Displej s hrúbkou troch atómov je viditeľný len v zapnutom stave
Inžinieri z Kalifornskej univerzity v Berkeley vytvorili zariadenie vyžarujúce svetlo, ktoré má hrúbku iba niekoľko milimetrov a vo vypnutom stave je úplne transparentné. Materiál vyžarujúci svetlo je v tomto prípade polovodičová monovrstva s hrúbkou len troch atómov.
Takéto zariadenie dláždi cestu k „neviditeľným“ displejom, ktoré by mohli byť umiestnené na stenách, oknách či nalepené na pokožke a v zapnutom stave by zobrazovali obraz a po vypnutí by boli priehľadné. Keďže materiál je tenký a pružný, môže sa prispôsobiť aj zakriveným povrchom.
Zariadenie bolo vyvinuté v laboratóriu Aliho Javeyho, profesora elektrotechniky a počítačových vied v Berkeley. Nová práca prekonáva základné prekážky pri využívaní technológie LED na monovrstvových polovodičoch, čo umožňuje, aby takéto zariadenia boli stenčené od niekoľkých milimetrov až po hrúbku ľudského vlasu.
Bežné LED diódy pozostávajú z polovodičového materiálu a svetlo vyžarujú vďaka elektroluminiscencii vyvolanej stretom kladného ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH