ASUS Zenbook S 14 - pripravený na éru AI
Ultrabook ASUS Zenbook S 14 (UX5406) je prvé zariadenie s novým procesorom Intel Core Ultra 2, ktoré som mal možnosť testovať. Pretože disponuje NPU s výkonom 48 TOPS, spĺňa hardvérové požiadavky Copilot+ PC. Na rozdiel od modelov s procesorom Snapdragon X Elite však podobne ako notebooky s Ryzen 9 AI dokáže natívne spúšťať aplikácie pre x86.
Veko notebooku s hrúbkou len 11 mm a hmotnosťou 1,2 kg je z materiálu Ceraluminium – kompozitného materiálu na báze hliníka a keramiky, ktorý je tvrdý, odolný proti poškriabaniu, pevný a zároveň ľahký. Testoval som farebný variant s marketingovým označením Zumaia Gray. K dispozícii je aj svetlá verzia Scandinavian White.
Dominantou zapnutého zariadenia je dotykový displej ASUS Lumina OLED s uhlopriečkou 14 palcov a rozlíšením 2880 × 1800 pixelov, ktorý sa marketingovo zvykne označovať ako 3K. Pomer strán 16:10 poskytne viac priestoru na výšku. Obnovovacia frekvencia 120 Hz a latencia 0,2 ms sú zárukou plynulého zobrazovania dynamického obsahu bez rozmazania. Zobrazovací panel je z výroby kalibrovaný na Delta E < 1, aby poskytoval presné farby. Výrobca udáva 100 % DCI-P3. Jas v špičke 500 nitov umožnil certifikáciu DisplayHDR True Black 500. Na porovnanie, jas hlbokej čiernej je len 0,0005 nitu. Vedel som, že porovnaní s LCD displejmi majú displeje OLED pri rovnakom jase brilantnejšie farby, ale nevedel som, že rozdiel je až taký výrazný. Zistil som to, keď som Zenbook S 14 a môj starší notebook s LCD displejom pomocou luxmetra nastavil na rovnaký jas. Farby sú jasné a sýte, takže si vychutnáte filmy aj videá. Displej je perfektný aj na grafické práce. Displeje OLED od spoločnosti ASUS tradične potláčajú škodlivú zložku modrého svetla. Priaznivci rukopisu a kreslenia ocenia podporu stylusu. Zenbook S 14 síce nie je herný notebook, ale výkon procesora a GPU umožňujú príležitostné hranie. Vtedy oceníte veľmi krátku latenciu 0,2 ms.
Najviac ma, samozrejme, zaujímal procesor Intel Core Ultra 7 258V s architektúrou Lunar Lake a integrovanou 32 GB pamäťou LPDDR5X s maximálnym taktom 8533 MT/s. CPU má štyri Performance jadrá Lion Cove a štyri Low Power Efficient jadrá Skymont. Integrovaná pamäť na spoločnom substráte s procesorom síce neumožňuje rozšírenie, ale prináša značné zrýchlenie systému, pretože signály medzi CPU a pamäťou prekonávajú minimálnu možnú vzdialenosť. Takisto táto architektúra umožnila zmenšiť rozmery základnej dosky, čím sa uvoľnilo viac priestoru na batériu, ktorá má kapacitu 72 Wh. Maximálna turbo frekvencia je 4,8 GHz. Nominálny TDP je 17 W. Výzvou pre chladiaci systém s dvoma ventilátormi a ultratenkou parnou komorou je maximálny TDP v turbo režime 37 W. Chladiaci systém je schopný trvalo ochladiť TDP 28 W.
Prispieva k tomu aj geometrický dizajn mriežky s 2715 nasávacími otvormi vyrobenými CNC obrábaním. Pri bežnej záťaži je chladiaci systém veľmi tichý. Minimálny príkon je 8 W a práve tento parameter vysvetľuje veľmi dlhú výdrž na batériu. Na čipe je aj výkonná integrovaná grafika Intel Arc 140 V s architektúrou Xe2 s podporou sledovania lúčov (ray tracing) a NPU (Neural Processing Unit), čo je hardvérový akcelerátor na úlohy AI a strojového učenia s výkonom 48 TOPS.
Zvukový systém s dvoma výškovými a dvoma nízkotónovými akustickými meničmi poskytuje prekvapivo dobrý zvuk, vhodný aj na komorné pozeranie filmov či počúvanie hudby. Odporúčam aktivovať Dolby Atmos. Technológia ASUS Two-Way AI Noise Cancelation potláča hluk okolia pri videohovoroch. Pri hlasovej komunikácii si môžete okrem normálneho a vyváženého režimu vybrať aj režim Single Presenter, ktorý odfiltruje všetko okrem ľudského hlasu. V režime Multi-Presenter systém prispôsobí jednotlivé hlasy z rôznych pozícií alebo vzdialeností tak, aby mali rovnakú hlasitosť, čiže akoby všetci prezentujúci stáli v polkruhu pred mikrofónom. Zenbook S 14 je vybavený kamerou ASUS AiSense, ktorá má aj IR snímač, takže umožňuje bezpečnú autentifikáciu pomocou tvárovej biometrie s využitím technológie Windows Hello. Kamera podporuje aj technológiu 3D redukcie obrazového šumu (3DNR), ktorý vzniká pri snímaní v horších svetelných podmienkach, keď kamera nastaví vyššie ISO. Senzor, ktorý deteguje úroveň a farebnú teplotu okolitého osvetlenia, umožňuje displeju automaticky upravovať jas a teplotu farieb.
Klávesnica Zenbooku S 14 je podsvietená s tromi úrovňami jasu, má klávesy konkávneho tvaru s prehĺbením 0,1 mm a so zdvihom 1,1 mm, ktoré umožňujú pohodlné, presné, a ak to viete, aj rýchle písanie. Podobne ako pri všetkých nových zariadeniach je na klávesnici aj kláves so symbolom Copilot. Musím pochváliť veľký touchpad s príjemným povrchom, ktorý podporuje inteligentné gestá, takže na spúšťanie často používaných aplikácií alebo funkcií môžete použiť skratky troch alebo štyroch prstov. Po vybalení notebooku je na touchpade fólia s informáciou o nových gestách pozdĺž hrán touchpadu. Napríklad zvislým pohybom pri pravom okraji môžete nastaviť jas.
Microsoft vyžaduje, aby počítače Copilot+ mali NPU s výkonom minimálne 40 TOPS, 16 GB pamäte a 256 GB úložného priestoru. ASUS Zenbook S 14 tieto požiadavky s rezervou spĺňa, preto výrobca avizuje bezplatnú aktualizáciu na túto platformu, keď bude k dispozícii. Na vysvetlenie, TOPS (Tera Operations per Second) je novovytvorená metrika používaná na meranie výkonu a rýchlosti AI v biliónoch operácií za sekundu. Výkonný NPU je nevyhnutný pre koncepciu „AI na zariadení“, ktorá je schopná pracovať v súlade s cloudovou AI, pričom poskytuje rýchlejšiu, bezpečnejšiu a vysoko optimalizovanú reakciu. Všetko, samozrejme, závisí od softvéru, nielen od operačného systému, nad ktorým má kontrolu Microsoft, ale aj od softvérových aplikácií výrobcu, v tomto prípade ASUSu a tretích strán.
Takmer každý z nás má veľkú „zbierku“ nespracovaných a neutriedených fotiek a videí. Aplikácia StoryCube využíva AI na triedenie, úpravu, správu fotiek a videí. Dokáže automaticky rozpoznať a kategorizovať podobné súbory do priečinkov na základe ich obsahu, ako sú outdoorové aktivity, domáce zvieratá, deti a podobne. Technológia rozpoznávania tvárí dokáže automaticky triediť a zoskupovať zábery ľudí. V čase testovania mala táto aplikácia v predprodukčnej verzii ešte rezervy na zlepšenie, čo jej vývojári určite využijú formou aktualizácie. Funkcia Live Captions generuje titulky pre videá v reálnom čase. Túto funkciu ocenia nielen nepočujúci, ale aj bežní používatelia, ak chcú pozerať video bez zvuku.
Najnáročnejšou aktivitou na testovanom notebooku bolo editovanie a renderovanie videa s rozlíšením 4K v programe DaVinci Resolve. Editovanie vrátane rýchlych posunov kurzora na časovej osi bolo plynulé a aj renderovanie bolo primerane rýchle. V troch po sebe idúcich testoch 3D Mark Time Spy som dosiahol priemerné skóre 4612 bodov.
Počas niekoľkodňového testovania, keď som mal ASUS Zenbook S 14 (UX5406) k dispozícii, ma doslova provokoval graf záťaže NPU, ktorý sa zanovito odmietal odlepiť od nuly. Znamenalo to, že všetky akcie AI sa realizovali v cloude. NPU sa mi podarilo zaťažiť až pomocou programu v jazyku Python, ktorý využíva toolkit OpenVINO (Visual Inference and Neural network Optimization). Je to open source toolkit na optimalizáciu a nasadenie modelov hlbokého učenia. Umožňuje programátorom vyvíjať škálovateľné a efektívne riešenia AI s relatívne malým počtom riadkov kódu. Je vyvinutý spoločnosťou Intel, ale podporuje aj procesory ARM/ARM64. Ja som pomocou OpenVINO spustil úlohu využívajúcu model resnet50 na klasifikáciu obrázkov.
Konštruktérom sa do veľmi tenkého tela podarilo zabudovať nielen dva konektory USB-C s podporou Thunderbolt 4, DisplayPort a Power Delivery, ale aj konektor USB-A a HDMI. Nechýba ani 3,5 mm audiokonektor.
Konektory na ľavej strane
Konektory na pravej strane
Samozrejmosť je podpora najnovšieho štandardu bezdrôtovej komunikácie Wi-Fi 7 (802.11be) s maximálnou prenosovou rýchlosťou 5,8 Gb/s. ASUS Wi-Fi SmartConnect poskytuje väčšiu vzdialenosť, stabilitu a bezproblémovú bezdrôtovú sieť. Pri testovaní som mal k dispozícii router Wi-Fi 7 a rýchle optické pripojenie, takže som mohol využiť výhody tejto technológie napríklad pri prenose väčších súborov do cloudového úložného priestoru.
ASUS Zenbook S 14 (UX5406) je vybavený 72 Wh batériou, ktorá poskytuje energiu na 16 – 20 hodín – podľa toho, aké aplikácie využívate. V balení je 65 W adaptér.
Verdikt: Výkonný dizajnový ultrabook s 20-hodinovou výdržou batérie pri bežnej práci má moderný procesor s NPU pripraveným na aplikácie využívajúce AI na zariadení.
Technické údaje:
Procesor: osemjadrový Intel Core Ultra 7 258V 32GB 1,8 – 4,8 GHz Intel AI Boost NPU, úložný priestor: 1 TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD, displej: dotykový OLED 14", 3K (2880 × 1800 pixelov), 16:10, 120 Hz, latencia 0,2 ms, jas 400 nitov, v špičke 500 nitov, 100 % DCI-P3, certifikácia DisplayHDR True Black 500; ASUS AI Sense Full HD IR kamera, konektivita: Wi-Fi 7 (802.11be), bluetooth 5.4; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 2× Thunderbolt 4.0 Typ-C, podpora zobrazovania/napájania, 1× USB 3.2 Gen2 Typ-A, HDMI 2.1 TDMS, 3,5 mm audio jack; batéria: 72 Wh, rozmery: 310 × 214,7 × 12,9 mm, hmotnosť 1,2 kg
Cena: 1899 EUR
Plusy, mínusy:
+ Brilantný dotykový displej OLED, výborná klávesnica, procesor s integrovanou NPU, výdrž na batériu, veľmi dobrý zvuk
- RAM sa nedá rozšíriť
Hodnotenie: 9/10
Zobrazit Galériu