Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii
Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci označujú ako „kvantové FM rádio“ na prenos údajov na veľké vzdialenosti. Výskumníci pracovali s karbidom kremíka, prirodzene sa vyskytujúcim polovodičom, ktorý sa používa na výrobu najrôznejších druhov elektroniky vrátane diód emitujúcich svetlo (LED) a dosiek plošných spojov. Využili jeho potenciál na kontrolu kvantových stavov.
Dnešné kvantové počítače, aké má IBM či Google, sú obrovské a nepraktické stroje. Na ich fungovanie sú potrebné lasery a teploty hlboko pod nulou. Práca tímu z University of Chicago však ukazuje, že by sa to mohlo zmeniť. Na vyvolanie a usmerňovanie kvantových stavov v karbide kremíka používali elektrinu, ktorú dokážeme dobre ovládať. Nepotrebovali teda efektné lasery ani superchladné prostredie. Pritom dospeli k dvom významným objavom.
Po prvé, schopnosť kontrolova ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH