Prvá počítačová simulácia predpovedá, kedy ľudia na Zemi vyhynú
Aj keď mnohí ľudia vedia o najpravdepodobnejšom osude našej Zeme, pohltení Slnkom približne o 7,5 miliardy rokov, vynára sa otázka, ako dlho prežije ľudská rasa, než nevyhnutne vyhynie. Okrem umelých javov, ako je jadrová vojna, je zmena klímy naďalej jednou z najväčších hrozieb pre svet. Aj keď sú jej účinky dnes viditeľné, niektorí sa môžu pýtať, ako dlho bude trvať, kým zmena klímy úplne vyhladí ľudstvo.
Na túto otázku sa pokúsila nájsť odpoveď štúdia, ktorá nechala superpočítač analyzovať rôzne údaje týkajúce sa zemskej klímy, tektonických platní, chémie oceánov a biológie, aby zistil, kedy sa ľudstvo pravdepodobne stane úplne neschopným obývať našu domovskú planétu. Našťastie počítačová simulácia ukázala, že do tohto vyhynutia zostáva ešte 250 miliónov rokov.
Tím z Bristolskej univerzity zistil, že svet bude vyzerať úplne inak ako teraz. Vďaka tektonickým platniam by sa kontinenty posunuli a vytvorili by nový superkontinent s názvom Pangea Ultima. Súbeh troch faktorov – efektu kontinentality, horúcejšieho Slnka a zvýšeného množstva CO2 – vytvorí nehostinné prostredie s extrémnymi teplotami, vlhkosťou a obmedzenými zdrojmi potravy a vody.
Rozsah teplôt od 40 do 50 stupňov Celzia a ešte väčšie denné extrémy spolu s vysokou vlhkosťou by nakoniec spečatili náš osud. Ľudia by spolu s mnohými inými druhmi vyhynuli pre ich neschopnosť prepustiť toto teplo potením a ochladzovať svoje telá.
Len 8 až 16 percent územia by bolo obývateľných, sopky by vybuchovali pravidelnejšie a ľudia by mali vážne problémy prispôsobiť sa novým klimatickým extrémom. Ľudia stojaci za výskumom sa domnievajú, že by to malo pôsobiť ako varovný signál pre ľudí, aby riešili klimatické zmeny. To je podľa výskumníkov dôvod, prečo je kľúčové čo najskôr dosiahnuť čisto nulové emisie.
Zdroj: unilad.com, freepik.com.
Zobrazit Galériu