S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Systémy ERP smerujú k spojeniu ľudskej a umelej inteligencie

0

Začínali v časoch, keď sa počítače kŕmili diernymi štítkami – dnes sú strategickými nástrojmi, bez ktorých sa žiadny podnik nepohne. Systémy na podnikové plánovanie zdrojov (ERP) prešli za desaťročia svojej existencie prerodom z jednoduchého softvéru na zaznamenávanie transakcií na agilný nástroj, ktorý aktívne pomáha s rozhodovaním a firmám umožňuje držať krok s neustálymi zmenami. Pozreli sme sa na päť trendov, ktoré definujú systémy ERP v roku 2024. Hoci sú na prvý pohľad rôznorodé, všetky spolu úzko súvisia.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Umelá inteligencia

Nedá sa začať inak ako umelou inteligenciou. AI zažíva rozmach – internet je zaplavený ukážkami generatívnej AI – od úžasných obrázkov cez realisticky vyzerajúce fantastické videá až po siahodlhé zmysluplné konverzácie s chatbotmi.

Vo svete ERP je však podstatná jedna vec – ako to pomôže biznisu. Aj preto je v tomto prípade umelá inteligencia skôr tichá sila, pracujúca v pozadí. Používatelia ju možno na prvý pohľad ani nezaznamenajú, no AI výrazne uľahčí a obohatí ich prácu. Spárovanie otvorených pohľadávok s prichádzajúcimi bankovými výpismi, prijatých faktúr s odchádzajúcimi platbami či automatické vyťaženie relevantných informácií z avíz o platbe – AI v systémoch ERP má skôr takúto podobu. Výsledkom je nielen zvýšená efektivita, produktivita a presnosť, ale aj schopnosť predvídať budúci vývoj či zjednodušená práca s dátami. Kým v minulosti boli tieto funkcie dostupné najmä cez rôzne doplnky tretích strán, v súčasnosti sa už stávajú priamou súčasťou základného balíka.

Cloud

Firmy, ktoré do svojich procesov zavádzajú prvky umelej inteligencie, už teraz majú náskok pred svojimi konkurentmi. Flexibilitu – schopnosť rýchlo skúšať inovácie a vytvárať nové obchodné modely – im naplno umožňuje cloudový model. Podľa analytikov zo spoločnosti Gartner bude cloud v roku 2028 dokonca nevyhnutnou podmienkou na udržanie konkurencieschopnosti.

To sa týka aj systémov ERP. Cloudové ERP umožňuje spoločnostiam jednak ťažiť zo štandardizácie procesov, jednak rýchlo reagovať na akékoľvek zmeny. S tým úzko súvisí aj ďalší trend, ktorý naberá na popularite – dvojstupňové ERP.  Hoci je tento koncept známy už desaťročia, rýchla adopcia cloudu ho zjednodušuje. Pre firmy je výhodné prevádzkovať v jadre systém nevyhnutný na fungovanie veľkej spoločnosti, pri ktorom je hlavnou podmienkou spoľahlivosť, a zároveň ako nadstavbu ­cloudové moduly, ktoré flexibilne riešia špeciálne potreby.

Analytika

Jednoduchý dashboard už nestačí. Hoci silnou stránkou mnohých vyspelých systémov ERP aj v minulosti bolo podávanie komplexného obrazu o spoločnosti, súčasné technológie vrátane AI už ponúkajú oveľa viac. Z hľadania odpovede na otázku, čo sa stalo, sa stáva: „Čo sa deje?“ či dokonca „Čo by sa mohlo stať, keby sa okolnosti zmenili takto a takto?“

Na získanie základných odpovedí už navyše nebude treba dátového analytika – moderné ERP s business AI a asistentmi, ako je napríklad Joule, budú vedieť zareagovať aj na dopyty typu: „Ako vyzerá prognóza budúcomesačných predajov na Slovensku?“ či „Optimalizuj dopravné trasy tak, aby výsledkom bola čo najnižšia uhlíková stopa.“

Dostupnosť

Aj tie najúžasnejšie funkcie moderných systémov ERP sú zbytočné, ak sa k nim používateľ nevie dostať. Hoci sa po pandémii vraciame do kancelárií, množstvo práce sa stále deje na cestách či doma. Kedysi ťažkopádne ERP sa tak udomácňujú aj na iných zariadeniach – trendom tohto roka sú mobilné ERP. Optimalizované na čo najlepší používateľský zážitok, umožňujú prístup k základným funkciám odkiaľkoľvek. Finančný riaditeľ tak môže opustiť kanceláriu s rozpracovaným projektom na notebooku, plynule nadviazať na prácu na svojom mobile a nakoniec projekt schváliť odťuknutím na svojich smart hodinkách počas večerného behu.

Automatizácia

Mnohé operácie pritom ľudský dozor potrebovať ani nebudú. Moderné systémy ERP sú integrované s internetom vecí. Pomocou skenerov či smart dopravných pásov tak napríklad automaticky zvládajú sledovať pohyb položiek v sklade a s využitím umelej inteligencie samostatne objednať nové diely.

Presun do cloudu, čoraz širšie nasadenie umelej inteligencie, prepojenie s inými systémami a automatizácia – tieto trendy budú v najbližších rokoch stále výraznejšie. Zmení sa spôsob ich využívania a z dlhodobého hľadiska pôjde o spojenie ľudskej a umelej inteligencie pri každom dôležitom rozhodnutí.

5 rád, ako si vybrať najlepšie ERP

1. Silný partnerský ekosystém vám umožní vybrať si najlepšiu možnosť a nezamkne vás u jedného partnera.

2. Flexibilná implementácia a prevádzka s priebežnými platbami v cloude vám pomôže sústrediť sa na svoj biznis a zároveň flexibilne rásť. Nebojte sa ani technológií 21. storočia, ako je umelá inteligencia.

3. Medzinárodný štandard, aby ste mali otvorené možnosti pri fúziách, akvizíciách či odpredaji, ale zároveň prispôsobenie slovenskej legislatíve a špecifikám.

4. Kombinácia spoľahlivého čistého jadra riešenia a flexibilne nastaviteľných rozvojových platforiem zabráni neefektívnemu ohýbaniu riešenia.

5. Hľadajte riešenia prispôsobené vášmu špecifickému odvetviu.

Úvodný obrázok zdroj: www.depositphotos.com

Michal Horák, Business Development Manager, SAP Slovensko

Všetky autorove články

Pridať komentár