S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Samsung Galaxy A52s 5G – inovovaná verzia obľúbeného smartfónu

1

Z modelu Galaxy A52 sa vďaka jeho popularite pomaly, ale isto stáva produktová rodina, ktorá má v súčasnosti už tri varianty. K základným modelom A52 a A52 5G, pribudol inovovaný Galaxy A52s 5G.  

Kľúčovou inováciou modelu s prívlastkom „s“ je nový čipset Qualcomm Snapdragon 778G 5G, zatiaľ čo predchodca A52 5G využíval Snapdragon 750G 5G a základný A52 bol osadený čipsetom Snapdragon 720G. Nový čipset má integrovaný 5G modem Snapdragon X53 s maximálnou teoretickou rýchlosťou sťahovania 3,7 Gbps a teoretickou rýchlosťou 2,9 Gbps. Zaujímavé bude aj porovnanie výsledkov benchmarkov, pre lepšiu názornosť uvedieme percentuálne porovnanie. A52 5G mal v AnTuTu benchmarku výkon v porovnaní s A52 vyšší o 28 % a najnovší A52s 5G má zhodou okolností o 28 % vyšší výkon než A52 5G. Výkonnejšie je aj grafické jadro.   Môžem potvrdiť svižný chod aj pri náročnejších hrách.  Nový čipset je vďaka 6 nm technológii a ďalším vylepšeniam zároveň aj úspornejší pri bežnej záťaži.  

Ako ukazujú aktuálne rebríčky predajnosti u operátorov aj na voľnom trhu sa aj tento inovovaný model umiestňuje na popredných miestach.  Má na to všetky predpoklady – vysoký výkon, atraktívny dizajn, vynikajúci displej, vode odolnú konštrukciu a batériu s veľkou kapacitou. Testoval som model vo farbe Awesome Violet. V ponuke sú aj farebné varianty Black, White a Mint, čiže svetlo zelenú všetky s prívlastkom Awesome.

Zadná stena je z farebného odolného plastu z jemne matnou a na dotyk príjemnou povrchovou úpravou. Jej dominantou je mierne vyvýšená platforma s objektívmi a LED svetlom, ktorá má elegantne zaoblené rohy a má rovnakú farbu ako zvyšok zadnej steny. Dôležitou konkurenčnou výhodou v tejto cenovej triede je odolnosť voči vode aj prachu na úrovni štandardu IP67, čo znamená, že smartfónj by mal vydržať ponorenie do hĺbky 1m v čistej vode po dobu 30 minút. Smartfón podporuje dual SIM, pričom druhý slot je alternovaný s pamäťovou kartou s kapacitou do 1 TB.

Používatelia ocenia Super AMOLED displej s rozlíšením Full HD + obnovovacou frekvenciou 120 Hz chránený odolným sklom Gorilla Glass 5. Pri vyššej frekvencii je zobrazovanie plynulejšie, aj keď za cenu mierneho zvýšenia spotreby energie. Výrobca udáva maximálny jas 800 nitov, takže displej je dobre čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. Tento maximálny jas sa nastaví len v automatickom režime, ak intenzita okolitého svetla prekročí hodnotu 20 000 luxov.  Samozrejmosťou je nočný režim s potlačenou modrou zložkou svetla a technológia Eye Comfort Shield upravujúca automaticky farebnú teplotu. Pod povrchom displeja je snímač odtlačkov prstov pracujúci na optickom princípe. Rýchlosť a presnosť autentifikácie je veľmi dobrá, aj keď ultrazvukovým snímačom vo vlajkových smartfónoch konkurovať nemôže.

Štvorica objektívov zadného fotoaparátu je usporiadaná tak, že vľavo  (zhora nadol) je ultraširokouhlý, objektív, objektív hlavného fotoaparátu s optickou stabilizáciou obrazu a senzor DOF, ktorý je určený na zisťovanie vzdialenosti objektov fotografovanej scény za účelom rozostrenia pozadia. Vpravo nad LED bleskom je makro objektív. Kvôli harmonizácii dizajnu sú majú otvory objektívov v stĺpcoch rovnaký priemer. Hlavný fotoaparát má snímač s rozlíšením 64 MPx. Pokiaľ chcete za dobrého svetla zachytiť maximum detailov, môžete tento fotoaparát prepnúť do režimu maximálneho rozlíšenia.  Implicitne tento fotoaparát využíva technológiu  Tetra-binning, ktorá zlúči štyri 0.8㎛ pixely do jedného väčšieho  0.8㎛ pixelu. Rozlíšenie fotografií je teda 16 MPx. Dôvodom takéhoto zlúčenia pixelov je, že väčšie pixely majú štvornásobne väčšiu plochu a teda sú schopné zachytiť štvornásobne viac svetla. To spolu s objektívom o svetelnosti f/1,8 s optickou stabilizáciou obrazu umožňuje získať oveľa lepšie zábery pri večernom, či nočnom fotení, alebo pri fotení v miestnosti, kde je menej svetla. Pri slabšom svetle odporúčam aktivovať nočný režim, ktorý počas troch až štyroch sekúnd zachytí 12 samostatných záberov, ktoré následne skombinuje do výsledného záberu, ktorý má spravidla prekvapivo dobrú dynamiku jasov a farieb.  Celkom dobre to funguje aj v dynamických scénach s pohybujúcimi sa objektami. Nočný režim má aj ultraširokouhlý fotoaparát, avšak s hlavným fotoaparátom dosiahnete lepšie výsledky, takže večer a v noci používajte ultraširoký režim len ak je to nevyhnutné. Cez deň za dobrých svetelných podmienok je však  kvalita týchto záberov veľmi dobrá.

Nočný režim (vpravo) rozjasní záber 

Funkcia Scene Optimizer na báze umelej inteligencie sa snaží rozpoznať, čo je v zábere a prispôsobiť tomu expozičné parametre a následné spracovanie zosnímaného záberu. Funkcia dokáže rozpoznať 30 kategórií scén, napríklad jedlo, krajinu, vodopády či domácich miláčikov. Pri makro záberoch dbajte na dobré osvetlenie a kontrolujte si, či je zaostrené na objekt, ktorý je stredobodom záberu.

Samozrejmosťou je nakrúcanie videa v rozlíšení 4K UHD. Samsung u tohto smartfónu veľmi dobre zvládol kompresiu, takže videá sú plné detailov. Určite vyskúšajte funkciu 4K video snap, ktorá umožňuje z nakrúteného 4K videa povyberať kľúčové momenty a uložiť ich ako statické zábery, ktoré majú rozlíšenie 8 MPx. Akčné scény pri ktorých sa so smartfónom pohybujete odporúčam nakrúcať v režime FullHD@30 fps, pretože toto je maximálne rozlíšenie pre super stabilizáciu obrazu, ktorá je veľmi účinná. Nakoľko smartfón je dizajnom a v neposlednom rade aj cenovkou určený hlavne pre mladých ľudí, nemôžu chýbať rôzne funkcie umožňujúce na báze rozšírenej reality doplniť do záberu rôzne veselé detaily, typu srdiečka, zvieracie uši a podobne.

 Niektoré "fun" zábery sú celkom vydarené

Produktová fotografia s perfektnými detailami

Rozostrenie pozadia prirodzené optické (vľavo) a umelé (vpravo)

Batéria vydrží dva dni bežného používania. Funkcia adaptívneho šetrenia energie analyzuje na báze strojového učenia vaše typické denné aktivity a podľa toho optimalizuje spotrebu. Smartfón podporuje nabíjanie príkonom 25 W a batéria sa nabije na polovicu kapacity za 30 minút.

Reprodukcia zvuku je stereofónna, dostatočne hlasná, a na danú cenovú triedu prekvapivo kvalitná. Vylepšuje ju technológia Dolby Atmos. Konzervatívnejších používateľov poteší 3,5 mm Jack konektor na pripojenie slúchadiel. S nimi si môžete naplno vychutnať aj priestorové zvukové efekty. Pri hrách odporúčam aktivovať špeciálny režim Dolby Atmos for Gaming.

Android 11 vylepšuje nadstavba One UI 3.1 optimalizovaná na ovládanie jednou rukou. Je to dobrý kompromis, čo sa týka predinštalovaných aplikácií bez zbytočného balastu


                                         

Verdikt: Perfektný mix dizajnu parametrov a funkcií, ktorý zaujme široký okruh záujemcov, to všetko za dobrú cenu 

Technické údaje:

Procesor: Osemjadrový Qualcomm Snapdragon 778G 5G s frekvenciou jadier (4 x 2,4 GHz Kryo 670 + 4 x 1,9 GHz Kryo 670), 6 nm technológia; GPU Adreno 642L, pamäť: 6 GB RAM, 128 GB úložný priestor + slot na microSDXC kartu;  displej: 6,5 palcový Super AMOLED, rozlíšenie 1080 x 2400 px, 407 PPI, 120 Hz 800 nit;   Fotoaparát: zadný hlavný širokouhlý (26 mm): 64 MPx, 0.8 µm f/1.8 OIS; ultra širokouhlý (123˚) 12 MPx 1.12µm, f/2.2;  makro objektív: 5 MPx, f/2.4; DOF objektív 5 MPx, f/2,2; predný fotoaparát: 32 MPx, 0.8 µm, f/2.2; Konektivita:  WiFi 802-11 ax (WiFi 6), bluetooth 5.0, A2DP, LE; NFC; Operačný systém Android 11 s nadstavbou OneUI 3.1; Batéria: 4 500 mAh; Rozmery: 159,9 x 75,1 x 8,4 mm, hmotnosť 189 g. Cena: 449 eur

+ výborný displej, dizajn, výkon, výdrž na batériu, vodeodolnosť, dobré fotoaparáty

- Nič podstatné

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy A52s 5G

1 komentár

Mínusy reakcia na: Samsung Galaxy A52s 5G – inovovaná verzia obľúbeného smartfónu

3.1.2022 11:01
Telefón spĺňa všetko čo má, avšak má veľmi zlý odposluch pre druhú stranu pri telefonovaní cez reproduktor. Rozpoznavanie tváre veľmi zlé /10%/ a snímač odtlačkov prstov podpriemerný /4 roky starý Honor nemal nikdy problém s odtlačkom/, Samsung denne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať