Nová AI od OpenAI už dokáže prekonať ľudí vo väčšine úloh
Spoločnosť OpenAI údajne urobila ďalší krok k vytvoreniu umelej všeobecnej inteligencie (artificial general intelligence – AGI). Ide o AI, ktorá dokáže prekonať ľudí vo väčšine úloh. Svoj pokrok smerom ku konečnému cieľu môže spoločnosť merať pomocou súboru piatich úrovní. Podľa agentúry Bloomberg OpenAI verí, že jeho technológia sa blíži k druhej úrovni.
Tu je vysvetlenie spomínaných piatich úrovní:
-
úroveň – konverzačná AI (Chatbots) – na prvej úrovni, v súčasnej fáze AI, môžu počítače komunikovať s ľuďmi v prirodzenom jazyku.
-
úroveň – uvažujúca AI (Reasoners) – na druhej úrovni je AI schopná riešiť problémy ako ľudia.
-
úroveň – autonómna AI – na tretej úrovni môžu systémy AI známe ako „agenty“ plniť úlohy a autonómne fungovať v mene používateľa.
-
úroveň – inovačná AI (Innovators) – tieto systémy AI dokážu nezávisle vyvíjať inovácie, môžu kriticky premýšľať o tom, ako urobiť lepšiu prácu a dosiahnuť cieľ efektívnejším spôsobom.
-
úroveň – organizačná AI (Organizations) – ide o umelú inteligenciu, ktorá je schopná vykonávať prácu celej organizácie.
Sam Altman, generálny riaditeľ OpenAI, predpovedá, že piatu úroveň dosiahneme do desiatich rokov, zatiaľ čo iní očakávajú, že to môže trvať až päťdesiat rokov. Všetky dnešné populárne chatboty sú na prvej úrovni, môžete s nimi zmysluplne debatovať na akúkoľvek tému.
AI na úrovni Reasoner však rieši problémy porovnateľne s človekom s doktorandským vzdelaním, ale bez prístupu k akýmkoľvek nástrojom. Podľa zdroja Bloombergu nový chatbot OpenAI patrí do druhej úrovne, laboratórium ho už údajne aj demonštrovalo zamestnancom.
Zdroj: forbes.com.
Foto zdroj: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu