Sociálne siete a vaša digitálna stopa
Internet kedysi ako médium úplne oddelené od reality nepredstavoval také riziko, ako je to vsúčasnosti. Dnes je situácia úplne odlišná ato, čo urobíte na internete, sa veľmi rýchlo môže premietnuť do reálneho sveta.
Sociálne siete
Jeden znajviditeľnejších prejavov prelievania virtuálnej reality s našimi životmi vidieť na sociálnych sieťach. Problémom dneška je aj prístup výrobcov hardvéru asoftvéru, ktorí v podstate len kopírujú požiadavky používateľov. „Zdieľajte všetko avšade,“ tak by sa to dalo zhrnúť vskratke. Takto sú orientované funkcieoperačných systémov, a to najmä na mobilných platformách, ako sú mobilné telefóny atablety. Stým súvisí aj vznikajúce kyberšikanovanie ainé javy, ktoré nesú náznaky spájania virtuálneho sveta sčinnosťami vnašom bežnom živote. Ako si dať na takéto problematické záležitosti pozor a ako ich eliminovať na minimum, to vám ukážeme vtomto článku.
Vprvom
rade musíte byť opatrní vtom, aké informácie osebe prezrádzate na
Facebooku (FB), sieti Google Plus či iných. Vnašich končinách sú však
najpoužívanejšie tieto dve. Samozrejme, je tu množstvo iných sietí, kde môžete
osebe zverejniť informácie, zatiaľ však nepredstavujú také veľké riziko.
Na úvod hneď rada, od ktorej sa odvíja všetko podstatné. Správajte sa na
internete ako vskutočnosti atak sa aj identifikujte. To znamená, že
FB neslúži najmä na riešenie vašich osobných problémov anemal by slúžiť
ani na vykričanie vašich osobných postojov len tak do sveta.
Informácie
vosobnom styku sa ľahko prehliadnu, zabudnú, vysvetlia, na FB však
zostávajú ašíria sa ďalej. Vbežnom živote banalita, na internete
krutá pravda. Nenabádame vás na to, aby ste siete prestali používať, tie podľa
nás nezaberú toľko času aposkytnú vám kontrolu, ktorú potrebujete. Je
prirodzené, že množstvo používateľov nemá na takýchto sieťach vlastný účet,
pretože ho nepotrebujú, prípadne odmietajú. Založiť si účet aobčas sa naň
pozrieť nezaberie veľa času. Získate minimálne prehľad otom, čo robia
vaši známi, napríklad aj dohľad nad svojimi deťmi.
Ohováranie šéfov alebo
učiteľov na FB má krátku cestu anevypláca sa. Vsúvislosti
suvedeným je to presne ako mimo virtuálnej reality. Pridávať do skupiny
priateľov ľudí, ktorých ani nepoznáte predstavuje zvýšené riziko. Nielen pre
osobné informácie, ktoré môžete poskytovať, ale aj pre falošné identitym.
Najrizikovejšie sú profily bez fotografie. To, že sa zobrazuje informácia
ox spoločných priateľoch daného kontaktu, ešte nič neznamená, možno sa
nechali nachytať aj ostatní.
Podľa oficiálnych prieskumov má 25 % používateľov medzi svojimi priateľmi aj svojho nadriadeného. Je to priemer, vČR je to až 30 % ľudí, vedie USA stakýchto 33 % používateľov. Viac ako polovica ľudí neobmedzuje svoj profil, atak kolegovia vpráci môžu vidieť to, čo priatelia mimo zamestnania. Vpraxi len 4 z10 používateľov filtruje osobné dáta apríspevky, ktoré poskytnú na sociálnych sieťach. Mnohí si našťastie riziká svojho správania uvedomujú, no aj tak viac ako 10 % používateľov krajín EÚ aktualizuje svoj status ako reflexiu na zlú náladu alebo zlý deň vpráci.
Digitálna stopa
Je
zaujímavé, že podľa zistení antivírusových profesionálov sú podozriví používatelia
bez digitálnej stopy. Sú tostopy, ktoré po sebe nechávate na internete,
nemusí ísť nevyhnutne opríspevky na sociálnej sieti. Je to zaujímavé
aprakticky aj bežné, len málokto po sebe na internete nič nezanechá.
Správca účtov Google
Do toho počítame aj používateľov, ktorí si svoje súkromie chránia. Aby ste si ho ochránili, môžete využiť napríklad odstránenie všetkých dát vo vašich on-line účtoch. Spoľahnúť sa však musíte len na poskytovateľa konkrétnej služby. Stretávame sa stým, že nie všetci umožňujú používateľom kontá vymazať. VUSA funguje viacero organizácií tak, že zastupujú používateľa vprípade jeho smrti apo doručení úmrtného listu požiadajú spoločnosti vedúce jeho on-line účty, aby jeho údaje vymazali. Pozrime sa však na možnosti služieb Googlu. Pre mnohých budú určite zaujímavé.
Správca neaktívnych účtov
Vprípade
Googlu sa funkcia volá Správca neaktívnych účtov (https://www.google.com/settings/account/inactive). Ide omožnosť automaticky
vymazať dáta pri dlhšom nepoužívaní služieb Googlu. Je to vhodné pre akékoľvek
prípady, najmä vtedy, ak používateľ nebude môcť už nikdy využívať tieto služby
anie je vhodné, aby figuroval vzoznamoch Googlu avlastnil tam
účet. Vprvom rade treba nastaviť dvojfaktorovú autorizáciu, čiže okrem
druhého e-mailu treba zadať aj telefónne číslo.
Definovanie nastavení v správcovi účtov
To si služba overí kódom. Časový
limit neaktivity sa počíta od posledného prihlásenia. Pozor si treba dať na
skutočnosť, že nielen Gmail aobchod Play používa váš účet Google. Stačí,
aby ste boli vinternetovom prehliadači prihlásení len počas hľadania vo
vyhľadávači, a systém registruje tento prístup ako aktívne používanie služieb. Nastavenie
môže byť vrozsahu 3 ÷ 18 mesiacov.
Podľa počtu zvolených mesiacov, po ktorých uplynutí sa bude účet považovať za neaktívny (ak sa do žiadnej služby neprihlásite), sa odvíja aj termín upozornenia. Vprípade nastavenia dvanástich mesiacov sa posiela upozornenie tri mesiace pred uplynutím obdobia. Vtedy dostanete informáciu opotrebe prihlásiť sa do účtu, aby ste predišli zmazaniu dát. Takisto sa dá do zoznamu e-mailových adries pridať desať ďalších, na ktoré príde notifikácia. Môže ísť nielen ovaše ďalšie adresy, ale aj adresy vašich rodinných príslušníkov alebo známych.
Facebookové súkromie
Nevýhoda tejto siete je v tom, že pravidlá sa vnej neustále menia. Podľa našich zistení sa zmeny vykonávajú vpriemere päťkrát do roka. Ustriehnuť všetky nastavenia nie je vsilách bežného používateľa. Ako sa vnich teda vyznať?
Základná kontrola nastavení súkromia na Facebooku
Vprvom
rade treba nastaviť globálne bezpečnostné nastavenia. Vhornej časti FB
nájdete ikonu zámku, ktorá obsahuje tri hlavné oblasti súkromia. Prvé je
zobrazenie obsahu ostatným používateľom. Štandardne je príznak nastavený na
hodnotu Verejný. Všetko, čo sa chystáte zverejniť cez počítač alebo mobilnú
aplikáciu, bude viditeľné aj používateľom, ktorých nemáte medzipriateľmi.
Naše odporúčanie je prepnúť do stavu priateľov. Aspoň sčasti tak eliminujete verejnosť
vašich príspevkov. Druhé nastavenie je kontaktovanie od kohokoľvek, kto vás
môže poznať. Toto nastavenie môžete ponechať.
Nemenej dôležité je upraviť pravidlá aplikácií. Pri surfovaní vtejto siete potvrdíte avyskúšate veľa programov. Potom ich však nepoužívate, no stále majú prístup kvašim dátam. Otom vás pomerne často presvedčia aj rôzne notifikácie aplikácií e-mailom alebo vrámci FB.
Včasti Aplikácie sa zobrazia programy ahry, ktorým ste potvrdili prístup kúčtu. Ako vidno na našom obrázku, môže upraviť ich oprávnenia alebo úplne vymazať. Nevýhodné je, že pri každej hre, ktorá sa napojí na váš účet (pozor na mobilné hry aich prepojenia), sa automaticky nastavuje verejný príznak. Ak získate body za postup do ďalšej úrovne, hry sobľubou rozposielajú na váš profil Timeline túto informáciu.
Kontrola prístupu vybranej aplikácie
Aplikácie na vašu ochranu
Dobrá správa je, že netreba všetky nastavenia prechádzať ručne amôžete sa chrániť aj cez špeciálne utility. Predstavíme riešenia, ktoré sme sami preverili na niekoľkých facebookových profiloch aodporúčame ich na vyskúšanie aj vám. Samozrejme, sú zadarmo. Malé upozornenie: Týmto aplikáciám treba povoliť verejný prístup kvášmu profilu. Toto je jedna zmála výnimiek, kde netreba ich oprávnenia limitovať, inak by ste nedostali relevantné výsledky.
ESET Social Media Scanner
ESET má vponuke okrem klasických antivírusov aon-line antivírusu aj aplikáciu na kontrolu Facebooku aTwitteru. Netreba ju inštalovať, postačí povoliť prístup kvášmu profilu. Kontrola je možná na vyžiadanie anavyše je dostupná aj pravidelná kontrola. Na pozadí bude prebiehať analýza vášho profilu akedykoľvek sa môžete do nastavení tejto aplikácie pozrieť, kedy sa kontrola uskutočnila asakými výsledkami.
Hodnotenie: 4/5
Zone Alarm Privacy Scan
Túto firmu, dnes už pod krídlami Checkpointu, pozná azda každý podľa firewallu zadarmo. Aktuálne ponúka aplikáciu, ktorá preverí váš FB profil aposkytne prehľad overejných príspevkoch, o ich dosahu, ako aj počte označení na fotkách acelkový pohľad na vašu bezpečnosť. Nechýba štatistika vami zadaných príspevkov, „lajkov“, zdieľaní akomentárov.
Test aplikácie Zone Alarm Privacy Scan
Hodnotenie: 3/5
Secure.me
Webová služba patrí antivírusovej spoločnosti avast!, ktorá pripravila prepracovanú aplikáciu. Komplexne pokrýva bezpečnosť nielen zpohľadu zverejnených príspevkov akontroly príznakov súkromia, ale aj aplikácií. Preveruje teda aj aplikácie, ktoré máte aktívne alebo ste na ne zabudli aoich aktivite ani neviete. Ochráni pred nevhodne zaradenými príspevkami sverejným príznakom, sleduje vašu reputáciu on-line, poskytne rady pre vybrané aplikácie aextra vlastnosť je ochrana detských účtov azabránenie napojeniu na iné kontakty alebo zverejňovaniu nevhodných fotografií. Všetko, čo dieťa na FB vykoná, uvidí jeho rodič. Je to bez pochýb najlepšia aplikácia na ochranu súkromia.
Hodnotenie: 5/5
AVG PrivacyFix
Vynikajúci program ponúka aj špecialista na vírusy AVG Technologies. Kompletne preskenuje FB profil aposkytne prehľadné štatistiky. Pridaná hodnota je aj vrežime nápravy. Preto treba udeliť aplikácii plné oprávnenia, aby dokázala za používateľa napraviť nastavenia súkromia anebolo ich treba vyhľadávať ručne. Odstraňuje nepoužívané programy, sleduje, ako sú zverejňované vaše príspevky, vašu viditeľnosť vo vyhľadávačoch amnoho ďalších oblastí. Okrem on-line aplikácie je dostupná aj pre platformy Android aiOS.
Hodnotenie: 5/5