CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Olympus OM-D E-M5 II

0

Spoločnosti Olympus sa v posledných rokoch darí utrafiť do vkusu mnohým fotografom - od amatérov až po profesionálov. Jeho telá OM-D, spoliehajúce na retrovzhľad a podobnosť so svojimi dávnymi predchodcami, sa stali hitom a všetko to začal model E-M5. A ten sa nedávno konečne dočkal nasledovníka so všetkými modernými technológiami a trochou mágie navrch.

Na to, aké má malé telo, ide o mimoriadne schopný fotoaparát, ktorý určite vyhovie aj mnohým profesionálom, hľadajúcim do istých situácií vhodnejšie kompaktnejšie riešenie. Pokiaľ nepotrebujete mať plnú kontrolu pod každým aspektom prístroja, pokojne môžete siahnuť napríklad po modeloch Olympus PEN, ktoré produkujú rovnako kvalitné fotografie, no nezahltia vás skoro nekonečnými podrobnými menu a množstvom ovládacích prvkov.

Vnútri je to stále dobre známy 16 Mpx snímač, zvonka je to stále nádherné maličké telo, plné tlačidiel a prstencov, navyše odolné proti vplyvom počasia. Verzia II sa však naučila jednu zásadnú novinku: pri snímaní statickej scény dokáže mikropohybom snímača a zaznamenaním scény z viacerých pozícií dorátať scénu do vyššieho rozlíšenia - až 40 Mpx. Naozaj to funguje a fotografia má skutočne vysokú ostrosť, porovnateľnú napríklad s 36 Mpx zrkadlovkou Nikon D810. Žiaľ, tento režim je naozaj použiteľný len na scénu bez pohybu a jedine so statívom. Už aj malý vetrík na listoch stromu má potenciál skaziť vám záber, ak sú listy príliš v popredí. Režim je vhodný skôr na štúdiovú fotografiu.

Páči sa nám aj režim Live Composite, teda naživo skladaný kompozit viacerých záberov. Úžitok nájde hlavne v noci, keď necháte fotoaparát dlho exponovať a na displeji si priebežne kontrolujete, ako vyzerá výsledná fotografia, čo šetrí obrovské množstvo času oproti tradičnému hľadaniu vhodnej expozície (pri fotení hviezd sa môžu vyšplhať aj nad pol hodiny). Nechýba ani niekoľko umeleckých filtrov, funkcia na automatickú tvorbu fotografií HDR či možnosť vyvolávať snímky RAW priamo v aparáte. Na opis prispôsobivosti cez rôzne nastavenia by nám nestačila ani polovica magazínu, takže nám len budete musieť veriť, že E-M5 II si naozaj viete vycvičiť, aby fungoval podľa vášho vkusu.

Výstupná obrazová kvalita modelov OM-D je dobre známa - výborná, no modely s väčšími snímačmi Sony sú trošku popredu. Pokiaľ je kvalita fotografií priorita, napríklad ak fotíte hlavne krajinky a potrebujete čo najväčší dynamický rozsah, existujú lacnejšie riešenia, ktoré vyhovejú lepšie, prípadne za cenu podobnú E-M5 II už kúpite aj veľmi schopné zrkadlovky. Aby to neznelo príliš kriticky, dodáme, že snímač Olympusu je veľmi dobrý. Z hľadiska pomeru kvality na rozmer je lepší než konkurencia, až z hľadiska absolútnej kvality vedú väčšie snímače pre ich rozmernejšie pixely a vyššiu odolnosť proti šumu. Hlavná výhoda Olympusu je však inde - v rýchlosti, v ľahkosti, bohatom systéme M43, kde sa s telom a tromi objektívmi zmestíte do brašny na zrkadlovku s jedným objektívom.

V istých veciach predbieha E-M5 II aj svojho vyššie položeného bračeka E-M1, napríklad v kvalite stabilizácie (oba stabilizujú snímač v 5 osiach, ale novinka o niečo lepšie), v maximálnej kvalite videozáznamu (až do 1080p50 alebo 1080p25 s dátovým tokom 77 Mb/s) a má dokonca v základnej výbave pripojiteľný otočný blesk. Vo väčšine ostatných parametrov sú takmer totožné, takže v prospech E-M1 hovorí hlavne väčšie odolné telo s viac ovládacími prvkami a rýchlejšie fázové ostrenie. Je to ťažké rozhodovanie medzi dvoma top modelmi Olympusu, sťažené aj ich rovnakou cenou 1099 eur.

A vcelku zaujímavým sa vďaka poklesu ceny stáva aj pôvodný model E-M5, pozrime sa teda na priame porovnanie s verziou II: starší model zaostáva rýchlosťou sekvenčného snímania, výkonom stabilizácie (o 1 EV), maximálnou rýchlosťou uzávierky (1/4000 s), podporou videa len do 1080p30 bez možnosti použiť vlastný mikrofón a jeho blesk nie je otočný. Slabšie sú aj obrazovka a hľadáčik staršieho modelu, má však lepšiu výdrž na batériu. Telo však kúpite už od 500 eur, čo rozhodne stojí za úvahu. Verzia II teda má celkom silné alternatívy už vo vlastnej stajni, a to sa ani nepúšťame do porovnania s kompaktnejším bračekom E-M10 (ktorému nedávno takisto oznámili nástupcu). Nebyť takej vysokej ceny, odporúčame nový E-M5 II okamžite, je to skvelý aparát, bavilo nás s ním pracovať. Takto však vystrkuje rožky na dosť silnú konkurenciu. No pokiaľ hľadáte malé, ale seriózne fotografické riešenie, je OM-D E-M5 II skoro ideálna voľba - konkurenčné modely Panasonic GH4 či Samsung NX1 sú obrovské, Olympus EM-1 je tiež väčší a ťažší, modely Sony nie sú také krásne a zábavné na ovládanie a zvyšok zatiaľ nemá v mirrorless kategórii profesionálnejšie orientované modely.

PARAMETRE

Snímač: Live MOS, 16 Mpx, M4/3 (17 × 13 mm)
Procesor: TruePic VII
Sekvenčné snímanie: 10 FPS
Bezdrôtové pripojenie: Wi-Fi cez QR kód
Stabilizátor obrazu: cez pohyb snímačom
Displej: 7,6 cm TFT LCD, plne polohovateľný, dotykový, milión bodov
Hľadáčik: elektronický, 2,4 mil. bodov
Citlivosť: ISO 100 - 25 600 (12 800 len čiernobiele)
Uzávierka: 1/16 000 ÷ 60 s
Konektory: micro HDMI, USB 2.0
Záznam fotografií: JPEG, RAW, MPO
Záznam videa: MPEG-4 a H.264, ALL-I a IBP režimy

 

Ľahučké odolné telo z horčíka, 40 Mpx režim, stabilizácia, možnosť úpravy RAW v aparáte, otočný blesk, hľadáčik, silný mirrorless systém objektívov spolu s Panasonicom, konektor na mikrofón, dizajn a odolnosť
Bez NFC, chcelo by to už novší snímač, niektorí konkurenti majú lepší režim video, cena


Zapožičal:

Olympus

Cena: 1099 EUR

Hodnotenie: 90 %

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať