Vedci si s Tabby nevedia rady. Hviezda s megaštruktúrou je čoraz tajomnejšia
Vlani na jeseň dovtedy pomerne málo známa hviezda s označením KIC 8462852 vyvolala vlnu debát. Astronómovia hovorili, že jej nepravidelné blikanie môže byť dielom cudzích megaštruktúr. Ďalšie pozorovanie hviezdy, familiárne nazývanej Tabby podľa jej objaviteľky Tabethy Boyajianovej, nepriniesli nijaké náznaky činnosti mimozemských civilizácií, ale na náhle poklesy intenzity jej svetla naďalej neexistuje vysvetlenie. A teraz je všetko čoraz čudnejšie.
Dokument, ktorý bol v týchto dňoch publikovaný na arXiv, pochádzajúci od astronómov Bena Monteta z Caltechu a Joshuu Simona z Carnegieho inštitútu, opisuje výsledky novej fotometrickej analýzy Tabby na základe dát z Keplerovho teleskopu. Vedci v týchto dátach objavili niečo, čím boli prekvapení – nielenže svetlo hviezdy môže náhle pohasnúť až o 20 %, ale svetelný tok hviezdy sa v priebehu štyroch rokov nepretržite zmenšoval.
Počas prvých 1000 dní misie Keplerovho teleskopu sa svetelnosť znižovala asi o 0,34 % ročne, počas ďalších 200 dní ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH