
Uhlíkovo neutrálna výrobu cementu výrazne pomôže planéte
Vedcom z Michiganskej univerzity sa podarilo výrazne zmeniť proces výroby cementu, čím by sa drasticky znížilo znečistenie uhlíkom z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Výroba cementu je totiž druhá najvýznamnejšia hnacia sila škodlivého znečistenia v priemyselnom sektore. V tomto prípade sa mení iba vápenec, primárna zložka pri výrobe cementu.
Pri zahrievaní vápenec uvoľňuje oxid uhličitý. Tím vyvinul spôsob, ako zmierniť účinky materiálu na životné prostredie pomocou oxidu uhličitého (CO₂) ako zdroja – zachytávať ho, mineralizovať a začleňovať ho do zloženia nového upraveného cementového kompozitu (engineered cementitious composite – ECC) s mimoriadne nízkou uhlíkovou stopou.
Navrhovaný prístup, ktorý nahrádza prirodzene sa vyskytujúci vápenec elektrochemicky vyrobeným uhličitanom vápenatým, neutralizuje CO₂ uvoľnený počas spracovania v peci pomocou CO₂ absorbovaného zo vzduchu počas elektrochemickej výroby.
Keďže množstvo oxidu uhličitého zachyteného zo vzduchu sa rovná alebo prevyšuje množstvo, ktoré by sa uvoľnilo pri tradičnom procese, nová metóda je v najhoršom prípade takmer uhlíkovo neutrálna a v najlepšom prípade je uhlíkovo negatívna. V každom prípade ide o výrazné zlepšenie oproti procesu, ktorý sa podieľa 5 % až 8 % na znečistení oxidom uhličitým na celej planéte.
Je to však cenovo výhodnejšie ako tradičná metóda? Zachytávanie oxidu uhličitého zo vzduchu nie je lacný proces, ale nie je ním ani zahrievanie vápenca v peci. Keďže nová stratégia vyžaduje minimálne alebo žiadne úpravy v bežných cementárňach, má nízke vstupné bariéry, aby ju mohli prijať veľké cementárske podniky.
Samozrejme, zavedenie nových štandardov priemyselnej výroby trvá dlho, a to aj za predpokladu, že zmene nekladie žiadny odpor. Wenxin Zhang, doktorand a spoluautor štúdie uverejnenej v časopise Energy & Environmental Science, na stránke univerzity objasnil, aké sú výhody: „Táto stratégia môže zmeniť cementársky priemysel z gigatonového emitenta CO₂ na gigatonového podporovateľa čistej energie a technológií riadenia emisií uhlíka.“
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.