ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Prevratný objav novej možnosti detekcie gravitačných vĺn

0

Vedci objavili pozoruhodný jav, pri ktorom sa gravitácia po zániku hviezdy mení na svetlo. Tento proces sa vzťahuje na neutrónové hviezdy, čo sú „mŕtve hviezdy“, ktoré sú zvonku pevné a zbavené takmer všetkého okrem neutrónov. Majú priemer asi 20 km, ale v tomto malom objeme je viac ako hmotnosť nášho Slnka. A majú silné magnetické polia vrátane magnetosfér. 

Vedci vo svojom článku, ktorý bol publikovaný na serveri arXiv, vysvetľujú, že keď gravitačné vlny zasiahnu magnetosféry neutrónových hviezd, gravitačné častice nazývané gravitóny rezonujú a menia sa na veľmi ľahké fotóny prostredníctvom inverzného Gertsenshteinovho procesu. Tento prevratný objav otvoril nové možnosti detekcie vysokofrekvenčných gravitačných vĺn a ďalšieho skúmania vesmíru.

Analýzou elektromagnetických signatúr produkovaných fotónmi môžu vedci odvodiť prítomnosť gravitačných vĺn. Výskum má zásadný význam na zlepšenie nášho chápania vesmíru a mohol by viesť k významnému rozvoju astronómie. Zatiaľ čo gravitačné vlny sa stále skúmajú a interpretujú, vedci pracujú na vývoji nových metód ich detekcie a štúdia. Dúfajú, že využitím sily fotónov a interakcií gravitačných vĺn odhalia ďalšie tajomstvá vesmíru.

Zdroj: popularmechanics.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať