatuli s nainštalovaným podstavcom, takže ho stačí vytiahnuť a pripojiť. Podstavec umožňuje nastavenie výšky v rozsahu 100 mm a sklonu od -2° do +20°. Po jeho odmontovaní môžete monitor upevniť pomocou závesu VESA (100). Kompletné ovládanie vrátane zapnutia a vypnutia je zverené 5-smerovému joysticku, ktorý sa nachádza na pravej strane vzadu. Toto ovládanie je jedno z najlepších, s akým sa môžete na monitoroch stretnúť. Vzhľadom na veľkosť monitora sa však budete musieť občas natiahnuť. Portová výbava je bohatá, ale so staršími vstupmi ako DVI či D-Sub sa tu už nestretnete. K dispozícii je jeden DisplayPort vo verzii 1.2 a dvojica HDMI 1.4. Okrem toho tu nájdete praktický 4-portový USB hub (všetky výstupy sú vo verzii USB 3.0) a audiovýstup. USB hub umožňuje nastavenie rýchleho nabíjania až na dvoch výstupoch USB. Monitor je vybavený aj dvojicou reproduktorov s výkonom 2× 7 W a s mriežkami naspodku. Od zvukovej časti nemožno čakať zázraky, ale medzi monitormi patrí k tomu najlepšiemu, čo sme zatiaľ počuli. Zvuk je čistý, nechýbajú ani stredné basy. Vzhľadom na umiestnenie reproduktorov horšie podáva výšky, znejú trochu zastrene. Na vychutnávanie hudby to nie je, no pri sledovaní filmu alebo hraní hier poslúžia.  Zvuk má možnosť niekoľkých prednastavení. Z obrazovej stránky bol monitor trochu prekvapením. Napriek iba 8-bitovému spracovaniu farieb bez ditheringu (teda dopočítavania poltónov) monitor podáva slušný obraz a aj pri objektívnych meraniach vykazoval dobré výsledky. Vo farebnom gamute pokrýva 100 % farebného priestoru sRGB a 81 % farebného priestoru Adobe RGB. Veľmi dobre si počínal aj v maximálnom jase s hodnotou 346 cd/m2, ktorá je vyššia, ako udáva výrobca, a dynamickom kontraste s hodnotou 760:1. V presnosti farieb dosiahol dokonca nulovú priemernú odchýlku farieb δE. Input lag sme namerali na hodnote 11,5 ms (Leo Bodnár), čo je veľmi dobrá hodnota.


Portová výbava v podstate v štandardnej zostave, analógové vstupy by ste už hľadali márne

Panel používa podsvietenie WLED, ktoré má reguláciu jednosmerným prúdom, takže monitor nebliká. Veľmi dobrá je aj rovnomernosť podsvietenia a podania farieb. Tento typ panelov je občas náchylný na blednutie farieb k okrajom. Pri veľmi pozornom skúmaní si to všimnete aj tu, zakrivenie displeja však tento neduh pomerne úspešne kompenzuje a pri bežnom používaní ho nezbadáte. Monitor je vybavený aj technológiou na šetrenie zraku, ktorá potláča modré zložky spektra. Vďaka viacerým vstupom môžete využiť aj zobrazenie PiP alebo PBP. Samsung 34SE790C nie je monitor určený pre grafikov alebo fotografov, svoje miesto nájde skôr v domácich zostavách pri hraní hier či pozeraní filmov. V tejto úlohe je naozaj výborný. Dobrým pomocníkom však bude aj v kancelárii, kde umožní pohodlné zobrazenie rozsiahlejších tabuliek či viacerých dokumentov.

Rozlíšenie 3440 × 1440 bodov môže robiť nie­ktorým lacnejším či starším PC problémy. Pred kúpou monitora si preto preverte, aké maximálne rozlíšenie vaša grafická karta podporuje. Ak podporuje 4K rozlíšenie, teda 3840 × 2160 60p, pripojenie bez problémov zvládne. V prípade 2K rozlíšenia môžu nastať problémy. Na limit sme narazili aj pri pripojení PlayStation 4, ktorá umožňuje výstup maximálne 1080p. Vyriešili sme to tak,  že na PS4 sme nastavili 1080p a na monitore režim Wide. Obraz bol síce pretiahnutý do strán, ale pri hre to veľmi neprekážalo a bolo lepšie, že vyplnil celú plochu displeja.

Parametre:

• Displej 34", SVA (Vertical Alignment) LCD, natívne rozlíšenie: 3440 × 1440, udávaný maximálny jas: 300 cd/m², farebná hĺbka: 16,7 milióna farieb (8 bitov na subpixel bez ditheringu), latencia (G2G): 4 ms, obnovovacia frekvencia: 60 Hz, hmotnosť: 9,9 kg, kontrastný pomer: 3000: 1 (80 m: 1 dynamický kontrast), zorný uhol: 178° horizontálne, vertikálne 178°, spotreba elektrickej energie: 47 W typická, podsvietenie: WLED
• Cena: 814 EUR

Hodnotenie/výsledky meraní

• Spotreba stand-by/typická/max.: 0,4 W/45 W/49 W, maximálny jas: 346 cd/m2, statický kontrast: 760:1, priemerná odchýlka farieb δE = 0.00

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný obraz, antireflexná úprava, 4× USB 3.0, výborné ovládanie
- Iba 8-bitové spracovanie

HODNOTENIE:

Merania: 80 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 94 %

 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať