SONY RX0 II: Digitálny kompakt trochu inak
Spoločnosť Sony je okrem iného známa aj ako výrobca rôznych, často extravagantných zariadení. Za také sa dá označiť aj druhá generácia fotoaparátu RX0. Áno, čítate dobre, RX0 II rozhodne nie je akčná kamera, ako sa často pre svoj vzhľad označuje. Ide skôr o miniatúrny odolný kompakt. Napriek svojej veľkosti je prístroj vybavený 1" snímačom Exmor RS s rozlíšením 15,3 Mpx, s pomerom strán 3:2 a vstavaným objektívom ZEISS Tessar T* s pevnou ekvivalentnou ohniskovou vzdialenosťou 24 mm a svetelnosťou F4. O spracovanie obrazu sa stará firemný engine BionzX. RX0 II vďaka tomu umožňuje natáčanie videa až v rozlíšení 3840 × 2160 30p alebo 1920 × 1080 120p vo formáte XAVC-S s dátovým tokom až 100 Mb/s a fotenie v rozlíšení do 15 Mpx vo formáte JPEG aj RAW. Záznamy sú nahrávané na kartu microSD, pri zázname 100 Mb/s treba použiť kartu UHS-I U3. Konektivita je zabezpečená pomocou micro USB, micro HDMI, 3,5 mm jacku na mikrofón a takisto bezdrôtovo cez Wi-Fi a bluetooth. NFC nie je podporovaný. Okrem pripojenia externého mikrofónu sú k dispozícii aj kvalitné interné mikrofóny. Pokiaľ poznáte prémiové kompakty Sony, asi vám bude špecifikácia povedomá a nebudete ďaleko od pravdy. RX0 II je v podstate miniatúrna verzia fotoaparátu a funkčne a výbavou sa dá porovnať napríklad s RX100. Nájdete tu aj veľmi podobné menu, to sa však, žiaľ, v tomto prípade zobrazuje na zadnom výklopnom displeji s uhlopriečkou iba 1,5" a rozlíšením 230 400 bodov (320 × 240). Menu obsahuje takmer rovnaké množstvo funkcií a nastavení ako na zmieňovanom RX100 a má aj rovnakú štruktúru, takže sa pri nastavovaní musíte vybaviť značnou dávkou trpezlivosti a hlavne orlím zrakom. Ovládanie je riešené 6 tlačidlami po stranách displeja. Na vrchnej strane je tlačidlo zapnutia a spúšť záznamu. Celé telo je duralové s vrúbkovaním po obvode na lepší odvod tepla a istejší úchop. Kamera je vodotesná so stupňom krytia IP68, takže vydrží aj ponorenie do hĺbky 10 m a telo je odolné pri páde z 2 metrov a proti zaťaženiu 2000 N. Predné sklíčko je nerozbitné a má špeciálnu úpravu proti zachytávaniu vody a nečistôt. Odolný je, samozrejme, aj displej, ktorý možno vyklopiť až o 180° nahor do polohy selfie a o 90° nadol.
Zaostrovanie pracuje s detekciou kontrastu a podporuje aj zaostrovanie na tvár a oči. Kamera je vybavená aj digitálnou stabilizáciou obrazu, tá však funguje iba do rozlíšenia full HD 60p. V 4K sa stabilizácia tradične nedeje. Prístroj má prepínanie pracovných režimov cez menu, k dispozícii sú plnoautomatické režimy fotenia aj videa, ale aj poloautomatické a manuálne nastavenie. Najväčší problém tu však je miniatúrny displej, ktorý poskytuje iba orientačný náhľad scény, na ktorom nemáte ani šancu zistiť, či je správne zaostrené. Riešením by mohlo byť ovládanie mobilom cez Wi-Fi. To však má jeden háčik, nefunguje totiž v režimoch full HD 120p ani 4K 30p. Vďaka tomu je v 4K režime kamera v podstate použiteľná iba naslepo – podľa orientačného nastavenia cez interný displej. Šlo by to, samozrejme, aj cez externý displej pomocou výstupu micro HDMI, ale vtedy sa všetko kúzlo miniatúrnej kamery pominie. Pri použití prístroja ako cestovného zápisníka nastavenie podľa minidispleja až tak prekážať nebude. Kamera v režime foto aj video má výborné automatiky a väčšinu bežných situácií zvládne. Výstupy sú navyše špičkové a v tomto ohľade žiadna z akčných kamier nemá šancu konkurovať. Vďaka veľkému 1" snímaču Exmor RS si výborne poradí aj so zábermi v slabších svetelných podmienkach. Rovnako ako pri ostatných prístrojoch z radu RX tu nájdete obrazové profily a nezabudlo sa ani na S-Log2 s plochou gama krivkou na jednoduchšiu úpravu farieb v postprocese.
Pravda však je, že na bežné používanie v úlohe osobnej kamery/fotoaparátu sa mi RX0 II od začiatku zdal trochu nepraktický. Priveľké množstvo funkcií a nastavení v kombinácii s minidisplejom a nemožnosťou ovládania cez mobil v niektorých režimoch používanie skôr komplikuje. Ako sa dalo očakávať, výrobca má v talóne iné tromfy. RX0 II je totiž pôvodne cielená na profesionálne použitie. Na to slúži doplnkový káblový ovládací box Sony CCB-WD1, ktorý umožňuje pripojenie kamery na jej ovládanie cez webové rozhranie. Takto možno pripojiť niekoľko desiatok kamier, ktoré môžete simultánne ovládať. Nastavenia každej z kamier sa dajú sledovať a meniť na diaľku z pripojeného PC a vy tak dosiahnete ich presnú synchronizáciu. Kamera totiž podporuje aj prácu s časovým kódom TC/UB. Súbory z kamier možno rovno preniesť do PC. S takýmto nastavením a sériou niekoľkých kamier možno potom vytvárať najrôznejšie špeciálne štúdiové efekty.
Kamera môže poslúžiť aj rôznym youtuberom a podobným tvorcom. Na to slúži voliteľné vybavenie, ktoré som tiež mal k dispozícii na test. Diaľkový ovládač VCT-SGR1 je vybavený rukoväťou a umožňuje ovládanie spúšte aj zoomu (v tomto prípade digitálneho). Výhodné je to, že ho možno použiť aj ako jednoduchý ministatív. Ak nepostačujú interné mikrofóny, je k dispozícii špecializovaný stereofónny mikrofón ECM-XYST1M. Ten umožňuje nastavenie dvojice mikrofónov na stred pri zázname rozhovoru alebo na snímanie rozšíreného stereofónneho zvuku.
Verdikt:
Zaujímavé a nekonvenčné riešenie s vysokou kvalitou fotografií a videa.
Technické špecifikácie:
Snímač 15,3 Mpx, 1" vrstvený CMOS Exmor RS, objektív 24 mm, F 4.0 ZEISS Tessar T*, 6 prvkov v 6 skupinách, stabilizátor elektronický pre video full HD, procesor: BionzX, rozsah časov uzávierky Bulb, 1/4 s - 1/32 000 s, max. rýchlosť fotenia 16 sn./s, spomalené video do 1000 sn./s (960 sn./s v móde NTSC), max. rozlíšenie a dátový tok 4K (UHD) video s celosnímačovým odčítaním a dátovým tokom 100 Mb/s, obrazové profily S-Log2, displej vyklápací 1,5" LCD 320 × 240 bodov, pripojenie Wi-Fi, bluetooth, micro USB, micro HDMI, podpora TC/UB
Cena: 800 EUR
Prídavný grip : 122,40 EUR
Mikrofón ECM-XYST1M: 162 EUR
Hodnotenie:
+ Kvalita výstupov, rýchle a presné zaostrovanie, HFR a sériové snímanie, odolnosť
- Problematické ovládanie a kontrola záberov, ovládanie mobilom nepoužiteľné v 4K
Foto: 95
Video: 90
Výbava: 90
Ovládanie: 50
Vyhotovenie: 100
Celkovo: 85