ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Vytvárame webové stránky / 6. časť

Archív NXT
0

Štandardy HTML poskytujú mnohé funkcie na vytvorenie webu, no ak chcete čo ilen trochu interaktivity, JavaScriptu (JS) sa nevyhnete. Poslúži na jednoduché aj pokročilé úpravy pri tvorbe stránok anie je nevyhnutné vňom hneď programovať hry pre webové prehliadače. Jeho výhoda je v tom, že aj malým fragmentom kódu rozšírite funkcionalitu. Môžete vytvárať udalosti na základe pohybu myši, vytvárať dynamické časti stránok meniace sa podľa okolností, vytvárať matematické výpočty, rôzne konverzie, prácu sdátumom ačasom, pracovať spodmienkami, cyklami atď. Na rozdiel od PHP ide oskript, ktorý sa vykonáva na klientskej časti. Je teda závislý od prehliadača avýsledkom operácie sú príkazy splnené na strane klienta, nie servera, sodoslaním až hotového výsledku používateľovi. JS tiež rozlišuje veľké amalé písmená. Odporúčame teda používať len malé na sprehľadnenie kódu. Pokročilé editory webu majú zabudovanú funkciu konverzie JS príkazov na malé písmená.


Internet Explorer vštandardnom nastavení vyžaduje povolenie na spustenie aj tých základných skriptov

Použitie kódu

Zápis kódu do stránky sa môže uskutočniť viacerými spôsobmi. Prvý spôsob je taký, že skriptový súbor spríponou JS bude vsamostatnom súbore amy naň budeme odkazovať. Podobne ako pri CSS, kde sme všetko umiestnili do externého súboru. Vtedy najčastejšie umiestňujeme volanie JS súboru medzi značky HEAD. Vpraxi sa načíta skript zarovno so stránkou apoužívateľ nemá možnosť ovplyvniť jeho spustenie.

Zápis kódu však môže byť aj priamo vstránke medzi značkami BODY:

Čiže ak potrebujete na stránke pridať nejaký príkaz anechcete ho integrovať do hlavného súboru pokus.js, aj toto je spôsob.

Zápis komentára možno využiť aj tu arozlišujú sa jednoriadkové aviacriadkové komentáre.

Jednoriadkový

//toto je komentár na jeden riadok

var x=1; // aj toto je komentár na zvyšok aktuálneho riadka, deklarácia premennej sa vykoná

Viacriadkový

/* toto

Je komentár

*/

Zápis textu

JS umožňuje bežné zapisovanie textu. Uvedený pPríkaz document.write môžete rozšíriť oformátovacie značky jazyka HTML, document.write("

Nadpis 1

");

Okno po kliknutí na tlačidlo:

Tlačidlo bude mať popis Zobraz okno atext „Okno!“ sa zobrazí ako správa vdialógom okne.

Matematické operátory

Na webových stránkach môžete vykonávať aj matematické operácie. Aby ste presne videli, ako ich použiť, pridávame kompletný kód, nielen jeho fragment. Opäť využívame spôsob zápisu nezávislý od načítaného JS súboru ado tela (BODY) stránky zadávame príkaz na skript priamo:

Deklarácia funkcií

Aby ste mohli vkóde použiť už raz definovanú funkciu anevytvárali nadmerný kód, dajú sa podobne ako pri iných jazykoch využívať funkcie.

function vypocty()
{
/*tu môžete umiestniť zápis kódu smatematickými operáciami apotom ho vkladať do stránky len prostredníctvom funkcie vypocty

*/
}

Priamo do funkcie môžete zadefinovať aj parametre apremenné. Pozor si treba dať pri ich vyvolaní, pretože pri zápise spoužitím funkcie sa budú očakávať premenné vtakom poradí, v akom sú zapísané.

function funkcia2(var x, var y)

{

}

Vpríklade potom nasleduje pridelenie vybranej hodnoty priamo cez zápis:

Dátové typy

Sprácou spremennými súvisia dátové typy. Ukážeme si, aké možnosti vtomto smere ponúka JavaScript. Používajú sa dynamické typy, atak premenná, ktorá nie je vopred definovaná, sa definuje na základe použitého typu. To ste mohli vidieť vpredchádzajúcom kóde, kde sme premenné X aY definovali až pri ich použití. Dátový typ bol potom string. Môžete používať zdvojené aj jednoduché úvodzovky avnárať ich medzi seba, vtedy treba použiť takto:

var retazec='Magazín "PC REVUE" ';

Číselné hodnoty môžu byť zapísané takto:

Var x=1000 alebo var x=1e-3 čo sa rovná 0,003.

Rovnako možno vychádzať zhodnôt pravda anepravda (true, false), keď budete pracovať soperátormi. Definovanie poľa vyzerá takto: var pocitac=new Array("stolny","prenosny"); Hodnoty poľa sa začínajú nulou tak ako v iných jazykoch. Využívať sa dajú aj objekty, vlastný zápis vyzerá takto: var zamestnanec={meno:"Janko", priezvisko:"Mrkvička", cislo:0001};

Dialógové okná

Okno.png
Okno sotázkou zobrazené vIE 9 – v každom prehliadači je vizuálna interpretácia okna odlišná

Okná môžu mať rôznu podobu adokážete vyvolať aj programové funkcie prehliadača.

Základné okno sa spustí príkazom window.alert('Správa v okne');

Interaktivitu odpovedaním na otázku si zabezpečíte napríklad takto:


"Klikni"
onClick=
"if(confirm('Chcete zatvoriť okno?'))
javascript:close_window();
else alert('Okno sa nezatvorilo')
">

Nasledujúce okno obsahuje editačné pole na vstup od používateľa:


"Klikni"
onClick=
"

s=prompt('Zadajte vaše meno','Meno');
alert('Ahoj '+s+'!')
">

Vprvej časti príkazu prompt zadávate opis nad editačným poľom. My sme vopred vyplnili aj editačné pole, bude zobrazovať slovo Meno. Pri výpise vami zadaného reťazca treba dbať na reťazovú hodnotu, aby nedošlo kspojeniu slov. Preto už pri zápise medzi jednoduchými úvodzovkami sme za slovo Ahoj pridali medzeru asje náš textový reťazec.

Nabudúce

Načrtli sme možnosti JavaScriptu, aby ste videli aspoň základ toho, ako sním vbudúcnosti dokážete pridať na vaše stránke zaujímavé funkcie. Môžete si tak pripraviť stránku sfunkciami, ktoré by bežne mala štandardná aplikácia pre operačný systém. Sú tu isté obmedzenia anie je to Java, ale aj tak si môžete rozšíriť informácie na stránke opár zaujímavých funkcií. Nabudúce vám ukážeme ďalšie možnosti opäť na praktických príkladoch tak, aby ste ich mohli bez zložitého bádania hneď využiť vpraxi.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať