Už čoskoro by sme mohli získať prístup k nevyčerpateľnému zdroju energie
Spin-off Massachusettskej technickej univerzity spoločnosť Quaise sa pokúša využiť technológiu jadrovej syntézy na vyvŕtanie najhlbších dier v histórii, čím by sa uvoľnila čistá, prakticky neobmedzená geotermálna energia, ktorá by mohla poháňať elektrárne na celom svete. A ako to funguje?
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_2}}
Teplota v železnom strede jadra Zeme sa odhaduje približne na 5200 °C a vzniká v dôsledku tepla z rozpadajúcich sa rádioaktívnych prvkov, ktoré sa spája s teplom, ktoré ešte zostalo zo samotného vzniku planéty.
Tam, kde je prístup k teplu, je využiteľná aj geotermálna energia. A pod zemským povrchom je toľko tepla, že odobratie len 0,1 % z neho by mohlo pokryť energetické potreby celého sveta na viac ako 20 miliónov rokov. Problémom je prístup.
Tam, kde sa podzemné zdroje tepla prirodzene vyskytujú blízko povrchu, sú ľahko dostupné a dostatočne blízko k príslušnej energetickej sieti na to, aby prenos bol ekonomicky výhodný, sa geotermálna energia stáva vzácnym p ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH