CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Sprievodca pre výber TV: Bez zvuku to nepôjde

0

Zvuková výbava televízorov

Moderné televízory prešli výrazným technologickým pokrokom, ktorý sa neobmedzuje len na kvalitu obrazu, ale zahŕňa aj vývoj audio výbavy. Kým staršie modely televízorov boli často kritizované za slabú zvukovú reprodukciu, niektoré dnešné zariadenia ponúkajú audio zážitok, ktorý môže konkurovať aj špičkovým domácim kinám.


Prémiové modely často prichádzajú s kvalitným ozvučením vstavaným audiosystémom alebo integrovaným soundbarom

Integrované reproduktory

Jedným z najdôležitejších prvkov zvukovej výbavy televízorov sú integrované reproduktory. Moderné televízory často obsahujú viacero reproduktorov, ktoré sú strategicky umiestnené, aby poskytli priestorový zvuk. V modeloch základnej a často aj strednej triedy nájdete väčšinou iba podporu stereofónneho zvuku s dvojicou reproduktorov, pri tých lepších modeloch hoci v dvojpásmovom spracovaní na zabezpečenie kvalitnejšieho zvuku.

Systémy priestorového zvuku

Ak chcete špičkový zvuk priamo z televízora, musíte sa poohliadnuť po prémiových modeloch, navyše s veľkými uhlopriečkami. Takéto televízory majú logicky viac priestoru na umiestnenie väčšieho množstva meničov a tie môžu byť viac od seba vzdialené, takže priestorový dojem je dokonalejší. Niektoré televízory majú priamo vstavané soundbary alebo zvukové projektory, ktoré umožňujú smerovanie zvuku na konkrétneho diváka. Tieto systémy slúžia na vytvorenie priestorovej zvukovej scény, ktorá umocňuje zážitok zo sledovania filmov, respektíve hrania hier. Priestorový zvuk je digitálne zakódovaný v niektorom zo štandardov priestorového zvuku, pri prehrávaní ho dekodér dekóduje a podľa toho, akú máte dostupnú zvukovú zostavu, posiela zvuk do jednotlivých reproduktorov tak, aby bolo zabezpečené jeho priestorové rozloženie. Systémov priestorového zvuku je pomerne veľa, v súčasných službách a televízoroch sa však najčastejšie stretnete s Dolby Atmos, DTS a občas aj s niektorým z variantov staršieho Dolby Digital.


 Porovnanie konfigurácií Dolby Atmos 7.1.4 a 11.1.4

1. Dolby Atmos: Táto technológia prináša priestorový zvuk, ktorý sa šíri nielen horizontálne, ale aj vertikálne, čím vytvára trojrozmerný zvukový priestor. Dolby Atmos umožňuje, aby zvuky presne reflektovali pohyb v priestore, čo zvyšuje realistickosť zážitku. Na rozdiel od bežných zostáv, kde sa označuje počet kanálov napríklad 3.1, 5.1, 9.1, čo znamená počet efektových kanálov + subwoofer, pri Dolby Atmos je ešte pridaná informácia o vrchných kanáloch, napríklad 5.1.2 alebo 9.1.4, kde tretie číslo udáva počet vrchných kanálov. Výhodné je, že aj vtedy, ak je film namixovaný napríklad na 9.1.4 kanálov, zvukový procesor ho vždy prepočíta na všetky kanály, ktoré sú k dispozícii. Vrchné kanály sa riešia pri bežných zostavách domáceho kina prostredníctvom stropných reproduktorov. Pri riešení zabudovanom v televízore alebo v sound­baroch sa využívajú meniče namierené šikmo do stropu, ktoré odrážajú zvuk od stropu k poslucháčovi. Rovnako aj rozšírené efektové kanály.

2. DTS: Podobne ako Dolby Atmos aj DTS ponúka trojrozmerný zvuk, ale s väčšou flexibilitou pri individuálnom nastavovaní zvukových efektov. Táto technológia umožňuje prispôsobenie zvukových zážitkov podľa osobných preferencií poslucháča.

3. Dolby Digital: Je to starší zvukový štandard, ktorý podporuje konfiguráciu 2.0 Stereo aj konfigurácie 5.1, prípadne vo verzii EX 7.1 kanálov.

4. Dolby TrueHD: Ide o súčasnú technológiu bezstratového kódovania. Ponúka reprodukciu záznamu bit po bite presne ako zo štúdiového mastera. Je schopné spracovať sedem kanálov plného rozsahu 24-bit./96 kHz plus nízkofrekvenčný (LFE) kanál s vytvorením 7.1 štandardu na použitie pre rozhranie HDMI.


Jednoduchšie zostavy Dolby ATMOS využívajú konfiguráciu 5.1.2

AI nastupuje aj do audiosystémov

Umelá inteligencia sa stáva stále viac integrovanou aj v oblasti audiotechnológií. Moderné televízory dokážu analyzovať obsah a automaticky upraviť zvukové parametre na optimálny zážitok. Napríklad ak sledujete športový prenos, AI môže zvýrazniť komentáre a ruchy z tribún, prípadne sledovať objekty a prispôsobovať im zvuk.


Vyššie modely televízorov sú často vybavené výkonnými soundbarmi alebo zvukovým projektorom umožňujúcim smerovanie zvuku na konkrétneho poslucháča

Externé zvukové systémy

Zatiaľ čo najvyššie modely televízorov obsahujú spravidla aj veľmi kvalitný zvukový systém, v nižších kategóriách je to skôr výnimka, a hoci si s bežným ozvučením zväčša poradia dobre, žiadny ­audiofilský zážitok nečakajte. Často je to, samozrejme, tým, že požiadavky na čo najtenšie zobrazovače idú priamo proti potrebe priestoru na umiestnenie meničov. Preto si môžete vybrať zo širokej ponuky externých zariadení, ktoré ponúkajú tak výrobcovia televízorov, ako aj špecializované značky zamerané na audio. Ich zoznam sa začína pri externých reproduktoroch, ktoré sú zaujímavým doplnkom, ak napríklad sledujete TV z väčšej vzdialenosti alebo takýmto spôsobom doplníte subwoofer na prehrávanie nižších zvukových pásiem. Ak nechcete rušiť ostatných členov domácnosti, napríklad pri sledovaní v nočných hodinách, výborne poslúžia bezdrôtové slúchadlá. Ak si však chcete naplno užívať výhody domáceho kina, možno pripojiť niektorý z variantov rozširujúcich domáce kino.

1. Soundbary sú lacnejším a jednoduchším doplnkom k televízorom, pretože poskytujú lepšiu kvalitu zvuku v kompaktnom a elegantnom balení. Moderné soundbary často podporujú technológie ako Dolby Atmos a sú vybavené viacerými reproduktormi na priestorový zvuk. Na trhu ich dostanete od najjednoduchších stereo vyhotovení v konfigurácii 2.0, ktoré sa hodia hlavne k najnižším modelom televízorov, kde poslúžia ako kvalitnejšia alternatíva k vstavaným reproduktorom. Na druhom konci ponuky sú potom sofistikované systémy poskytujúce konfiguráciu až 11.1.4 pre Dolby Atmos, ktoré napríklad v prípade Samsungu podporujú aj firemnú technológiu Q-Symphony, ktorá spolupracuje aj s reproduktorovým systémom televízora. Pri vyhotovení soundbarov sa výrobcovia snažia o to, aby zostava mala čo najmenej fyzických komponentov a aby bola veľmi jednoducho inštalovateľná.

2. Domáce kino: Pre skutočných audiofilov sú však systémy domáceho kina stále nenahraditeľné. Tie ponúkajú komplexné zvukové riešenia s viacerými reproduktormi dedikovanými pre každý kanál, subwoofermi a AV prijímačmi, ktoré dokážu spracovať vysokokvalitné zvukové signály. V prípade Dolby Atmos sú tieto systémy osadené skutočnými reproduktormi aj v strope a využíva sa konfigurácia až 11.1.8 kanálov.


Staršie systémy ako DD alebo DTS nepoužívajú vrchné efektové kanály. Zobrazená DTS 5.1

Konektivita a streaming

Moderné televízory sú vybavené rôznymi možnosťami konektivity, ktoré umožňujú jednoduché pripojenie externých audiozariadení. V minulosti sa najviac využívalo rozhranie S/PDIF. To síce na väčšine televízorov stále nájdete, ale na moderné formáty priestorového zvuku vrátane Dolby Atmos už nestačí. Rozdiel je aj v pripojení. Predtým sa televízor využíval okrem TV vysielania hlavne ako zobrazovač pre Blu-ray, satelitný alebo multimediálny prijímač. To znamená, že HDMI ste zapojili do audiosystému, ktorý nahradil reproduktory televízora, a odtiaľ pokračoval kábel HDMI do televízora, ktorý zobrazil obraz. V súčasnosti však veľa používateľov nevyužíva žiadne externé prehrávače a televízor má vďaka smart funkciám možnosť prehrávania streamovacích služieb, príjmu satelitného či terestriálneho vysielania a podobne. Preto je na televízoroch vždy jeden zo vstupov HDMI označený ako HDMI ARC (Audio Return Channel) alebo eARC (Enhanced Audio Return Channel), čo znamená, že umožňuje spätný prenos zvuku z televízora do externých zariadení bez straty kvality. Vďaka tomu môže váš audiosystém spracúvať zvuk zo streamingových služieb ako Netflix, Disney+, Amazon Prime Video a ďalších, ktoré ponúkajú obsah s podporou pokročilých audioformátov, čo umožňuje plné využitie zvukových schopností moderných televízorov. Prehrávať, samozrejme, môžete aj hudbu z hudobných služieb ako Spotify, Tidal a podobne a využiť pri tom možnosť vypnutia obrazovky televízora.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať