Smartfóny s 1500 ppi? Nové tekuté kryštály trojnásobne zvýšia rozlíšenie LCD displejov
Medzinárodný tím vedcov vyvinul novú technológiu tekutých kryštálov, ktorá by umožnila do televízorov, počítačových monitorov a displejov mobilných zariadení vtesnať väčší počet pixelov na rovnakú plochu a zároveň znížiť energetickú náročnosť zariadenia.
Nová technológia by mohla strojnásobiť hustotu pixelov (ppi) v LCD displejoch. Dnešné LCD displeje obsahujú tenkú vrstvu nematických tekutých kryštálov, ktoré modulujú biele podsvietenie. Tenká vrstva tranzistorov dodáva požadované napätie, ktoré riadi priepustnosť svetla v každom pixeli. Subpixely na displeji obsahujú červené, zelené a modré filtre, ktorých kombináciou sa produkuje svetlo rôznej farby pre ľudské oko. Biela farba je tvorená kombináciou všetkých troch farieb.
V novom displeji možno v subpixeli rýchlo prepínať medzi červenou, zelenou a modrou farbou (10-krát rýchlejšie ako pri nematickom type), čím sa eliminuje potreba farebných filtrov.
„S farebnými filtrami sa červené, zelené a modré svetlo generuje v rovnakom čas ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH