Sci-fi realitou: Takto bude vyzerať rotujúca vesmírna stanica (video)
Myšlienka použiť odstredivú silu na vytvorenie pocitu gravitácie vo vesmíre sa zrodila už v roku 1903. Prišiel s ňou ruský vedec Konstantin Ciolkovskij. Bol totiž presvedčený, že život v nulovej gravitácii vytvorí v ľudskom tele zmätok. Preto načrtol dizajn toroidnej vesmírnej stanice podobnej kolesu bicykla, ktorá by sa otáčala vo vesmíre, pričom zotrvačnosť a odstredivá sila by mohli vytvoriť určitý druh falošnej gravitácie a ťahať veci smerom k vonkajšiemu obvodu kolesa. Ľudia v nej by tak namiesto vznášania sa a straty hustoty kostí a svalovej hmoty mohli chodiť po podlahe ako na rodnej planéte.
V 50. rokoch minulého storočia túto myšlienku spopularizoval nemecký vedec Wernher von Braun po príchode do Spojených štátov. Vypracoval koncept toroidnej rotujúcej vesmírnej stanice s priemerom 250 stôp, ktorá sa považovala za kľúčový stavebný prvok potrebný na to, aby sa človek dostal na Mesiac. Napokon to však nebolo nutné.
Teraz, keď sa rozbieha nové kolo vesmírnych pretekov, tentoraz ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH