S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Sprievodca pre výber TV: Nezabúda sa ani na hráčov

0

Niekomu sa môže zdať zvláštne rozprávať o televízoroch ako o zariadení pre hráčov, ale ak si spomenieme, televízory sa používali na hranie aj v minulosti, keď herné konzoly poskytovali RF, respektíve videovýstup na pripojenie k TV. Po príchode monitorov a výkonných PC tento trend trocha ustal, ale znova ho začali oživovať moderné herné konzoly, s ktorými je najlepší zážitok zahrať si z gauča na veľkej obrazovke.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Televízory však dlhý čas trpeli v porovnaní s počítačovými monitormi vysokým input lagom. Na pripomenutie, input lag je vstupné oneskorenie. Označuje sa tak čas medzi povelom, ktorý vydá hráč pomocou ovládača, a prejavom akcie na obrazovke. Napríklad je to čas medzi stlačením tlačidla spúšte a výstrelom. Oneskorenie je spôsobené viacerými procesmi, no najväčší podiel na ňom má práve vykresľovanie, pričom ho nájdeme na všetkých vykresľovacích zariadeniach, či je to monitor, TV, alebo projektor. Záleží však na tom, aké je oneskorenie veľké. Meria sa v milisekundách a v podstate rozhoduje o tom, či je daný televízor vhodný na hry. Pochopiteľne, ide predovšetkým o rôzne akčné tituly, pri ktorých hra prebieha v reálnom čase a záleží na rýchlosti reakcie. Pomalý zobrazovač v takom prípade môže znamenať nielen horší herný zážitok, ale aj nemožnosť výhry.


 Televízor môže byť výborným zobrazovačom pre konzolových hráčov

Moderné televízory tento problém riešia špeciálnym herným módom, v ktorom TV upravuje práve hodnoty vstupného oneskorenia, ale aj ďalšie parametre, ako je podanie farieb, kontrast alebo režim HDR. Dôvodom vyššieho input lagu pri televízoroch oproti monitorom je zväčša náročnejšie spracovanie obrazu, upscaling, potlačenie šumu a podobne, ktoré monitor nepotrebuje. Preto sa aj v niektorých televízoroch špecializovaných na hry niektoré z týchto „zlepšovadiel“ v hernom móde vypínajú. Žiaľ, input lag väčšina výrobcov pri bežných televízoroch neuvádza, nájdete ho však uvedený pri špecializovaných herných modeloch. Takže pri výbere sa môžete sústrediť na takéto modely, prípadne sa riadiť recenziami, ktoré sa tým občas zaoberajú.

Pokiaľ hľadáte televízor k niektorej z najmodernejších herných konzol, treba pozerať aj na ďalšie parametre. Najnovšie verzie PlayStation či XBox sú už vybavené HDMI vo verzii 2.1 s podporou variabilnej obnovovacej frekvencie 4K 120 Hz s eARC s variabilnou obnovovacou frekvenciou (VRR) a automatickou nízkou latenciou (ALLM). Pri pripojení k PC môžete využívať aj zvýšenú obnovovaciu frekvenciu až 144 Hz alebo viac, čo ďalej prispieva k pohode pri hraní. Samozrejme, pri výbere nezabúdajte ani na správnu uhlopriečku. Niektorí výrobcovia v súčasnosti ponúkajú aj špecializované herné modely s uhlopriečkami 43, 48, 55 alebo 65“. Tu treba predovšetkým zvažovať, aké hry najčastejšie hrávate a či vás ich na jednom TV bude hrať viac. Ak áno, potom treba siahnuť po väčších uhlopriečkach, ak hrávate sám, postačí aj menší model, hoci zážitok ako na veľkej obrazovke to už nebude.


Veľa Smart televízorov umožňuje priame hranie online hier a majú na to uspôsobený výkon a často aj špecializované herné prostredie

Z pohľadu technológií panela je takisto dobré vyberať hlavne podľa svojich požiadaviek. V prípade OLED TV získate lepšie podanie čiernej, lepší kontrast, ale hlavne lepšie parametre vstupného oneskorenia. Panely OLED bez ohľadu na to, či ide o W OLED, alebo QD OLED, sú vcelku rýchlejšie. Na druhej strane špičkové modely OLED TV dosahujú jas na úrovni 1000 – 1500 nitov, pri nižších modeloch je to maximálne do 800 nitov. Tu majú navrch LCD, respektíve QLED mini LED modely, ktoré v súčasnosti dosahujú svietivosti až do 5000 nitov, a tak sú vhodnejšie, ak potrebujete hrať aj v miestnostiach s denným svetlom.  Výhodou využívania televízorov na hry je hlavne veľká uhlopriečka a v prípade vyšších modelov aj vysoký jas a podpora HDR. Pre tých, ktorí si radi užívajú aj zvukovú atmosféru pri hraní, uvádzame, že väčšina televízorov obsahuje aj kvalitný zvukový diel s podporou priestorového ozvučenia, ktoré dáva hraniu ďalšiu dimenziu. Okrem herných konzol dokážu niektoré televízory spolupracovať aj s grafickými kartami NVIDIA a AMD a sú kompatibilné s technológiami G-Sync a FreeSync.

Väčšina súčasných televízorov ponúka aj nejaký herný režim. Žiaľ, bez možnosti testu je ťažké povedať, ktorý je ten správny pre vás. Ak to však s hraním myslíte vážne, potom je na mieste vyberať medzi špecializovanými televízormi, ktoré majú tieto funkcie priamo integrované.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať