S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Vytvorili umelú synapsiu, ktorá funguje v rovnakom médiu ako mozog

1

Vedci z Utrechtskej univerzity a Univerzity Sogang v Južnej Kórei vytvorili umelú synapsiu pomocou vody a soli, čím poskytli prvý experimentálny dôkaz, že počítače podobné mozgu dokážu spracúvať komplexné informácie. Zatiaľ čo súčasné počítače inšpirované mozgom používajú pevné materiály, táto štúdia skúma možnosť dosiahnuť vernejšiu replikáciu fungovania mozgu použitím rovnakého média.

Výskumníci vytvorili umelú synapsiu vo veľkosti 150 až 200 mikrometrov, súčasti zodpovednej za prenos signálov medzi neurónmi. Zariadenie nazývané ionitronický memristor pozostáva z kužeľovitého mikrokanálika naplneného roztokom vody a soli. Pri prijímaní elektrických impulzov migrujú ióny v kvapaline cez mikrokanál, čím sa mení koncentrácia iónov a podľa toho sa upravuje vodivosť kanála.

Vedci takisto zistili, že dĺžka kanála ovplyvňuje trvanie zmien koncentrácie, čo potenciálne umožňuje uchovávanie a spracovanie informácií. Tento výskum predstavuje významný krok k vytvoreniu počítačov, ktoré nielenže napodobňujú komunikačné vzorce ľudského mozgu, ale aj využívajú rovnaké médium. Konečným cieľom je vyvinúť počítačový systém, ktorý bude efektívnejší a energeticky úspornejší ako súčasná technológia. Čas ukáže, či táto cesta povedie k pokročilým neuromorfným systémom.

Zdroj: uu.nlfreepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Počítače... reakcia na: Vytvorili umelú synapsiu, ktorá funguje v rovnakom médiu ako mozog

2.5.2024 10:05
...ktoré sme vymysleli majú jednoduchú logiku, dva stavy áno-nie.
Myslíme si o sebe že sme pánmi sveta ak nie vesmíru a pritom si ani nevieme predstaviť ako by sme pracovali s počítačmi, ktoré by fungovali podobne ako ľudský mozog. Jasné, kvantové počítače ale kto ich vie programovať?
Taký počítač s 1000 qubitmi je považovaný za nepredstaviteľne rýchly a teraz si predstavte, že ľudský mozog má takých "qubitov" niekoľko miliárd.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať