CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Desktop či notebook? Veľký test herných počítačov

0

Mám si zaobstarať notebook alebo je na hry lepšia voľba desktop? To je odveká otázka mnohých hráčov. Kedysi platilo, že ani najdrahší herný notebook nedokázal výkonnostne konkurovať svojim stolovým protivníkom. Je to však stále pravda?

Najväčšia výhoda prenosných herných počítačov je nepochybne mobilita. Notebook bez problémov prenesiete, vezmete ho so sebou na dovolenku k moru či na chatu, do internátu atď. Ak budete namietať proti hmotnosti, budeme vám oponovať tým, že existujú herné prenosné počítače s 13, 15, 17 a viacpalcovými displejmi. Máte teda na výber, a keby vám prekážala privysoká hmotnosť, môžete urobiť kompromis v oblasti uhlopriečky. Najmenšie herné stroje môžu mať okolo 2 – 2,5 kg, čo je hmotnosť bežného notebooku. Naopak, tie najväčšie modely vás prinútia uvažovať, či je pri nich slovo mobilita ešte stále namieste, keďže môžu mať aj päť či viac kilogramov.

Netreba sa obávať, že pri voľbe menšej uhlopriečky budete musieť obetovať výkon. Konfigurácie môžu byť totožné. Jediné, o čo spravidla prídete, je časť herného zážitku, pretože hrať najnovšie herné tituly na malej uhlopriečke ­displeja je niečo podobné, ako keď sledujete film na päťpalcovom smartfóne. Pointa vám ­neujde, ale zážitku bude čosi chýbať.

Pri desktope takéto otázky netreba riešiť. Prenášať ho nebudete asi nikam, a keby by ste aj chceli, vo väčšine prípadov budete musieť preniesť celú zostavu vrátane monitora. To je na výletoch a dovolenkách nemysliteľné. V oblasti mobility preto jasne vedie notebook.

Tí, ktorí hľadajú čo najviac hráčskej voľnosti, ale notebook nebudú často prenášať, môžu absenciu veľkého displeja riešiť pripojením externého monitora. Preto je dobré pred kúpou sa presvedčiť, či vami zvolený model disponuje výstupom HDMI, ktorý možno použiť na ktorýkoľvek moderný monitor či televízor. Ak máte starší monitor, niektoré herné notebooky vám ponúknu aj výstup DVI. S externým zobrazovacím zariadením bude zážitok podobný hraniu na hernej konzole a stačí sa len presvedčiť, či váš monitor alebo prijímač TV podporuje aspoň rozlíšenie full HD. S menším rozlíšením na veľkej uhlopriečke to určite nebude ono.

Napájanie a periférie

Fanúšik herných stolových počítačov sa nemusí starať o napájanie. Jednoducho PC zapojí do zásuvky a tým sa to končí. Notebook však potrebuje pomerne rýchlo dobiť energiu. Je to tak, notebooky, ktoré by vydržali povedzme 10 hodín hrania, zatiaľ neexistujú. Bežný stroj tohto typu vám vydrží hodinu intenzívneho hrania, možno dve. Závisí to aj od veľkosti displeja, spotreby komponentov, kapacity akumulátora a zabudovaných technológií šetriacich energiu. Pochopiteľne, čím menší displej, tým nižšia spotreba, no nečakajte zázraky. Spotreba v hernom režime je v porovnaní s bežnou kancelárskou prácou alebo prehliadaním sociálnych sietí neporovnateľne vyššia a displej ako konzument predstavuje iba jej časť.

V oblasti klávesníc herný notebook oproti ­desktopu dnes už neznamená kompromis. Modely, ktoré majú aspoň 15-palcovú uhlopriečku, mávajú klávesnicu porovnateľnú s desktopovou. Menšie modely sa snažia zachovať veľkosť klávesov zhustením ich rozloženia, v niektorých prípadoch vcelku úspešne, takže sa nemusíte obávať, že pri kúpe 13" modelu budete musieť prikúpiť aj externú klávesnicu. O myšiach len stručne – je to nevyhnutnosť. Bez myši sa plnohodnotne nezahráte, touchpad vám nepostačí v žiadnom prípade. K desktopom si niektorí hráči kupujú aj konzolové ovládače (gamepady), no či sa s nimi hrá lepšie alebo efektívnejšie, je otázka toho, na čo ste zvyknutí. Fanúšikovia pretekárskych hier si zase zaobstarajú volant, ktorý v spojení s desktopom zásadne zvyšuje zábavu a v spojení s notebookom si vyžiada veľký externý displej. Na 13-palcového drobčeka by ste, obrazne povedané, cez volant ani nevideli.

A čo pomer výkonu a ceny?

Ako sme už naznačili, nie je problém nájsť herný notebook s procesorom radu i7 (zvyčajne do 2,7 GHz na rozdiel od desktopov, ktoré dosahujú až 4,4 GHz), dostatkom operačnej pamäte a grafickou kartou najvyššieho radu. O výkonoch mobilných procesorov asi nikto nepochybuje, jediný háčik by mohol byť v grafickej karte, keďže nie všetky herné modely disponujú najvyšším radom grafických čipov. Ponúka sa aj otázka, aký je rozdiel vo výkone napríklad GTX980 oproti GTX980M (mobilný variant). Názor na reálne výkony a ich porovnateľnosť si budete môcť urobiť po prečítaní recenzií v našom veľkom teste. Ku každému hernému stroju sme pristupovali individuálne a výkon v hrách sme hodnotili nielen pomocou syntetických benchmarkov, ale aj pomocou reálneho ukazovateľa – počtu zobrazených snímok za sekundu (FPS). Podľa týchto údajov si vytvoríte jednoznačný obraz o tom, ako sú na tom dnešné herné notebooky v porovnaní so stolovými súpermi.

Na záver sme si nechali aspekt, ktorý je ­istotne pre väčšinu úplne zásadný. Herné notebooky sú značne drahšie, a ako sme skonštatovali, okrem mobility neponúkajú prakticky žiadnu inú jasnú výhodu. Pri plnej hernej záťaži nenájdete veľkú odlišnosť ani v hlučnosti a rozdiel vo výkone je predmetom nášho testu. Takže si treba zvážiť, či sú cenové rozdiely pre vás adekvátne, alebo nie. Ak uznáte, že správnou voľbou je notebook, no je finančne príliš náročný, možno robiť určité konfiguračné kompromisy, ale ani menej výkonný herný notebook asi nikto nenazve lacným. Či vám bude výkon nižšej konfigurácie stačiť, aj na to vám odpovie náš test. V jeho 1. časti sme sa zamerali na notebooky.

Peter Vnuk

Peter Vnuk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať