S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

SilentiumPC Elementum E2 (350 W): Lacných tristopäťdesiat wattov

0

Na spočítanie napájacích zdrojov (ATX), ktoré by sa mohli pýšiť nižším výkonom (pod 400 W) a vysokou účinnosťou (nad 80Plus Bronze), vám budú stačiť prsty jednej ruky. K vysokovýkonným náprotivkom je ich nepomerne málo, no pritom zostáv, kde pekne zapadnú, sa predáva hojne.

Jeden z kandidátov do počítačov s úspornejšou grafickou kartou či integrovaným grafickým jadrom je reprezentant SilentiumPC – slabší z dvojice modelov Elementum E2. Účinnosť má všeobecne nižšiu, ale stále i s rezervou obháji základnú „čierno-bielu“ nálepku 80Plus. Pri polovičnom zaťažení, keď je efektivita najvyššia, som nameral 87 %, pri 20 a 100 % potom okolo 82 %. Účinnosť nad 80 % si drží aj pri 10-percentnom zaťažení, čo sú vzhľadom na nízku koncovú cenu slušné hodnoty. Stabilný je zdroj aj pri dlhodobej záťaži 350 W. Od tohto lacnejšie zdroje zvládajú maximálny špecifikovaný výkon nezriedka iba špičkovo. Vstavaný ventilátor jemnučko rapká, no otáčky naprieč celým výkonnostným spektrom sú nízke a s 700 – 900 ot./min, t. j. z pol metra 31,6 – 32,7 dBA, nebude zdroj rušiť ani v tichých zostavách. A pritom sa nič kriticky nezahrieva – pasívne chladiče sú navrhnuté dobre.

Primárna aj sekundárna časť sú osadené kondenzátormi Chengx, ktoré sú na kvalitatívnej stupnici od jednej po päť niekde uprostred. Často sa však v tejto cenovej triede používajú ešte horšie kondenzátory s kratšou životnosťou. Aby sa mohol zdroj predávať za čo najmenej, dodáva sa ako bulk, teda bez kartónovej škatule a neutrácalo sa ani za žiadne špeciality na obale zdroja. Šasi je úplne obyčajné, striekané na čierno, s výbornou špirálovitou mriežkou (kiežby bola vzorom i pre drahšie modely) pred ventilátorom. Pevnosť konštrukcie je veľmi solídna. V  opletenej bužírke sú iba vodiče najmohutnejšieho 24-pinového konektora. Ostatné sa niekedy rozutekajú a zopár sťahovacích pások (k tým už predinštalovaným) ešte znesú. Kabeláž je inak pevná, neodpojiteľná. A oproti populárnemu Seasonicu SS-350ET je i dlhšia, pripravená i do súčasných skriniek, kde sa v drvivej väčšine prípadov EPS ťahá odspodu za základnou doskou až k procesorovému konektoru.Tento kábel tu však má až 620 mm, takže pohodlne dočiahne i v midi-toweroch. Na napájanie grafickej karty má zdroj jeden 6+2-pin a osamotený je i molex na spätnú kompatibilitu so staršími komponentmi. Konektorov SATA je až päť, takže o možnosť pripojenia viacerých diskov ukrátení nebudete.

Celkovo hodnotím zdroj kladne. Vidieť, že výrobca tlačil výrobné náklady na minimum, ale v žiadnom smere neprekročil rozumnú hranicu, takže môžeme všeobecne hovoriť o komplexne vyváženom návrhu, ktorý si zaslúži odporúčanie do nízkorozpočtových počítačov, určených do kancelárií, na ­multimediálne použitie, prípadne na hranie e-športov a podobne.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Mimoriadne výhodná cena, stále slušná účinnosť, tichý chod, dostatočne dlhá kabeláž (nebýva štandardom)
- Iba priemerné kondenzátory, niektoré káble mohli byť viac opáskované

HODNOTENIE:

Cena/výkon:  100 %
Účinnosť: 80 %
Kvalita osadenia: 70 %
Tichosť:  90%
Celkovo: 85 %

• Cena: 21 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
SilentiumPC Elementum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať