S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Motorola Moto G30 / Cenovo dostupný smartfón s dobrým fotoaparátom

0

Presadiť sa v silnej konkurencii smartfónov strednej triedy nie je jednoduché a výrobcovia musia starostlivo skombinovať dizajn, technické parametre a možnosti, aby upútali záujemcov o nový smartfón a zároveň dosiahli prijateľnú cenu. Pre smartfóny v cenovej kategórii do 200 eur je typické, že výhody, ktoré majú záujemcu upútať, v tomto prípade hlavne kapacita pamäte, úložného priestoru, dobrá výdrž na batériu a pomerne kvalitné fotoaparáty, sú dosiahnuté za cenu niekoľkých drobných kompromisov.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Jeden z nich je plastové telo a zadná stena s jemne matnou povrchovou úpravou, ktorá síce nie je taká odolná proti poškriabaniu, ako keby bola zo skla, ale zároveň nie je taká krehká, takže je pravdepodobné, že prežije pád z malej výšky aj na tvrdší podklad. Matný povrch nie je natoľko šmykľavý a ani náchylný na zachytávanie odtlačkov. Navyše povrchová úprava zadnej steny zaujímavým spôsobom odráža svetlo, takže pri pohľade z rozličných uhlov vidíte rôzne farebné odtiene. Smartfón síce nie je vodotesný, ale je odolný proti prachu aj dažďu na úrovni požiadaviek štandardu IP52. Väčší displej a batéria s vyššou kapacitou si logicky vyžiadali väčšie rozmery aj hmotnosť, no vďaka pomeru strán displeja 20:9 je smartfón pomerne úzky a dobre sa drží aj ovláda. Slot na SIM karty je duál­ny, pričom druhá pozícia je alternovaná s pamäťovou kartou.

Keď už spomínam displej, panel IPS s uhlopriečkou 6,5 palca poteší aj hráčov, pretože má obnovovaciu frekvenciu 90 Hz. Výpočtový aj grafický výkon je v intenciách cenovej triedy, dostatočný pre všetky aplikácie a aj bežné, menej náročné hry si v intenciách výkonu procesora Snapdragon 662 v pohode zahráte. Rozlíšenie 720 × 1600 pixelov síce v technických parametroch neoslní, ale na to, aby ste si všimli raster, by ste sa museli na displej pozerať veľmi zblízka. Pri bežnej pozorovacej vzdialenosti však nepôsobí rušivo. Procesor je síce skôr úsporný ako výkonný, no vďaka tomu, že Motorola vo svojich smartfónoch už tradične využíva takmer čistý Android 11 bez zbytočného balastu, chod systému je plynulý. V niektorých hrách bude treba v záujme dosiahnutia maximálnej plynulosti znížiť rozlíšenie či úroveň detailov.

Hlavný fotoaparát má mierne širokouhlý objektív so zorným uhlom 78°, teda približne rovnakým, ako má ľudské oko. Jeho ohnisková vzdialenosť po prepočítaní na full frame je 26 mm. Pokiaľ chcete zachytiť širšiu scenériu a nemôžete sa dostatočne vzdialiť, máte k dispozícii ďalší fotoaparát s ultraširokouhlým objektívom, ktorý má zorný uhol až 118°. A do tretice, pokiaľ chcete fotiť malé objekty alebo zachytiť detaily niečoho zblízka, Moto G30 má aj špeciálny makro fotoaparát Macro Vision. Aby som bol úplne presný, zadný fotoaparát má štyri objektívy. Ten štvrtý je pomocný na určenie vzdialeností objektov na účel umelého rozmazania pozadia. Vráťme sa však k 64-megapixelovému hlavnému fotoaparátu. Zábery pri dobrých svetelných podmienkach sú vynikajúce, hlavne čo sa týka ostrosti a kontrastu. Tento fotoaparát umožňuje získať dobré zábery aj v šere či večer a v noci pri slabom osvetlení. Dokáže to jednak zásluhou objektívu s vynikajúcou svetelnosťou f/1,7, ale hlavne vďaka technológii Quad Pixel, ktorá kombinuje 4 pixely do jedného s cieľom zachytiť viac svetla, teoreticky až štvornásobne. Výsledné zábery potom majú rozlíšenie 16 Mpx. K dispozícii je aj nočný režim, ktorý ponúka dobré výsledky, hoci kvalita zberov za niekoľkonásobne drahšími vlajkovými smartfónmi logicky zaostáva, na bežné účely je dostatočná. Pri dobrom osvetlení získate kvalitné zábery.

Ultraširokouhlý fotoaparát vás uspokojí, ale nenadchne, hlavne v šere alebo zložitých svetelných podmienkach. Dovolenkové zábery počas jasného slnečného dňa však určite budú dobré. Pri fotení ultraširokouhlým objektívom nezabúdajte na dôležité kompozičné pravidlo, aby bol v popredí nejaký výraznejší objekt. Inak bude fotka kompozične nezaujímavá, ba až nudná. Napriek rozlíšeniu 2 megapixely ma príjemne prekvapila kvalita makrozáberov. Skúšal som fotiť čipy na malých mikrokontrolérových doskách a makroobjektív s automatickým zaostrovaním ma pri fotení zblízka príjemne prekvapil. Pri nakrúcaní videa z ruky by potešila optická stabilizácia, tú však v tejto cenovej triede očakávať nemôžete, takže odporúčam použiť statív alebo aspoň smartfón o niečo pevné oprieť.

Zvuk je monofónny, na bežné použitie postačuje. Na počúvanie hudby, prípadne ak si chcete vychutnať zvuk filmu či videa, odporúčam pripojiť slúchadlá alebo reproduktory. Konzervatívnejších používateľov poteší klasický 3,5 mm konektor jack. Pri bežnom po­užívaní batéria vydrží dva dni. V balení je 20 W nabíjačka schopná nabiť batériu na plnú kapacitu približne za dve a pol hodiny.

 Takmer natívny Android 11 nezaťažuje používateľa ani hardvér zbytočnými doplnkami a je zárukou rýchleho upgradu na vyššiu verziu operačného systému. Samozrejmosť pre túto značku sú obľúbené „Moto akcie“. Napríklad fotoaparát aktivujete dvojitým rýchlym otočením zápästia a LED svetlo zas potrasením.

PLUSY, MÍNUSY:

+ 90 Hz displej, dobrá výdrž, kvalitný hlavný fotoaparát
- Len HD+ rozlíšenie, výkon procesora

PARAMETRE:

Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 662, jadrá: 4× Kryo 260 Gold 2,0 GHz + 4× Kryo 260 Silver 1,8 GHz), 11 nm technológia; GPU Adreno 610, pamäť: 6 GB RAM, 128 GB úložný priestor; displej: 6,5-palcový IPS, 90 Hz, rozlíšenie HD+ (720 × 1600), 20:9, 269 PPI; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 8 Mpx, f/2,2, zorný uhol 118˚; hlavný širokouhlý: 64 Mpx, f/1,7, makro: 2 Mpx, f/2,4; objektív na rozostrenie pozadia 2 Mpx, f/2,4; predný fotoaparát: 13 Mpx, f/2.2; operačný systém Android 11; batéria: 5000 mAh; rozmery: 165,2 × 75,7 × 9,1 mm, hmotnosť: 200 g

HODNOTENIE: 8/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať