ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Slnko vstáva nad výstavou CeBIT

Archív NXT
0

Jedna z najznámejších výstav na starom kontinente sa v roku 2014 výrazne zmenila. Kým ešte v roku 2013 vítal CeBIT rovnako zákazníkov z oblasti biznisu, ako aj spotrebiteľov, aktuálny ročník bol čisto v podaní B2B (business-to-business). Nič to však nemenilo na tom, že sme v stánkoch pre vás vylovili niekoľko skutočných lahôdok. CeBIT bol tak ako po iné roky živý a plný ľudí. Stovky tisíc návštevníkov sa snažili ubytovať v beznádejne vypredanom Hannoveri, aby si prišli pozrieť niektorého z tisícky rečníkov či 3500 vystavovateľov zo 70 krajín.



Navigácia pre vozičkárov

Praktické využitie smartfónu príde vhod a aplikácia Wheel Scout bola naším favoritom výstavy z oblasti aplikácií. Vysoká škola v Darmstadte, konkrétne univerzita aplikovaných vied, ponúka špeciálnu aplikáciu na bezbariérovú navigáciu. Rampy, schody, vysoké obrubníky, nerovné chodníky či miesta, ktoré vozičkárom obmedzujú život - presne to sú veci, ktoré v bežnej navigácii zaznačené nie sú.

Ak sa pohybujete vo svojom meste, na tento „problém" ste si už možno zvykli. Čo však v prípade, ak sa človek odkázaný na invalidný vozík ocitne v cudzom meste? Tu môže pomôcť práve Wheel Scout. Používateľ má vlastný profil, kde si môže podľa svojho postihnutia zvoliť, aké prekážky mu robia problém a ktoré zvládne prejsť. Či používa bežný invalidný vozík alebo elektrický, či ide sám alebo so sprievodnou osobou, aká je veľkosť jeho vozíka, akú maximálnu výšku prekážky či maximálne stúpanie dokáže zvládnuť. Zbieranie týchto dát zabezpečujú dobrovoľníci, ktorí do OpenStreetMap zadávajú opisy jednotlivých prekážok. Zároveň aj sám používateľ môže zadať do systému vlastné prekážky na trati, ktoré sa automaticky objavia všetkým.

WheelScout.jpg

Na vozičkárov pri navigáciách asi veľmi nikto nemyslel. WheelScout to mení. Na báze pokladov OpenStreetMap ponúka navigáciu pre tých, ktorí sú odkázaní na invalidný vozík.

Batožina, ktorá cestuje lietadlom sama

Nemecký T-Systems patriaci pod skupinu Deutsche Telekom v spolupráci s Airbusom a firmou Rimowa predstavili kufor, ktorý dokáže sám cestovať. Nápad Bag2Go zapadá do koncepcie internetu vecí (Internet of Things - IoT) a na prvý pohľad je to bežná batožina na kolieskach. Kufor je však vyzbrojený e-Ink displejom a komunikačným modulom, do ktorého môžete vložiť SIM kartu, zároveň je tu lokátor GPS a modul Wi-Fi.

Na displeji sa môžu zobrazovať dôležité informácie, ako meno majiteľa kufra, cieľová stanica či čiarový alebo QR kód, ktoré slúžia na identifikáciu batožín u prepravcov. Na rýchlejšiu identifikáciu je tu dokonca aj modul NFC. Vďaka špeciálnej aplikácii tak môžete presne zistiť, kde sa aktuálne vaša batožina nachádza, a v budúcnosti by takáto batožina mala prísť priamo do vašej destinácie bez toho, aby ste sa o ňu starali. V praxi by bol najvďačnejší za takúto batožinu asi najmä letecký prepravca.

bag2go.jpg

Kufrík, ktorý má v sebe okrem e-Ink displeja schopného zobraziť čiarový kód aj komunikačný modul s GPS, NFC, GSM a Wi-Fi. Môžete sa teda svojej batožiny kedykoľvek spýtať, kde sa práve nachádza.

Nasnímajte čokoľvek

Visual Data Capture alebo zadávanie dát nasnímaním kamery nie je nič iné ako praktické využitie fotoaparátu v mobile, tablete či inom zariadení. Na Slovensku takúto funkcionalitu už sčasti poznáme, keďže niektoré bankové mobilné aplikácie umožňujú platenie faktúr alebo poštových poukážok ich nasnímaním. Nedá sa však táto činnosť rozšíriť? Odpočítavanie elektromerov, platba ľubovoľnej faktúry, manuálne prepisovanie dát v práci do databáz a takto by sme mohli pokračovať asi poriadne dlho.

Pixulos prináša modul integrovateľný do rôznych softvérových aj hardvérových platforiem, ktorý v rámci upraviteľného procesu učenia možno adaptovať prakticky na ľubovoľné prostredie. Je extrémne rýchly (videli sme takmer okamžitý výsledok snímania účtenky v stánku vystavovateľa), pričom algoritmus rozpoznávania dát sa realizuje priamo na zariadení, nepotrebuje teda na svoju prácu vzdialený server a ani internetové pripojenie. Visual Data Capture je oblasť, s ktorou sa v blízkej budúcnosti budeme stretávať čoraz častejšie.

Pixulos.jpg

Visual Data Capture - rozpoznanie toho, čo vidíte. Napríklad účtenka z obchodu sa môže ihneď objaviť vo výdavkoch v aplikácii mobilného telefónu.

Máte radi kreslenie? Tak toto si obľúbite...

V stánku spoločnosti Pearl sme si vyskúšali netradičnú vec - vzali sme do ruky pero (trocha hrubšie), stlačili tlačidlo v ľavej časti a začali sme kresliť vo vzduchu. Z pera vychádzala „roztopená" umelá hmota (kombinácia materiálov PLA a ABS), ktorá takmer okamžite tuhla a voľným pohybom ruky vytvárala línie v 3D priestore, ktoré sme chceli. Kreslenie v 3D ponúka pero Freesculpt FX1 tejto nemeckej firmy, ktoré bude približne o mesiac dostupné na trhu v cene asi iba 70 eur. Kresliť môžete v 2D aj 3D, objekty sa dajú spájať.

Pôvodným materiálom je umelá hmota navinutá akoby v drôte, ktorý vchádza do mechanického pera, v ktorého vnútri sa nachádza špeciálne žeravidlo, ktoré roztaví materiál na teplotu nastaviteľnú medzi 160 a 250 °C - čím vyššia teplota, tým dlhší čas schnutia. Drôty vchádzajúce do pera budú dostupné v deviatich farbách a kilogram takéhoto „drôtu" bude stáť asi 30 eur. Freesculpt FX1 považujeme za výborný produkt, ktorý môže pomôcť premeniť pôvodné plány dizajnérov na ešte lepšie prvotné vizualizácie.

freesculpt fx1.jpg

Dizajnéri a všetci, ktorí radi kreslia, si toto nesmú nechať ujsť - kreslenie v 3D. Pero je za 70 eur a za 30 eur kilogramová náplň.

Vedecký projekt pre verejnosť

Vybudovať robota, ktorý sa hýbe rovnako ako človek, to je cieľ projektu Roboy. Autori projektu vytvorili robota vysokého asi meter, ktorý však na ohýbanie končatín nepoužíva motory, ale umelé svaly a šľachy. V elektronike vieme síce rozhýbať motor, ale ako rozhýbať deviatimi umelými svalmi rameno požadovaným smerom? Tento projekt ponúka možnosť výskumu pre zdravotníkov či elektroinžinierov, ale zároveň sa doň môžete zapojiť aj vy. Zapojila sa aj Európska únia, keďže Roboy je fyzická schránka projektu Human Brain Project - výskumného projektu s hodnotou jednej miliardy (!) eur. Zaujímavé je, že časti robota sú vytlačené na lacných 3D tlačiarňach.

roboy.jpg

Humanoid, ktorý má namiesto motorov umelé svaly a kĺby, ktoré majú čo najvernejšie simulovať pohyby človeka

Big XXL displej na prácu

Máte v práci 23- či 27-palcový monitor a neviete si ho vynachváliť? Teraz počkajte na to, čo ukázal BenQ vo svojom stánku. Model Benq BL3200PT, ako aj z názvu možno vytušíte, je pracovný monitor XXL s veľkosťou uhlopriečky 32 palcov (81 cm). Ponúka natívne rozlíšenie 2560 × 1440 pixelov pri pomere strán 16:9. Prichádza s technológiou Eye Care na šetrenie očí, kde senzor automaticky upravuje jas a kontrast displeja podľa okolitého osvetlenia.

A ak od monitora odídete, automaticky zníži jas a ušetrí vám tak peniaze za spotrebovanú energiu. Low Blue Light je technológia, ktorá redukuje modrú farbu, ktorá najviac unavuje oči. BenQ BL3200PT ponúka tri režimy práce - CAD/CAM, animácia a prezentácia - s automatickým spustením príslušného režimu pri spustení konkrétneho programu.

Špičková zobrazovacia technológia dáva používateľovi možnosť pozorovať obraz bez rušivých prvkov zo 178° uhla, nechýbajú dva integrované reproduktory (každý po 5 W) či autopivot. Nás zaujali dve vlastnosti - jedna z nich je natívna možnosť vytvorenia až štyroch samostatných okien, teda štyroch samostatných pracovných plôch. A to najlepšie na tomto monitore sme si nechali na záver - koncová cena by sa mala pohybovať pod hranicou 800 eur. V čase tvorby tohto článku už boli prvé kúsky v predaji v českých internetových obchodoch a táto magická hranica bola naozaj prekonaná.

BenQ.jpg

Tak tomuto sa hovorí pracovný monitor XXL - 32 palcov, maximálne štyri samostatné pracovné plochy a verné farby. A pozor, cenovo je už teraz lákavý...

Inteligentná domácnosť bez búrania

Produkty firmy digitalSTROM sú také jednoduché a pritom také nápadité, že dokážu vytvoriť inteligentnú domácnosť prakticky v ľubovoľných podmienkach. digitalSTROM totiž ponúka inteligentné „čokoládky" (prepojovacie spojky), prepojené so špeciálnymi ističmi, ktoré sú tvarovo podobné tým klasickým, ibaže sú inteligentné. Celý systém funguje ako detská stavebnica lego a vy si svoj inteligentný dom či byt vystaviate tak, ako sa vám páči. Nemusíte nič búrať a nič významné prerábať, stačí sa iba pohrať s existujúcou elektroinštaláciou.

Základný komponent je digitalSTROM-METER, ktorý sa zakladá do poistnej skrine a ide o akýsi mozog celej domácnosti. Má na starosti komunikáciu jednotlivých prvkov v sieti a komunikácia prebieha po elektrickej sieti, takže nemusíte ťahať žiadne káble. digitalSTROM-SERVER je prakticky to isté ako METER, len navyše ponúka pripojenie do internetu a je ovládateľný cez webový prehliadač a zároveň cez aplikáciu v mobilnom telefóne.

Základným stavebným prvkom tejto inteligentnej domácnosti je však digitalSTROM-KLEMME, sama „čokoládka", ktorá ponúka až 60 inteligentných funkcií. Jej farba charakterizuje kategóriu funkcií, ktorú daná skupina svoriek ponúka. Keďže prepojovacie spojky máte bežne v domácnosti aj v byte, nie je problém ich nahradiť týmito inteligentnými, ktoré sú zároveň nastaviteľné priamo cez PC. No a potom sú už iba digitalSTROM-APPS, miniaplikácie pre váš tablet či smartfón slúžiace na ovládanie jednotlivých činností v novej inteligentnej domácnosti - nastavenie scén, oznámenia e-mailom či automatické vypnutie celého bytu. A miniaplikácií stále pribúda.

digitalSTROM_map.png

digitalSTROM-KLEMM.jpg

Pomocou takejto malej prepojovacej spojky, ktorej elektroinštalatéri hovoria „čokoládka", si môžete svoju domácnosť už teraz urobiť inteligentnou. A nemusíte ani nič búrať.

Verdikt PC REVUE

CeBIT je jedna z najstarších a najväčších výstav v Európe. A napriek tomu, že sa zmenila na výstavu výlučne B2B, je na nej množstvo zaujímavých produktov, ktoré ohúria aj bežného spotrebiteľa. Keby sme mali vybrať našich troch favoritov z tejto výstavy, bola by to inteligentná batožina Bag2Go, navigácia pre vozičkárov a skladačka, z ktorej si vytvoríte vlastnú inteligentnú domácnosť. Nám sa CeBIT rozhodne páčil a vrátime sa sem aj o rok - od 16. do 20. marca 2015.

Jozef Orgonáš, Hannover

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať