CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Panasonic Lumix DMC-GF7

0

Séria GF od Panasonicu vždy patrila k mirrorless modelom, ktoré sa snažili získať si skôr začiatočníkov, prechádzajúcich na systémové fotoaparáty z kompaktov alebo hľadajúcich alternatívu ku kompaktu ako svoj prvý aparát. Na kompakty sa preto ponáša veľkosťou tela, množstvom ovládacích prvkov aj zameraním na pohodlné dotykové ovládanie. Takže napríklad na hornej strane nájdete jeden prstenec na prepínanie režimov, iA tlačidlo na zapnutie plnej automatiky (veľmi kvalitnej) a jedno nastaviteľné funkčné tlačidlo Fn1. Zadná strana potom obsahuje klasický viacsmerný volič a tri tlačidlá plus červený spínač nahrávania videa.

Svojimi vnútornosťami sa GF7 nelíši od aktuálnych modelov Panasonicu s rovnakým 16 Mpx snímačom, takže obrazová kvalita fotiek by mala byť rovnaká ako pri GX7 alebo pri maličkých GM1 a GM5, ktoré sú ešte o pätinu menšie než GF7. Aj preto sa lepšie drží a ľahšie používa a navyše má priestor na silnejší blesk, no podľa tradície GF modelov mu chýba elektronický hľadáčik. Obrazovka to čiastočne vynahradzuje možnosťou preklopenia o 180° nahor, na ktorú sa viaže niekoľko funkcií na pomoc s fotením fotiek selfie. My sme pri ich testovaní konečne započuli príjemný preklad tohto anglického slovíčka - svojka. Vôbec by nám neprekážalo, keby prešlo do všeobecného povedomia a použitia. Lumix GF7 vám so svojkami pomáha dvoma režimami, ktoré silne využívajú kvalitnú detekciu tváre. V prvom snímanie spúšťate zamávaním rukou pred tvárou (face shutter), v druhom, keď sú dve tváre detegované blízko pri sebe (buddy shutter).

Priaznivcov umeleckých a efektových filtrov tento model veľmi poteší, ponúka ich až 22 a k tomu množstvo automatických skrášľovacích režimov, napríklad Slimming Mode na zoštíhlenie, Soft Skin na skrytie nedokonalostí pokožky. Chyby v snímke môžete odstrániť aj po jej uložení pomocou funkcie Retouch, ktorá dobre využíva dotykové rozhranie. Okrem toho vám GF7 vie pomôcť automatickou výrobou panoramatických záberov aj zaznamenávaním časozberných (timelapse) videí. Režim Wi-Fi patrí pri modeloch Panasonicu k najlepším implementáciám na trhu, zvládne udržiavať spojenie s mobilom a automaticky doň ukladať zábery alebo ich tam môžete posielať tlačidlom Direct Upload, voliteľne v zmenšenej verzii. Síce chýba čip NFC, no spojenie je aj tak jednoduché pomocou zosnímania QR kódu (vďaka tomu funguje aj v telefónoch s iOS a lacnejších zariadeniach s Androidom). Samozrejme, nechýba ani režim video, schopný zaznamenať súbory do rozlíšenia 1080p50 pri dátovom toku 28 Mb/s, podpora 4K vraj chýba pre prebytok tepla, ktoré by tento náročný režim generoval. Malé telo GF7 by ho nedokázalo dosť efektívne rozptýliť.

Nakoniec sme si nechali vysvetlenie situácie okolo stabilizácie obrazu v systémoch M43. Olympus a Panasonic totiž riešia stabilizáciu opačným spôsobom: Olympus pohybuje snímačom, a preto jeho objektívy nepotrebujú stabilizovať opticky, naopak, Panasonic stabilizuje optikou v objektíve. Ak si teda kúpite telo Panasonic a k nemu objektív Olympus (alebo napríklad Voigtländer či iné značky), nebudete mať stabilizáciu. Prečo takýto prístup, ktorý sa zdá horší? Pre zvládanie tepla a kvalitu videa - pohyb snímačom zvyšuje zahrievanie, čo je problém najmä pri videu, kde zvyšuje šum a znižuje maximálnu dobu neprerušeného zaznamenávania.

A náš verdikt? S GF7 sa nám fotilo výborne, zmestil sa aj s jeho zaťahovacím setovým objektívom 12-32 mm do vrecka, takže bol stále poruke a väčšinou sme sa netrápili nad nastavovaním, lebo inteligentná automatika exponovala aj ukladala do JPEG veľmi kvalitne. A ak máte chuť na úplne manuálnu kontrolu a zábery RAW, máte ich k dispozícii. GF7 je skrátka veľmi dobrá alternatíva ku kompaktom, ktorá vám dovolí časom rásť, dokúpiť si výhodne aj veľmi slušné objektívy, je podstatne svižnejší v ostrení aj celkovom používaní a obrazovou kvalitou sa vyrovná napríklad aj najnovším Olympusom.

PARAMETRE

Snímač: Live MOS, 16 Mpx, M4/3 (17 × 13 mm)
Procesor: Venus Engine
Sekvenčné snímanie: 5,8 FPS
Bezdrôtové pripojenie: Wi-Fi cez QR kód
Stabilizátor obrazu: optický v objektívoch
Displej: 7,6 cm TFT LCD, výklopný, dotykový, milión bodov
Hľadáčik: nie je
Citlivosť: ISO 100 - 25 600 (12 800 len čiernobiele)
Uzávierka: 1/16 000 ÷ 60 s
Konektory: micro HDMI, USB 2.0
Záznam fotografií: JPEG, RAW, MPO
Záznam videa: MPEG-4 a AVCHD

Kompaktné rozmery, stabilizácia len v objektívoch, silný mirrorless systém objektívov spolu s Olympusom, len 266 gramov, veľmi kompaktný setový objektív, prepracovaný režim Wi-Fi, obrazová kvalita ako drahšie modely, krásny nový vzhľad
Bez NFC, slabší blesk, batéria len na 230 záberov, chcelo by to už novší snímač, na serióznejšie video je lepší skôr model G7

Zapožičal: Panasonic

Cena: 499 EUR

Hodnotenie: 89 %

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať