Pomóóóc, nefunguje mi pamäťová karta
Kľúče USB, pamäťové karty, pevné disky a SSD. Tieto zariadenia používame každý deň a ukladáme si na ne dôležité dáta. Podobne ako iné elektronické zariadenia ani pamäťové médiá nemajú neobmedzenú životnosť. Často prestanú pracovať zo dňa na deň, a to bez toho, aby na blížiacu sa poruchu upozornili vopred.
V určitých prípadoch si môžeme za nefunkčné médium sami - dôvodom je mechanické poškodenie alebo nevhodné používanie. No hoci nefunkčné úložisko vo väčšine prípadov neopravíte, uložené dáta sa dajú niekedy zachrániť. V určitých prípadoch si pomôžete softvérovým nástrojom, inokedy treba vyhľadať profesionálnu pomoc.
Prečo sa kazia kľúče USB?
Bežní používatelia sa najčastejšie stretnú s pokazeným kľúčom USB. Tie sú náchylnejšie na poruchu, napr. v porovnaní s pamäťovými kartami, pretože sú viac namáhané. Spoľahlivosť a životnosť kľúča USB môžete ovplyvniť správnym používaním, pretože najčastejšie poruchy sú z kategórie mechanických a elektrických poškodení. Kľúče USB sa najčastejšie kazia zlomením alebo prasknutím. Dôvodom ich kazovosti je najmä jednoduchá konštrukcia kľúča a umiestnenie portov USB na počítačoch.
Používatelia často poškodeniu kľúča nevenujú pozornosť a ďalšou neodbornou manipuláciou môžu spôsobiť skrat a elektrické poškodenie riadiacej časti kľúča - radiča. Kľúč sa však môže pokaziť aj po vložení do portu USB s opačnou polaritou na kontaktoch. V takomto prípade používateľ nemá priveľa možností, ako poškodeniu zabrániť. Okrem mechanických (tie sú najčastejšie) a elektrických porúch sa môžeme stretnúť aj s problémami, ktoré sú spôsobené zle čitateľnými sektormi alebo poškodením súborovej štruktúry. Dáta vám však zmaže aj vírus alebo nešikovné používanie, keď si omylom zmažete, prípadne sformátujete úložisko. Rovnako médium môžete poškodiť, ak ho odpojíte od počítača predčasne, pokiaľ nebol ukončený proces prenosu dát.
Kľúče USB a pamäťové karty používame každý deň. Záchrana dát na nich znamená pracovať s oveľa menšími rozmermi, ako to bolo v prípade pevných diskov.
Kazia sa aj ostatné pamäťové médiá. Pamäťovým kartám škodí časté vyberanie z fotoaparátu alebo mobilu a následné čítanie v niektorých neznačkových čítačkách. Pri týchto operáciách môže dôjsť k dátovému alebo elektrickému poškodeniu. Na toto treba pamätať aj pri zálohovaní údajov. Bežný používateľ má totiž 1 až 2 karty, ktoré po naplnení skopíruje na iné médium. Zálohu však dôkladne neskontroluje a kartu vymaže. Problémy sa môžu objaviť neskôr, keď pristupujete k zálohe a zistíte, že časť dát je poškodená. Preto dôrazne odporúčame, aby ste v prípade dôležitých dát kontrolovali zálohu hneď po jej vytvorení.
Poškodené monolitické USB sa musia pri oprave rozrezať, inak sa k údajom nedá dostať
Problémy sa objavujú aj pri používaní pevných diskov a SSD. S externými pevnými diskami treba zaobchádzať opatrne, pretože pád alebo nárazy môžu spôsobiť ich mechanické poškodenie a znefunkčnenie. Dáta sa totiž zapisujú na úložné platne pomocou zapisovacej/čítacej hlavice. Ak sa tá poškodí, z disku sa nedá za bežných podmienok čítať. Situácia, keď externý disk spadne zo stola a prestane fungovať, je mnohým používateľom veľmi dôverne známa. V takomto prípade, ak disk nefunguje, je jedinou možnosťou servis. Aj preto sa v poslednom časbe objavujú externé disky, ktoré majú odolnejší kryt a mali by prežiť aj nešetrné používanie.
Hoci disky SSD nemajú úložné platne ani zapisovaciu a čítaciu hlavicu, ani im sa problémy nevyhýbajú. Pamäťové bunky majú totiž životnosť rádovo 1000 až 3000 zapisovacích a mazacích cyklov. Disky preto kontrolujú stav buniek, aby rovnomerne využívali všetky dostupné bunky. Disk SSD môže stratiť všetky dáta aj v prípade poškodenia radiča - tento problém sme spomínali aj pri kľúčoch USB. Dnešné disky SSD však využívajú viacero technológií, ktoré bojujú s krátkou životnosťou pamäťových buniek a chcú maximalizovať životnosť úložiska. Aj preto sú vybavené napr. väčším počtom pamäťových buniek, ako reálne potrebujú. Radič disku dokáže rozoznať, ktoré bunky už nie sú vhodné na ďalšie zapisovanie, a nahradí ich tými „bonusovými".
Problémy s dátami sa nevyhýbajú ani diskom SSD
Čo robiť, keď kľúč USB nefunguje?
Ak vám pamäťové médium štrajkuje, odporúčame otestovať, či vám ho počítač dokáže rozpoznať. V praxi to znamená, že kľúč USB pripojíte do príslušného portu, resp. pamäťovú kartu vložíte do čítačky. Okrem kontroly toho, či sa médium zobrazí v zozname zariadení v ponuke Počítač, odporúčame skontrolovať aj Správcu počítača. Tento panel je dostupný cez kontextové menu, ktoré vyvolá stlačenie pravého tlačidla myši na ponuke Počítač. Vyberte možnosť Spravovať. Ak sa médium v Správcovi počítača zobrazí, je veľká pravdepodobnosť, že nedošlo k hardvérovému poškodeniu. V takomto prípade sa dajú dáta obnoviť aj za použitia rôznych nástrojov, ktoré sú dostupné na trhu. Odporúčame utility PhotoRec a PCI Inspector (pozri samostatný článok).
Poškodenie úložiska môžeme odhadnúť pomocou panela Správca počítača
V prípade, že má pamäťové médium poškodený hardvér - vtedy sa zariadenie obvykle nezobrazí ani v zozname ponuky Počítač, ani v Správcovi počítača - si svojpomocne veľmi nepomôžete. Je lepšie kontaktovať odborníkov, ktorí použijú špeciálne zariadenia, prístroje a nástroje na analýzu pamäťového média. So záchranou dát majú zvyčajne dlhoročné skúsenosti a majú väčšiu percentuálnu šancu na úspech ako metóda pokus - omyl, ktorú môžete skúšať sami doma. V závislosti od typu média sa určuje aj prvotná diagnostika, ktorá definuje ďalší postup a šancu na záchranu dát. Napríklad pevné disky a SSD sa inak analyzujú ako kľúče USB a pamäťové karty.
Niečo sa dá zachrániť, niečo už nie
Pomyselná hranica medzi tým, či sa dajú dáta zachrániť alebo nie, je daná typom poškodenia. Ako sme už spomenuli, softvérové poruchy si odstránite aj sami doma. Treba však mať základné znalosti o súborovej štruktúre a typoch obnovovaných súborov. V prípade softvérového poškodenia sa často obnova vykonáva na úrovni RAW. Obvykle ide o stratu názvov súborov a adresárov.
Hardvérové poškodenie vyžaduje špeciálne prístroje a skúsenosti. Z pohľadu bežného používateľa je investícia do potrebného vybavenia relatívne vysoká. Zároveň ide o časovo náročný proces. Obnova dát z kľúča USB alebo pamäťovej karty je v niektorých prípadoch celodenná záležitosť a vyžaduje si laboratórne podmienky.
Softvérové poškodenie sa dá opraviť aj doma, treba použiť vhodný program
Špecifický príklad je záchrana dát z úložísk, ktoré boli zmazané alebo naformátované. V tomto prípade nedochádza k žiadnemu poškodeniu, problém je spôsobený len nešikovnosťou používateľa. Vo všeobecnosti platí, že zmazané dáta sa dajú zachrániť, ak neboli prepísané inými údajmi. V praxi to znamená, že ak zmažete dôležitý dokument a uvedomíte si to rýchlo, je veľká šanca, že ho dokážete obnoviť. No ak sa po mesiaci rozhodnete obnoviť zmazané dáta, situácia je komplikovanejšia. Najmä ak dané médium vrátane partície, kde boli pôvodné údaje uložené, aktívne používate. Špecifický prípad je úplné formátovanie. Zatiaľ čo pri rýchlom formáte a bežnom zmazaní sa dajú pôvodné dáta obnoviť, úplný formát nahradí pôvodné dáta zápisom samých núl.
Ako pracujú profesionáli?
Pri tvorbe tohto článku sme problematiku konzultovali aj so spoločnosťou MACROFER. Miroslav Ferianc z tejto firmy obnovuje dáta už viac ako 20 rokov. Zaujímalo nás, akým spôsobom zachraňuje dáta on a ostatní profesionáli. Prvotný postup sa neodlišuje od tých rád, ktoré smerujeme bežným používateľom.
Miroslav Ferianc z firmy Macrofer (www.macrofer.sk) sa záchranou dát zaoberá celý život. Ak máte vážnejší problém s médiom, na ktorom sú naozaj dôležité dáta, radí, aby ste neriskovali a nepokúšali sa ich obnoviť sami. Môžete toho viac pokaziť ako opraviť.
Miroslav Ferianc, MACROFER
Aj profesionáli zisťujú mieru poškodenia média. Ak ide o softvérové poškodenie, dáta načítajú minimálne dvoma programovými nástrojmi. Výsledky porovnajú a lepšiu iteráciu odovzdajú zákazníkovi. Jednoduchšiu hardvérovú poruchu by mali profesionáli vedieť opraviť. Kľúč USB alebo pamäťovú kartu v takomto prípade opravia a dáta načítajú. Najhoršia je situácia, keď sa nedá zariadenie opraviť. Vtedy treba získať dáta priamo z pamäťových čipov NAND, resp. priamo z platní, kde sú údaje uložené. Ak sa podarí informácie obnoviť, tie sa uložia na iné médium.
Profesionáli používajú pri získavaní dát aj špeciálne nástroje
V prípade obnovy údajov zo zariadení s flashovou pamäťou hovoríme o úložiskách s nepohyblivou časťou. Počas softvérovej obnovy dát sa používajú podobné nástroje ako pri obnove dát z pevných diskov. Hardvérová úroveň obnovy je však posunutá o úroveň nižšie. Treba načítať „nuly a jednotky" z pamäťových čipov a tie potom matematickými algoritmami usporiadať do potrebnej štruktúry. Nasleduje kontrola integrity súborov. Vo väčšine prípadov ide o kancelárske súbory, fotografie, prípadne projekty CAD.
Ani profesionáli však nedokážu zachrániť úplne všetky pamäťové médiá. Používatelia majú smolu v prípade, že je čip NAND zlomený alebo elektricky poškodený. Špecifický prípad je aj úplne sformátovanie pamäťovej karty vo fotoaparáte. Počas tohto procesu sú pôvodné dáta nahradené zápisom samých núl. Preto si dávajte pozor, aký spôsob formátovania volíte. Mimochodom, ak vás zaujíma, z ktorých pamäťových médií sa dajú dáta obnoviť najjednoduchšie, jednoznačná odpoveď neexistuje. Najzložitejšie zariadenia sú však miniatúrne atypické kľúče a pamäťové karty s hardvérovou poruchou. Obnova dát si v takomto prípade vyžaduje niekoľkonásobne viac času v porovnaní s bežným úložiskom vrátane pevných diskov.
Obnova dát má zmysel, ale nie vždy
Treba si uvedomiť, že obnova dát je časovo aj finančne náročný proces. Za predpokladu, že nedokážete dáta získať svojpomocne použitím softvérových nástrojov, je vhodné zvážiť ich dôležitosť. Strata fotografií z dovolenky zamrzí, ale otázne je, či majú pre vás hodnotu niekoľko desiatok, často stoviek eur, koľko by stálo ich získanie z poškodeného úložiska. Samozrejme, iná vec sú pracovné dokumenty a súbory, ktoré sú dôležité pre vašu prácu a do ich tvorby ste investovali veľa času. Vzhľadom na popularitu rôznych cloudových úložísk si však myslíme, že bežní používatelia majú väčšinu súkromných fotografií a dokumentov v cloude a pri poškodení média si jednoducho kúpia nové úložisko. Samozrejme, je dobré poznať aj ostatné možnosti - áno, dáta sa dajú vo väčšine prípadov obnoviť, ale nemusí to byť lacná záležitosť. Za softvérovú opravu kľúča USB zaplatíte okolo 60 eur a za riešenie hardvérovej poruchy okolo 100 eur. V najhoršom prípade, keď treba čítať dáta na úrovni čipov NAND, sa môže poplatok vyšplhať aj na 200 eur. Podobné ceny sú aj pri pamäťových kartách.
Verdikt PC REVUE
Obnova dát je pomerne špecifický proces. Z pohľadu bežného používateľa je dobré vedieť, že v určitých prípadoch si svojpomocne pomôžete. Stačí použiť správny softvér. To však platí iba vtedy, keď došlo k softvérovému poškodeniu úložiska alebo ste dáta omylom zmazali, prípadne naformátovali rýchlym spôsobom. Musíte však zareagovať včas.
Obnova dát môže stáť aj stovky eur, preto je vhodné zvážiť dôležitosť a hodnotu stratených dát
Ak došlo k hardvérovému poškodeniu úložiska, treba kontaktovať profesionálov. Tí majú k dispozícii špeciálne vybavenie a takmer laboratórne podmienky, aby dokázali dáta zachrániť priamo z pamäťových buniek v prípade kľúčov USB alebo pamäťových kariet. Ani profesionáli však nie sú všemocní a poškodené pamäťové bunky nezachránia. Takisto musíte počítať s tým, že obnova dát je finančne náročnejší proces. Je preto vhodné zvážiť dôležitosť dát. Technológia obnovy dát nasleduje príchod nových médií. Vývoj nových metód na obnovu dát vždy trvá určitý čas. Odborníci sa obnovu dát musia čeliť novým výzvam, ktoré prinášajú napr. disky SSHD, ktoré kombinujú pevný disk a SSD.
Za poskytnutie odborných informácií a skúseností z praxe ďakujeme spoločnosti MACROFER.
Aká je priemerná životnosť pamäťových úložísk?
Priemerná životnosť pamäťových médií veľmi závisí od podmienok používania média. Toto je veľmi ťažké posúdiť. Udávané časové odhady sú preto individuálne a subjektívne.
Pevný disk - s narastajúcou kapacitou a rýchlosťou sa skracuje priemerná životnosť diskov. Dnes je to v priemere 3 až 5 rokov.
Externý pevný disk - v závislosti od konštrukcie boxov pre pevné disky odhadujeme životnosť na 2 až 3 roky pri menej kvalitných boxoch. Kvalitnejšie značkové boxy vydržia dlhšie, 3 až 5 rokov.
Disk SSD - pri väčšine porúch diskov SSD ide o chybu radiča. Chybné bunky boli len v niekoľkých prípadoch. Životnosť je 1 až X rokov.
Kľúče USB a pamäťové karty - staršie lacnejšie modely mali kratšiu životnosť, lebo sa skôr zničili mechanicky alebo elektricky. Životnosť bola 1 až 5 rokov a obnova dát relatívne jednoduchšia. Dnešné monolitické kľúče a karty vydržia mechanicky viac. Problém nastane pri poruche radiča, čo môže znamenať aj neriešiteľnú obnovu. Životnosť 1 až X rokov.
Zachráňte fotografie, ktoré ste omylom zmazali z karty SD
Modelový príklad z praxe: Ako väčšina bežných používateľov aj my používame jednu kartu SD na viacero účelov. Raz sme sa preto dostali do situácie, že sme takmer prišli o fotografie. Zabudli sme zálohovať dáta a kartu SD sme vložili do zariadenia so systémom Android. Ten ju v rámci nastavovania naformátoval. Našťastie išlo o tzv. rýchle formátovanie a katastrofe sme zabránili použitím vhodného softvérového nástroja.
Použili sme program PhotoRec, ktorý dokáže prehľadať a zachrániť súbory aj z naformátovaných kariet a z úložísk, ktoré nemajú priradené písmeno. Program dokáže podľa slov autorov obnoviť až 390 rôznych formátov súborov. Menšia nevýhoda je používateľské rozhranie, ktoré je veľmi striktné a pripomína príkazový riadok. Používanie programu však nie je až také náročné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. PhotoRec dokáže skenovať celú kartu alebo iba jej „voľné miesto". Poteší aj funkcia unformat, ktorá analyzuje celé úložisko. Odporúčame aj program PCI Inspector. Oba nástroje sú dostupné bezplatne.