Sony Alpha A9: Rýchlik bez zrkadla
Prvé dojmy
Sony svojimi full frame bezzrkadlovkami radu A7 už niekoľko rokov stojí v čele tejto kategórie a má v nej významné postavenie. Išlo totiž o prvé bezzrkadlovky s full frame senzorom. Rad A7 má tri kategórie, základnú A7, A7S sústredenú viac na video a A7R s vysokým rozlíšením. Celý rad A7 dosiaľ súperil hlavne so strednou kategóriou zrkadloviek, modelom A9 sa však situácia mení. Ide totiž o špeciál cielený predovšetkým na akčnú, športovú a wildlife fotografiu.
Ku mne sa model A9 dostal s nekonvenčnou dvojicou objektívov Sony GM 70-200mm F2.8 a Sony FE 100-400mm F4.5-5.6 GM OSS. Na kompletný test však chýbal niektorý zo širších objektívov, ktorých v ponuke Sony nájdete veľké množstvo, navyše prišiel v čase, keď počasie veľmi nedovoľovalo fotiť vonku. Preto si na kompletnú recenziu budete musieť počkať do niektorého z ďalších čísel. Poďme sa však pozrieť, čím je novinka zaujímavá.
Hardvér a výbava
Základom je nový senzor Exmor RS, ináč označovaný aj Stacked BSI CMOS, s rozlíšením 24 Mpx. Tento typ senzora sa najprv objavil v bridge kamere Sony RX10 II s 1" uhlopriečkou, vo veľkosti full frame je však použitý úplne prvýkrát. Jeho výhoda spočíva v tom, že fotocitlivá vrstva je umiestnená celkom navrchu bez akýchkoľvek rušivých prvkov a všetky prepojovacie obvody sa nachádzajú vo vrstve pod ňou. To okrem iného umožňuje výrazne skrátiť cestu signálu. Exmor RS obsahuje aj pridanú rýchlu pamäť DDRAM, ktorá slúži ako buffer, pretože snímač umožňuje až 20× rýchlejšie odčítanie signálu ako jeho predchodca, a vysokorýchlostný obvod na spracovanie signálu. Použitie nového usporiadania vrstiev zvyšuje efektívnu plochu na dopad svetla, rýchlejšie odčítanie dát a ich plynulé dodávanie procesoru BionzX. Senzor je navyše vybavený systémom 5-osovej stabilizácie s účinnosťou až 5 EV podľa CIPA. Ostriaca automatika využíva unikátny hybridný systém zaostrovania, ktorý kombinuje on-chip fázové zaostrovanie s doplnkovým kontrastným zaostrovaním a využíva až 693 AF bodov až s 93-percentným pokrytím plochy snímača. Prístroj pracuje s citlivosťou ISO 100 – 51 200 (s rozšírením ISO 50 – 102 400) a umožňuje použitie expozičných časov v rozsahu 30 s – 1/8000 s s mechanickou a až 1/32 000 s s elektronickou uzávierkou. Vo výbave je 3" dotykový LCD displej TFT s rozlíšením 1,44 Mpx a s možnosťou vyklopenia smerom hore a dole. Hľadáčik OLED má rozlíšenie 3,69 Mpx, zväčšenie 0,78× a pracuje s frekvenciou 120 Hz. Fotografie sa ukladajú vo formáte JPEG a, samozrejme, v 14-bitovom RAW, ktorý môže byť nekomprimovaný alebo s bezstratovou kompresiou. Na ukladanie sa dajú použiť karty SD a Memory Stick Duo v dvojici slotov, trochu nepochopiteľne však iba jeden z nich podporuje SDXC UHS II. Video je podporované do rozlíšenia Ultra HD 4K (3840 × 2160 bodov) pri maximálne 30 sn./s vo formáte XAVC S s dátovým tokom 100 Mb/s. Medzi prípojkami nájdete vstup na mikrofón aj výstup na slúchadlá, micro USB, micro HDMI, a dokonca eternet. Nechýbajú ani bezdrôtové technológie Wi-Fi, bluetooth a NFC. Konštrukcia tela je tradične z horčíkovej zliatiny a je zodolnená proti prenikaniu prachu aj vlhkosti. Bajonet typu E-mount je zosilnený, aby uniesol aj ťažké sklá. Ovládanie sa v podstate nelíši od štandardov Sony, takže ak ste niekedy používali prístroje z radu Alpha alebo RX, budete doma. Pochopiteľne, ponuka menu je podstatne obšírnejšia, pribudol 5-smerový joystick a dotykový displej, ktorý Sony používa až v najnovších generáciách.
Vlastnosti a skúsenosti z krátkeho testovania
Ako som písal na úvod, prístroj je mierený do rúk predovšetkým fotografom, ktorí obľubujú akčné fotenie, či už ide o šport, street foto, wildlife, ale aj bežné denné fotenie. Kľúčové vlastnosti sú rýchle zaostrovanie a sériové fotenie až 20 sn./s s preostrovaním pri použití elektronickej uzávierky. Naopak, pre krajinkárov prístroj veľmi nie je vhodný, a to hlavne pre relatívne nízke rozlíšenie 24 Mpx.
Sony sa z dlhodobého hľadiska zaraďuje medzi veľkých inovátorov a najmä v oblasti senzorov patrí k špičke. Tu sa nakoniec nie je veľmi čomu čudovať, keď veľká časť svetovej produkcie senzorov pochádza práve od Sony. Na druhej strane sa u tohto výrobcu stretnete často s podivným zotrvávaním na starých štandardoch, ktoré sú u konkurencie dávno prekonané. Nevyhla sa tomu ani A9, a tak tu nájdete nelogicky iba jeden slot na karty s podporou UHS II, zastaraný micro USB 2.0, interný záznam videa 4K 25/30p so vzorkovaním 4:2:0 8 bit, zatiaľ čo konkurencia ponúkne C4K 25/30p, respektíve 4K 50/60p so vzorkovaním 4:2:2 10 bit. Keby šlo o prístroj strednej triedy, nie je čo vyčítať, ale od vlajkovej lode by človek čakal niečo viac. Chýba tu aj funkcia antiflickering na synchronizáciu uzávierky pri fotení pod blikajúcim umelým osvetlením. Je to o to zvláštnejšie, že aj rad A7 mal s týmto problémy a pri natáčaní či fotení si tak môžete pokaziť celú prácu tým, že budú na fotkách nepríjemné pásy.
Na druhej strane musím uznať, že z hľadiska toho, čo Sony považuje za výsadu tohto prístroja, teda rýchlosti, sa tento model naozaj vydaril. Systém zaostrovania je bezkonkurenčne najlepší, s akým sa dnes v bezzrkadlovkách stretnete, dokonca sa bez problémov môže porovnávať so špičkovými zrkadlovkami ako Nikon D850, D5 či Canon 1D X Mark II. Až 693 ostriacich bodov pokrýva takmer celú plochu snímača a pri fotení letiaceho vtáka alebo približujúceho sa bežca bola úspešnosť zaostrenia pri sériovom snímaní asi 98 %. S podobnou hodnotou som sa naposledy stretol pri teste Nikonu D850, ktorý patrí k mojim favoritom v oblasti rýchlosti a presnosti zaostrovania. Rýchlosť 20 sn./s sa už tesne blíži k rýchlosti záznamu videa, pričom si treba uvedomiť, že sa zaznamenáva v tomto prípade komprimovaný RAW s rozlíšením 24 Mpx. Naozaj výborný výsledok. Kvalita snímok je vynikajúca a nemalý podiel na tom má aj výborná stabilizácia obrazu. Trocha nevýhodné je, že Sony má pre systém E-mount oproti konkurencii menšiu ponuku práve v dlhých sklách, možno síce siahnuť po sklách systému A-mount, treba však použiť adaptér. Ergonómia je podobná ako pri A7 a s veľkými sklami držanie nie je veľmi príjemné, preto je lepšie dokúpiť prídavný grip.
Prvé dojmy sú aj napriek niektorým výhradám dobré a hlavné body, ktoré fotoaparát sľubuje, aj plní. Ovládanie je praktické a kvalita výstupu vynikajúca. Video som tentoraz skúšal iba okrajovo, s dodanými objektívmi by to nebolo veľmi smerodajné. Kvalita a ostrosť sú výborné, zamrzia však archaické záznamové možnosti, ktoré síce pred pár rokmi patrili k najlepším, ale dnes už by bolo potrebné posunúť ich trochu ďalej. Konečné hodnotenie bude možné až po dôkladnom teste.
Parametre:
• Senzor EXMOR RS (Stacked BSI CMOS), stabilizovaný (5 EV podľa CIPA), rozlíšenie 24 Mpx, bajonet Sony E-mount, citlivosť ISO 100 – 51 200, rozšírené 50 – 102 400, video max. 4K 30p, 4:2:0 8 bit, XAVC S, FHD 120p, max. dátový tok 100 Mb/s, uzávierka 30 s – 1/8000 s (1/32 000 s elektronická), synchronizácia blesku 1/250 s (len mechanická uzávierka), sériové snímanie 20 fps s AF a AE, bez blackout (elektronická uzávierka), 5 fps mechanická uzávierka, hybridné zaostrovanie PDAF + CDAF 693 AF bodov, pokrytie 93 %, hľadáčik EVF OLED, 3 686 400 bodov, 100 %, 0,78×, 120 Hz, displej LCD TFT, 3", 1 440 000 bodov, dotykový, výklopný, médium 2× SD/MS Pro Duo port (1× UHS-II), výdrž na batériu 650 sn. (CIPA), konektory micro USB (2.0), micro HDMI, jack na mikrofón, jack na slúchadlá, eternetový port, bezdrôtové: Wi-Fi, NFC, bluetooth, rozmery 127 × 96 × 63 mm, hmotnosť 673 g
• Cena: 4865 EUR
Zobrazit Galériu