LG G3 – definícia pojmu Smart po novom
Spoločnosť LG na svoj najnovší produkt išla trocha inak ako ostatní výrobcovia. Svoj najnovší tromf predstavila o niečo neskôr ako konkurencia, ale čakanie sa oplatilo. Nový smartfón LG G3 sa totiž na slovenskom trhu objaví 1. júla, a to najprv v dvoch farebných vyhotoveniach a u dvoch slovenských operátorov. Cena je prispôsobená vlajkovým lodiam a telefón má rozhodne čo ponúknuť. LG G3 ohúri kvalitou svojho displeja, ďalej možnosťami fotografovania, efektným dizajnom a softvérovými zlepšeniami.
Predstavujeme smartfón LG G3. Boli sme na jeho londýnskom predstavení a prinášame aj reálne skúsenosti z jeho používania.
Displej je naozaj hustý - až 538 ppi, čo je unikát. Navyše je to rozlíšenie Quad HD, čo je 2560 × 1440 bodov, teda 1,8-krát viac ako pri full HD displejoch konkurencie. Plochu displeja vypĺňa viac ako 11 miliónov bodov. Hardvérový základ je štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 s maximálnou frekvenciou 2,5 GHz.
Pamäťové vyhotovenia sú dve - štandardné so 16 GB internej pamäte a 2 GB RAM a prémiové s 32 GB internej pamäte a 3 GB RAM. Verzia s väčšou kapacitou pamäte je určené hlavne pre tých, ktorí chcú naplno využiť potenciál špičkového fotoaparátu. Rozlíšenie zadnej kamery je 13 megapixelov, čo určite nie je maximum spomedzi konkurencie, ale dnes sa už celkom akceptuje, že fotenie nie je len o megapixeloch. LG pridáva hlavne v oblasti optiky a softvérového zlepšovania fotografie. Fotenie je jednoduché - zamierite na scénu, dotknete sa prstom kľúčového objektu v scéne a snímka sa zhotoví.
Ako sme sa presvedčili, fotky vyzerajú veľmi dobre, sú dostatočne využiteľné aj pri fotografovaní za zníženej úrovne svetla. Blesk je duálny. Predná kamera má rozlíšenie 2,1 megapixela, svetelnosť F 2.0 a podporuje fotky selfie s automatickým časovačom. Ten odštartujete tak, že pred smartfónom zatnete päsť. To kamera rozpozná a začne sa trojsekundové odpočítavanie. Zameriavanie je laserové, udávaný čas zaostrenia je 0,276 sekundy. Pri nahrávaní videa LG zlepšilo aj mikrofón, ktorý odstraňuje okolitý ruch a zameriava sa na dôležitú časť zvuku.
Takto predstavil vlastnosti smartfónu LG G3 James Marshall na konci mája v Londýne
Toto sú zábery zhotovené pomocou LG G3
Batéria je vyberateľná, má kapacitu 3000 mAh a LG zabudovalo do G3 aj technológie na jej šetrenie. Prvoradé je vypínanie rôznych technológií, ktoré sa práve nepoužívajú, s ich rýchlym opätovným nábehom. Ide aj o zníženie opakovacej frekvencie vykresľovania obrazu či pokles taktu procesora. Podľa informácií z reálneho používania vzorky telefón vydrží na 2 dni dosť intenzívnej prevádzky. SIM karta má formát microSIM, nad šachtou na SIM je slot na kartu microSD (max. 128 GB).
Hlavné zlepšenia LG G3 v kocke - dizajn, displej a fotoaparát
Zo stránky dizajnu drží LG svoju líniu, čo oceňujeme. Treba veriť svojmu dizajnu a nemeniť ho pri každom modeli, rovnako postupuje aj rešpektovaná konkurencia. Preto sú ovládacie tlačidlá na zadnej strane telefónu, zadný kryt je z plastu, ale pôsobí veľmi verne kovovým dojmom. Oceňujeme, že sa na ňom nezachytávajú odtlačky prstov.
Ovládacie tlačidlá a zapínacie tlačidlo sú na telefónoch LG typicky na zadnej strane
Zo softvérovej stránky je LG G3 androidový telefón, vo výbave je verzia .4.2LG k tomu dáva svoju nadstavbu, nám sa najviac páčila prispôsobiteľná klávesnica Smart Keyboard. Používateľ si ju môže natiahnuť alebo zmenšiť, ako práve potrebuje, a prispôsobiť rozmery veľkosti prstov. A ak v napísanom texte objavíte chyby, pomocou pohybu prsta po medzerníku sa veľmi presne môžete dostať na miesto, ktoré potrebujete opraviť. Inteligentná asistentka Smart Notice vám zase napríklad pripomína, že máte odpovedať na zmeškaný hovor, alebo navrhuje často volené telefónne číslo uložiť do kontaktov.
Kým ho nechytíte do ruky, budete si myslieť, že zadný kryt je z kovu
Predná strana telefónu tiež pôsobí kovovým dojmom
Telefón obsahuje veľmi citlivé dáta a pritom ho môžete stratiť, prípadne vám ho ukradnú. Len málo ľudí si skutočne nainštaluje bezpečnostný softvér, ktorý takéto situácie rieši. Ideálne je, ak niečo podobné nachádza priamo v telefóne. LG v G3 poriadne pridalo na bezpečnosti pomocou Smart Security. Prvý článok je Knock Code. Pri značke LG typické poklepanie prstom po displeji na jeho zapnutie je teraz zlepšené o zabezpečovací kód. Nadefinujete si tak sekvenciu dotykov prsta na rôznych miestach po displeji a po jej zadaní sa telefón hneď aj zapne. Teda potrebný je nielen bezpečnostný PIN či obrázkové heslo, ale aj dotyky prsta po vypnutom displeji. Na to nadväzuje funkcia Content Lock, pomocou ktorej si zamknete a prípadne aj urobíte neviditeľnými citlivé dokumenty v smartfóne. Vzdialené zablokovanie alebo kompletné vymazanie obsahu telefónu sa dá realizovať cez funkciu Kill Switch, ktorú netreba inštalovať.
A toto je doplnkové príslušenstvo pre LG G3
LG G3 prichádza s viacerými doplnkami. Asi najefektnejšie aktívne puzdro QuickCircle bude dostupné v piatich farbách, pričom v priehľadnom okienku zobrazuje najdôležitejšie informácie. Ďalej je to prenosná bezdrôtová nabíjačka a videli sme aj slúchadlá s automatickým navíjaním kábla, ale aj pripravované inteligentné hodinky G Watch.
LG G3 vyzerá veľmi dobre hlavne v aktívnom puzdre QuickCircle
Smartfón LG G3 bude na našom trhu dostupný od 1. júla v dizajne matného kovu bielej a zlatej farby, o niečo neskôr príde čierne vyhotovenie. Biely model bude u nás dostupný v oboch pamäťových variantoch, zlatá verzia bude len v 32 GB vyhotovení. LG G3 sa bude na slovenskom trhu predávať za odporúčanú cenu 593 EUR (16 GB) a 630 EUR (32 GB). Telefón budú ponúkať operátori Orange a T-Mobile, neskôr sa objaví aj v sieti O2.
Londýn
Nevyhnuté náklady na cestu hradila spoločnosti LG.