ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Silicon Power S56 (240 GB): Kancelárske SSD pre sporivých

0

Silicon Power chrlí jedno SSD za druhým. Obvykle tak rozširuje rad S (Slim), určený na kancelárske a multimediálne využitie. Cenovú kategóriu ľahko zistíte podľa čísla za týmto označením. Pri číslovaní platí, čím nižšie číslo, tým je SSD lacnejšie. V tomto teste sme sa pozreli na druhé najlacnejšie SSD v ponuke firmy.

Vzhľadom na cenu neprekvapí, že sú použité pamäte typu TLC. Bežný spotrebiteľ limity však ich životnosti neohrozí. To skôr SSD (spolu s celým počítačom) morálne zastará. Priama konkurencia je Corsair Force LE200, ktorý som testoval v májovom čísle. Jeden od druhého sa príliš neodlišujú ani návrhy a osadenie PCB.

Aj v tomto prípade je použitý pomalý dvojkanálový radič Phison PS3111-S11-13, na ktorý sú nadviazané štyri puzdrá s pamäťami, pochádzajúce z dielní Micronu a zrejme vyrábané 15nm. Malá časť z ich kapacity je ešte ukrojená blokom pre urýchľovací algoritmus SLC. Inými slovami, parametre sa od lowendvých SSD nijako nelíšia. Jediný rozdiel je pôsobivá grafika na inak celoplastovom šasi.

Výkon pri intenzívnom sekvenčnom zápise je veľmi nízky. S výnimkou zapisovania pomerne malých súborov (427 – 1235 kB), keď je výkon prekvapivo najvyšší (139 MB/s), je priemerná rýchlosť zápisu väčších súborov, počínajúc už fotkami, je  na pomery SSD naozaj extrémne nízka. Po zapísaní asi 3 GB rýchlosť klesá až na 58 MB/s, čo pri modelovej situácii zápisu zložky vo veľkosti 9,5 GB znamená priemernú rýchlosť okolo 95 MB/s. Nenechajte sa preto zmiasť násobne vyššími prenosovými rýchlosťami nameranými v syntetických testoch. Ani čítanie nedosahuje veľmi optimistickú hodnotu pol ­gigabajtu za sekundu, ako udávajú parametre namerané v benchmarku ATTO. Nárazový výkon je však napriek tomu slušný a na urýchlenie starého notebooku čiastočne stačí. Čiastočne preto, že reakčná doba OS sa výrazne zníži. Dĺžka náhodného prístupu (0,025 ms) k 512-bajtovým blokom je prekvapivo veľmi slušná, azda až nadpriemerná. Rovnako dobré sú prenosové rýchlosti sekvenčného spraco­vania maličkých súborov. Horšie je to s tými ­väčšími (od 2 MB), ich kopírovanie už i v rámci disku môže byť pri masívnejšom presune dát dokonca pomalšie než pri pomalých HDD. S56 nehrá do karát ani fakt, že stále nejde o najlacnejšie SSD. Napríklad s WD Green pri rovnakej kapacite (240 GB) ušetríte minimálne desať eur.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prijateľná cena, rýchly prístup k systémovým súborom
- Pomalý radič, po preplnení buffera SLC extrémne nízka rýchlosť ­zápisu

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: ■ ■ ■ ■ ■ 80 %
Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ 60 %
Prev. vlastnosti: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Vyváženosť: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 80 %

Celkovo: 78 %

• Cena: 95 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Silicon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať