Zakrivený ultraširokouhlý monitor Philips SuperWide 498P9 vás vtiahne do deja
Veľa ľudí používa dva, prípadne až tri monitory umiestnené tesne vedľa seba. Grafici, editori videí, či konštruktéri a ďalšie povolania sa takýmto spôsobom snažia rozšíriť zobrazovanú plochu svojich aplikácií. Iné povolania, napríklad analytici zas potrebujú zobraziť viac okien aplikácií vedľa seba, alebo potrebujú zobraziť väčšie tabuľky, grafy, či schémy procesov. Zobrazenie čo najväčšej scenérie ocenia aj hráči.
Moderné operačné systémy takúto konfiguráciu podporujú, vrátane možností presúvania okien, avšak aj veľmi tenké rámčeky takto spojených monitorov pôsobia dosť rušivo. Rovnako rušivo pôsobí, ak cez spojené rámiky prechádza postava, či auto v hre. Riešením je ultra širokouhlý monitor, ktorého zobrazovacia plocha aj rozlíšenie sa rovná dvom vedľa seba umiestneným 27 palcovým QHD monitorom s rozlíšením QHD. Pri takejto šírke zobrazovanej plochy je zakrivenie priam nutnosť. Philips u Super Wide modelu 498P9H/00 zvolil zakrivenie s polomerom 1 800 mm, ktoré je primerané uhlopriečke takejto širokej obrazovky. Takto zakrivený obraz vás doslova obklopí a vyplní vám prakticky celé zorné pole periférneho videnia. Zakrivený monitor s veľkou obrazovkou je lákadlom aj pre hráčov. Tí ocenia plynulý obraz bez tvorby artefaktov pri ľubovoľnej snímkovej frekvencii vďaka technológii Adaptive-Sync. Technológia SmartImage dynamicky upravuje kontrast a sýtosť farieb podľa zvoleného typu obsahu. K dispozícii sú voľby Movie, Game, Economy, LowBlue mode a SmartUniformity.
Dizajn monitora je minimalistický a konštrukcia dostatočne pevná. Panel sa dá naklopiť v rozsahu 5 – 20°a pootočiť o +/- 20° v horizontálnej rovine. Stojan s marketingovým názvom Compact Ergo Base umožňuje výškový posun panelu o 130 mm.
Uhlopriečka monitoru je takmer 49 palcov a pomer strán 32:9. Zdroj obrazového signálu môžete pripojiť cez dva konektory HDMI a Display Port. Veľkú obrazovku, s plochou dvoch 27 palcových monitorov je možné využiť aj zobrazenie obrazu z dvoch počítačov pripojených k rôznym vstupným konektorom. Monitor má taktiež dva USB vstupy, takže ich môžete pripojiť zároveň k dvom počítačom. Prepnutím vstupov sa zároveň prepnú aj vstupy USB do vstavaného rozbočovača, takže tie isté periférie, napríklad klávesnicu, či myš môžete pripojiť k jednému, alebo druhému počítaču. Technológia KVM MultiClient umožňuje prepínanie zariadení pripojených cez USB k jednému z dvojice pripojených počítačov. Na vysvetlenie skratka KVM znamená Keyboard Video Mouse. KVM nemá samostatné tlačidlo – túto funkciu môžete priradiť jednému
Podanie farieb je vynikajúce, výrobca deklaruje pokrytie 121 % farebného priestoru RGB s priemernou hodnotou Delta E < 2. Ku každému monitoru je priložený protokol o kalibrácii. Obraz má vzhľadom k možnostiam technológie VA LCD vysokú dynamiku obrazu tak čo sa týka jasov, ako aj farieb. Vynikajúce je aj zobrazenie čiernej. Režim LowBlue obmedzením modrej zložky prispieva k ochrane zraku, hlavne pri práci večer. K menšej únave zraku prispieva aj technológia Flicker-free. Osciloskopom s optickou sondou som skontroloval, že podsvietenie skutočne nevyužíva technológiu PWM a obraz nebliká. Zvuk je vďaka pomerne veľkému telu monitora, ktoré umožnilo zabudovať väčšie a výkonnejšie akustické meniče veľmi dobré a vďaka vzdialenosti reproduktorov od seba si vychutnáte aj priestorový stereo zvuk.
Deklarovaná spotreba 43,9 W sa dá dosiahnuť v miestnosti s privretými žalúziami, keď stačí nižší jas. Ak chcete dosiahnuť príjemný jas aj v dobre osvetlenej miestnosti, spotreba stúpne na 65 W. Keď si však uvedomíte, že máte de facto dva monitory vedľa seba, je to viac než primeraná hodnota. Spotrebu znižuje aj technológia SmartContrast, ktorá dynamicky upravuje jas.
Veľká šírka obrazu je pre veľa scenárov práce s počítačom prudko návyková. Napríklad pri editovaní videa vidíte oveľa dlhší úsek časovej osi. V tabuľkovom procesore si môžete nechať prehľadne zobraziť všetky stĺpce širokých tabuliek, prípadne tabuľky s údajmi a ich grafickú reprezentáciu. Taktiež v aplikácii Adobe Lightroom som si vedľa seba vo vysokom rozlíšení nechal zobraziť pôvodný záber a upravenú fotografiu. Verné podanie farieb umožňuje využiť monitor aj pre pokročilých amatérskych, prípadne poloprofesionálnych fotografov, či editorov videa. Samozrejme neodolal som a vyskúšal aj niekoľko hier. K dispozícii som mal herný notebook ROG Zephyurs G14, ktorý aj napriek menším rozmerom a tomu zodpovedajúcim možnostiam chladenia procesora a grafického čipu zvládol v primeranom rozlíšení a akceptovateľnej snímkovej frekvencii aj graficky veľmi náročnú hru MS Flight Simulátor 2020. Zážitok z panoramatického pohľadu skutočne stojí za to. V hrách typu Age of Empires zas vďaka podrobnému prehľadu o celej hernej scéne môžete lepšie plánovať stratégiu. Možnosť pripojenia dvoch počítačov súčasne som využil na porovnanie, aký je rozdiel medzi ich grafickými kartami pri editovaní videa.
Verdikt: Univerzálne použiteľný extrémne širokouhlý, zakrivený monitor s vynikajúcim obrazom, ktorý vás doslova obklopí
Technické parametre: Veľkosť obrazovky: 48.8" (124 cm), polomer zakrivenia 1.8 m; rozlíšenie; 5120 x 1440 (32:9), hustota pixelov 109 PPI, frekvencia 70 Hz; Odozva: 5 ms (šedá - šedá); Jas: 450 cd/m2 ; Kontrast: 3000 :1, smart kontrast 80 mil :1; Pozorovací uhol: 178/178 stupňov; Počet farieb: 16,7miliónov; Farebný gamut: NTSC 103 %, sRGB 121 %, Adobe RGB 91 %; Reproduktory 2 x 5X; Konektory: 1 x Display Port 1.4, 2 x HDMI 2.0b 4 x USB 3.2, Spotreba 43,9 W, režim Eco 41,7 W; Rozmery: 1194 x 568 x 303 mm ; Hmotnosť: 15,2 kg; Cena 817 eur
+ ultraširokouhlý obraz, možnosť pripojenia dvoch počítačov, továrenská kalibrácia
- energetická trieda B
Hodnotenie 9
Zobrazit Galériu