S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Výroba základných dosiek v megatovárni GIGABYTE v Nanpingu

Archív NXT
0

V továrni v mestečku Nanping pracuje okolo 1230 zamestnancov, z čoho prekvapivo až 75 % tvoria ženy. Dôvod, prečo si GIGABYTE ponecháva túto megafabriku na drahšej taiwanskej pôde napriek odlivu továrenskej výroby do Číny, je práve tunajšia kvalita a skúsenosti pracovnej sily. Drvivá väčšina zamestnancov tu pracuje aspoň 10 rokov. A práce majú požehnane, výrobné kapacity sú totiž obrovské. Najväčšia výrobná plocha je venovaná základným doskám, ide o niekoľko poschodí 9-poschodovej budovy. V továrni dokážu za mesiac vyprodukovať až 320-tisíc dosiek, ďalšie kapacity sú mesačne 150-tisíc grafických kariet, 5-tisíc serverov, 20-tisíc notebookov a 20-tisíc mobilov. My sme pre vás počas návštevy v továrni odfotografovali postup výroby základnej dosky. Pripomíname, že detaily o testovaní špeciálnych dosiek Black Edition sme vám priniesli už v rámci našich reportáží z výstavy Computex.

1a-ocipuvanie.jpg

1b-ocipuvanie.jpg

Jeden z mála automatických procesov vo výrobe je hneď na začiatku - dosky, vlastne zatiaľ len plošné spoje, prechádzajú strojmi, ktoré z pripravených kaziet vysokou rýchlosťou odmotávajú balenia s čipmi a elektronickými súčiastkami a následne ich osadzujú na dosku. Takto pokrytá doska potom prejde spájkovacím strojom, kde sú čipy vodivým materiálom pripevnené k spojom v doske.

2-cistenie po spajani.jpg

Doska prechádza do nežných ženských rúk, treba ju totiž zrakom skontrolovať a očistiť od prebytkov vodivých materiálov, ktoré by mohli prekážať pri ďalších krokoch výroby. Všimnite si rukavice - dosky sú zatiaľ pomerne horúce po pobyte v spájkovacom stroji.

3-instalacia plastovych komponentov.jpg

Ďalej je potrebné nainštalovať na dosky všetky plastové komponenty. Nie je ich málo, patrí sem pätica na procesor, sloty na RAM, sockety PCI-Express alebo rôzne špeciálne úchopy na pasívne chladiče. GIGABYTE má v ponuke obrovské množstvo rôznych modelov s rozličnými konfiguráciami a výbavou, je preto efektívnejšie robiť tento krok ručne, čo znamená predlhé rady trpezlivých zamestnankýň okolo posuvných pásov plných dosiek.

4-rucne pajkovanie.jpg

Prichádza na rad ručné spájkovanie komponentov, ktoré musia byť pripojené vodivo. Myslíme tým napríklad porty SATA a iné výstupy alebo rôzne zadné výstupy dosky, kde sú obvykle konektory na audio, USB, PS/2, sieťové káble či grafické výstupy.

5-namatkova kontrola.jpg

Doska je skompletizovaná a mala by fungovať. Z vyrobených dosiek sú 2 % náhodne vybrané na hĺbkovú kontrolu kvality a záťažové testy. Výstup z týchto testov môže odhaliť skryté chyby celého modelového radu či prípadné problémy s procesorom výroby.

6-testovanie burn-in.jpg

Ani zvyšných 98 % dosiek však ešte nie je hotových, každá si musí prejsť rýchlym záťažovým testom, takže v poslednej baliacej fáze by sa už nemali vyskytovať žiadne nefunkčné produkty. Mimochodom, aj balenie prebieha ručne, vždy sa naraz balí väčšia produkcia jedného výrobku, na ktorú treba poskladať škatule a naplniť ich predpísaným zoznamom doplnkov.

Peter Hucík, Taiwan

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať