Našli trik ako prinútiť plastový odpad nasávať CO2
Vedci z Riceovej univerzity v článku uverejnenom v časopise ACS Nano uvádzajú, že zahrievaním plastového odpadu v prítomnosti octanu draselného sa vytvárajú častice s pórmi nanometrovej veľkosti, ktoré zachytávajú molekuly oxidu uhličitého. Novoobjavená technika môže ponúknuť riešenie pre niekoľko naliehavých environmentálnych problémov. Tieto častice by sa podľa výskumníkov dali použiť na odstraňovanie CO2 z prúdov spalín.
„Bodové zdroje emisií CO2, ako sú výfukové komíny elektrární, môžu byť vybavené týmto materiálom získaným z plastového odpadu, aby sa odstránilo obrovské množstvo CO2, ktoré by sa za normálnych okolností dostalo do atmosféry,“ hovorí James Tour, profesor chémie a materiálovej vedy a nanoinžinierstva na Riceovej univerzite. Súčasný proces pyrolýzy plastov, známy ako chemická recyklácia, produkuje oleje, plyny a vosky, ale uhlíkový vedľajší produkt je takmer nepoužiteľný.
Pyrolýzou plastu v prítomnosti octanu draselného však vznikajú porézne častice, ktoré sú sch ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH