
MWC 2025: Aktuálne trendy v spotrebnej elektronike
Na podujatí MWC (Mobile World Congress) 2025, ktoré sa už tradične koná začiatkom jari v Barcelone, podľa očakávania dominovala umelá inteligencia. Vlani sa prezentácie a exponáty výrobcov mobilných zariadení a poskytovateľov služieb niesli v duchu „naša úžasná implementácia AI“, pričom boli predstavené nesporne zaujímavé, ale nie vždy užitočné funkcie. Tento rok sa implementácia AI už považuje za samozrejmosť, pričom väčšina funkcií prináša používateľom reálnu pridanú hodnotu. Pripomíname, že MWC nie je podujatie pre bežných návštevníkov, ale kontraktačný veľtrh s konferenciou a množstvom sprievodných podujatí.
Dospievanie a štandardizácia AI
Výrobcovia, ale aj telekomunikační operátori sa predháňajú v predstavovaní rôznych koncepcií filozofie používania smartfónov, kde by AI mala postupne nahradiť v súčasnosti používané mobilné aplikácie. Intenzívne sa rozvíja nielen AI v cloude, ale hlavne lokálna implementácia modelov AI priamo v smartfónoch, ktoré umožňujú poskytovať funkcionalitu v reálnom čase bez nutnosti prenosu veľkého množstva údajov, čo je typické hlavne pri spracovaní a úpravách fotiek a videí. To si, samozrejme, vyžaduje vysoký výkon čipových súprav, takže lokálna AI stále zostáva doménou vlajkových smartfónov, no niektoré funkcie sa už objavujú aj vo vyššej strednej triede. Smartfóny nižšej a strednej triedy sú pri funkciách AI odkázané na výkon serverov v cloude.
V tejto etape rodiacej sa štandardizácie implementácie AI sa každý výrobca snaží hrať „prvé husle“. Štandardizácia sa podľa analytikov začne uplatňovať až vtedy, keď celé odvetvie, v tomto prípade implementácia AI do mobilného ekosystému, dosiahne štádium zrelosti. V aktuálnej fáze sa všetci renomovaní výrobcovia smartfónov snažia presadiť svoje stratégie. Napríklad HONOR na sprievodnom podujatí predstavil pod názvom Plán ALPHA svoju stratégiu, ktorá sa má stať výzvou pre celé odvetvie, aby spolupracovalo na vytvorení otvoreného ekosystému AI. Prvá fáza plánu sa začína vytvorením nového štandardu pre mobilné zariadenia v ére AI agentov.
Koncepcia vymeniteľných objektívov Xiaomi
Užitočné funkcie AI aj v slovenčine
Funkcie AI sa v mobilných zariadeniach využívajú už niekoľko rokov, ale do predminulého roka pôsobili na pozadí bez asistencie používateľa. Zlepšovali fotografie, zvuk, rozostrovali pozadie a podobne. Rovnako už niekoľko rokov špičkové čipové súpravy pre smartfóny majú integrovanú NPU čiže koprocesor na výpočty súvisiace so strojovým učením a neurónovými sieťami. Až v roku 2023 sa začali objavovať funkcie AI aktivované používateľom, napríklad na vymazanie nežiaduceho objektu zo záberu, úpravu textu, preklad hovoru v reálnom čase, vygenerovanie e-mailu, obrázka a podobne.
Čoraz viac sa presadzuje koncepcia AI agentov, pretože korešponduje so spôsobom, ako smartfóny využívame. Potrebujeme zistiť nejakú informáciu, niečo vybaviť či nastaviť, napríklad nájsť v blízkom okolí reštauráciu zodpovedajúcu požiadavkám používateľa, rezervovať si v nej stôl, prípadne si priamo objednať. AI agent to vybaví a poznačí do vášho kalendára.
Na mnohých produktových predstaveniach sa výrobcovia chválili, aké sofistikované funkcie majú vo svojich smartfónoch implementované, pričom často nenápadne spomenuli aj intenzívnu spoluprácu s Googlom. Pri pozornejšom skúmaní prezentovaných funkcií generatívnej AI a AI agentov však vyšlo najavo, že je to viac alebo menej tesná integrácia Google Gemini. Typický príklad je funkcia circle search, ktorá vám poskytne informácie o objekte, ktorý ste na displeji v akejkoľvek aplikácii či na webovej stránke označili zakrúžkovaním. Túto funkciu má už aj väčšina smartfónov strednej triedy. Vlajkové modely majú integráciu Gemini od Googlu tesnejšiu, dokáže pracovať s kalendárom, mailovým klientom a ďalšími aplikáciami. Niektorí výrobcovia integrujú do nadstavby OS svoje vlastné funkcie AI, tie však nie sú tak tesne integrované s Androidom, nemôžu pracovať s Kalendárom Google ani inými aplikáciami. Veľmi pozitívne je, že sa začína využívať štandardizácia, a nie je žiadnym prekvapením, že povestné kľúče od miešačky drží v tomto prípade Google (Alphabet) ako kľúčová firma v konzorciu, ktoré má na starosti vývoj Androidu. Pre nás je potešiteľné, že Google Gemini už rozumie hlasovým aj textovým povelom v slovenčine, čo umožnilo masové používanie funkcií AI.
Lenovo Magic Bay
Supertenké smartfóny
Rovnako ako implementácia AI začínajú byť bežné aj skladacie telefóny s ohybným displejom. Rokmi zlepšená konštrukcia pántov a displejov odstránila prvotné obavy používateľov ohľadne životnosti displejov. Skladacie telefóny sa svojou hrúbkou v zloženom stave priblížili ku klasickým. Inak povedané, roztvorený skladací smartfón má približne polovičnú hrúbku klasického. Odtiaľto už nie je ďaleko k dvom úvahám.
Prvá úvaha: Čo keby sme využili len jednu časť, druhú by sme odstránili a výsledkom bude supertenký smartfón s hrúbkou 5 milimetrov, prípadne menej. Vývoj takýchto smartfónov umožnil nový typ kremíkovo-uhlíkovej batérie, ktorá má vyššiu hustotu energie. Skeptici namietnu, že aj klasické smartfóny sú relatívne tenké, ale väčšina z nás používa ochranné puzdro, ktoré k hrúbke smartfónu pridá minimálne 2 – 3 mm. Samozrejme, ak sa trend supertenkých smartfónov ujme, aj tie sa budú používať v ochranných puzdrách, ale supertenký smartfón v puzdre bude mať rovnakú, prípadne aj trochu menšiu hrúbku ako súčasný klasický smartfón. Samsung tento trend prezentoval viac-menej mlčky – vystavoval smartfóny s označením Galaxy S25 Edge, ale bez uvedenia podrobností. Tie boli zavesené na vláknach v ohrádke, takže sa na ne nedalo siahnuť. Hrúbku som odhadol na 6 mm. Na porovnanie, model Galaxy S25 má hrúbku 7,2 mm. Naproti tomu čínsky výrobca Tecno vystavoval svoj model Spark Slim s hrúbkou 5,75 mm voľne, takže si ho návštevníci mohli vziať do ruky a posúdiť ergonómiu a celkový používateľský dojem, ktorý je vďaka zaobleným bočným hranám veľmi priaznivý.
Ultratenké smartfóny Samsung S25 Rdge
Tri-fold skladačky
Druhá úvaha: Hrúbka skladacích smartfónov sa priblížila k hrúbke klasických, ale v pionierskych časoch skladačiek používatelia akceptovali ich o niečo väčšiu hrúbku. Čo tak pridať ešte jednu vrstvu? Hrúbka sa síce trochu zväčší, no pre takzvaných skorých osvojiteľov (early adopters), ktorí sa snažia mať najnovšie technologické vychytávky bez ohľadu na cenu, to bude akceptovateľné a takýto smartfón si kúpia, aj keď bude veľmi drahý. Tri-fold smartfóny s displejom, ktorý sa ohýba v dvoch pántoch, vystavoval Huawei, už spomínaná firma Tecno a Infinix. Huawei Mate X mohli návštevníci vziať do ruky, Tecno Phantom Ultimate 2 bol zatvorený v plexisklovej kocke. Zatiaľ čo Huawei a Tecno pri konštrukcii tri-fold vychádzali zo skladačiek s ohybom na dlhšej strane, Infinix Zero Mini tri-fold vychádzal z „véčka“, takže po rozložení vznikne pri orientácii na výšku úzky a vysoký a pri orientácii na šírku široký a nízky displej.
Magnetom pre návštevníkov bol elektromobil od Xiaomi
Prídavné objektívy
Napriek obrovskému pokroku v kvalite záberov zo smartfónov ich fotoaparáty stále nemôžu úplne konkurovať bezzrkadlovkám, hlavne čo sa týka veľkosti snímačov a nemožnosti nastavenia clony. Tieto problémy rieši koncepcia vymeniteľných objektívov, ktorú na MWC predstavili Xiaomi a Realme. Pri fotení a nakrúcaní videí smartfónom pokročilejším fotografom najviac prekáža, že nemôžu pracovať s clonou a presne a pritom operatívne zaostriť. Samozrejme, uvítali by aj väčší snímač a možnosť výmeny objektívov. Konštruktéri smartfónov sú však limitovaní rozmermi, predovšetkým hrúbkou.
Vymeniteľné objektívy Xiaomi sú nezávislé od fotoaparátov integrovaných v smartfóne. Objektív je na telo prichytený magneticky a napája sa zo smartfónu cez dvojicu pozlátených pogo kontaktov. Údaje zo snímača v objektíve sa do smartfónu prenášajú opticky pomocou proprietárnej technológie LaserLink s prenosovou rýchlosťou 10 Gb/s. Prenášajú sa „surové“ údaje vo formáte RAW a tie sú potom spracované obrazovým signálovým procesorom v smartfóne. Snímač s rozlíšením 100 megapixelov má rozmer Micro 4/3, teda rovnaký ako na obľúbených bezzrkadlovkách Panasonic Lumix.
V expozícii HONOR na MWC bola prezentovaná nielen koncepcia Modular Optical System, ale návštevníci si mohli vyskúšať aj prototyp na báze upraveného Xiaomi 14. O vyskúšanie prototypu bol veľký záujem a stálo sa na to v polhodinovom rade. Prototyp využíval objektív s ohniskovou vzdialenosťou 35 mm a svetelnosťou f/1,4, ktorý má šesť optických členov. Jeho optická konštrukcia je odvodená od obľúbeného Gaussovho objektívu, ale sofistikovaným tvarom asférických šošoviek sa jeho rozmer podarilo zmenšiť na polovicu. Lamelová clona umožňuje objektív zacloniť až na clonové číslo 11. Rozsah clony od 1,4 do 11 umožňuje realizovať akýkoľvek kreatívny zámer s hĺbkou ostrosti, teda rozostrenie pozadia alebo popredia, aby sa zvýraznil objekt, ktorý na zábere chceme ukázať a oddeliť ho od pozadia. Prstenec na objektíve umožňuje ručné zaostrovanie, prípadne sa môžete spoľahnúť na autofokus a v prípade potreby ručne doostriť.
Spoločnosť Realme prezentovala smartfón s vymeniteľnými objektívmi Leica. Telefón má snímač Sony s rozlíšením 50 megapixelov a uhlopriečkou 1 palec, čiže rovnakou, ako majú kvalitné systémové kompakty. Snímač nie je súčasťou objektívu, ale je umiestnený pod ochranným sklom vo vyčnievajúcom fotomodule na zadnej stene. Modul má na obvode bajonet Leica M, do ktorého môžete upevniť prakticky akýkoľvek objektív s týmto bajonetom. Nepodarilo sa nám zistiť, či, a ak áno, ako objektív komunikuje so smartfónom. Samozrejme, fotomodul obsahuje aj dva klasické objektívy zadných fotoaparátov, takže môžete fotiť aj bez externých objektívov.
Roboty demonštrovali svoje schopnosti
Prototypy, ktorých úspešnosť ukáže budúcnosť
Lenovo vystavovalo hneď niekoľko futuristických prototypov: notebook so skladacím displejom, prídavné displeje rôznych veľkostí a konštrukčných formátov, notebook so solárnym nabíjaním či koprocesory NPU vo forme modulov M.2 pre staršie notebooky, ktorých procesory nemajú NPU.
ThinkBook Flip má výklopný skladací displej OLED, ktorý umožňuje multitasking na rozdelenej obrazovke a prispôsobenie inteligentného pracovného priestoru. Pozornosť návštevníkov najviac pútali modulárne zariadenia ekosystému Magic Bay vrátane pripojiteľného príslušenstva, ako je Magic Bay Tiko, a modulárne sekundárne displeje. Duálna 13,3-palcová pripojiteľná sekundárna obrazovka môže premeniť ThinkBook 16p na pracovnú stanicu s tromi obrazovkami. Je ideálny na vizualizáciu dát, úpravu obsahu a spoločné projekty a umožňuje používateľom zobraziť viacero aplikácií súčasne bez potreby externého monitora. Magic Bay Tiko je kompaktný spoločník s umelou inteligenciou na emocionálne interakcie, ktorý v reálnom čase zobrazuje statusy v štýle emodži, poskytuje interaktívne reakcie založené na gestách a ponúka personalizované oznámenia emodži. Magic Bay Tiko Pro je externý displej s umelou inteligenciou a ponúka rozhranie widgetov a integráciu asistenta Lenovo AI Now. Je určený pre profesionálov, ktorí vykonávajú viacero úloh a spravujú viacero pracovných postupov, a funguje ako nepretržitý asistent, ktorý pomáha zefektívniť tok informácií. Pri nakrúcaní internou kamerou výborne poslúži ako teleprompter.
Resumé
Rozsah článku nám dovolil predstaviť len vybrané zaujímavosti a nastupujúce či prevládajúce trendy zo štvordňového podujatia. Už teraz sa tešíme na budúci ročník tohto veľtrhu, kde sa ukáže, ktoré koncepcie budú životaschopné a ktoré upadnú do zabudnutia.
FOTO zdroj: autor
Zobrazit Galériu