ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Dell Latitude 7400 2 v 1: Ultrabook, ktorý sa zapne, keď sa priblížite

0

Prihlasovanie sa do operačného systému prenosného počítača, či už heslom, biometrickým snímačom, alebo čipovou kartou, je vždy kompromis medzi zabezpečením a používateľským komfortom. Prihlasovanie využívajúce technológiu Windows Hello na báze 3D skenu tváre prinieslo zvýšenie komfortu pri zachovaní požadovaného stupňa bezpečnosti. Dell v najnovšom modeli konvertibilného zariadenia Latitude 7400 2 v 1 túto funkcionalitu ešte podstatne zdokonalil. 

Technológia ExpressSign-in využívajúca Intel Context Sensing umožňuje naskenovanie vašej tváre a automatické prihlásenie do systému aj v prípade, ak je konvertibilný ultrabook v režime spánku. Ešte zaujímavejšie je, že sa to podarilo v tenkom zariadení so 14-palcovým, takmer bezrámčekovým displejom. Horný rámik má len 6 mm a kamery sú pod ochranným sklom, ktoré kryje displej a celý predný panel. Priblíženie sa k notebooku indikuje infračervený senzor proximity.

Nemusíte nič stláčať, stačí sa k ultrabooku priblížiť, aby ste boli v zornom poli kamery nad displejom. Následne bliknú dve diódy po stranách kamery, aby ste vedeli, kam sa máte pozerať, a zobrazí sa ikona Windows Hello. Celý proces rozpoznávania a prihlásenia sa trvá približne 3 – 4 sekundy. Identifikácia prítomnosti používateľa sa dá použiť aj na uzamknutie prístroja, ak sa od neho vzdialite. Čas, po ktorom sa operačný systém uzamkne, môžete nastaviť v rozmedzí 1 – 3 minúty. 

Pri konfigurácii prihlasovania som sa nechal nasnímať bez okuliarov, ale prihlasovanie som vyskúšal aj s okuliarmi na diaľku s tenkým kovovým rámikom. Aj v takomto prípade bola identifikácia bezproblémová. Rovnako som bol rozpoznaný s masívnymi slúchadlami na ušiach. ExpressSign-in funguje, iba ak je konvertibilné zariadenie v polohe notebooku alebo stojana, teda v polohách, kde je kamera nad displejom. V režime stanu, keď je kamera pod displejom, automatické prihlasovanie z pochopiteľných príčin nefunguje.

Ihneď po uchopení zariadenia som si uvedomil trochu vyššiu hmotnosť. Dôvodom je nielen celokovová konštrukcia, ale aj veľká batéria s kapacitou 78 Wh, ktorá podľa výrobcu vydrží až 26 hodín a 46 minút, samozrejme, pri minimálnom jase a záťaži procesora. Podľa mojich skúseností pri bežnej kancelárskej práci vydrží dva pracovné dni. Významne k tomu prispieva skutočnosť, že ak od notebooku odídete, po 1 – 3 minútach podľa nastavenia sa nielen uzamkne, ale aj prepne do režimu s nízkou spotrebou. Navyše napájací zdroj s  konektorom USB-C je len o niečo väčší ako nabíjačka smartfónu, takže ak máte smartfón s USB-C, stačí vám nosiť len zdroj notebooku. 

Ani hmotnosť dielov z ľahkého kovu nie je samoúčelná. Okrem pevnosti prispieva aj k vyššiemu výkonu. To si žiada vysvetlenie. Procesor, ktorý bežne funguje na frekvencii 1,6 GHz, v prípade potreby dokáže krátkodobo zvýšiť frekvenciu až na 4,1 GHz. Samozrejme, len dovtedy, kým teplota čipu nedosiahne určitú úroveň, potom sa výkon zníži. Pri okolitej teplote 22 °C  kovové telo odobrať a následne svojím povrchom vyžiariť pomerne veľké množstvo tepla. K chladeniu účinne prispieva aj tichý ventilátor. Spodný kryt sa dá ľahko odskrutkovať, ale jediný komponent, ktorý by skúsený používateľ mohol vymeniť, je disk SSD v slote M.2.

Displej sa na dvoch pevných kovových pántoch môže otočiť o 360°, takže môžete využiť aj polohy stan, stojan a tablet.

Kĺby majú väčší moment odporu v polohách typických pre notebook, teda približne do 150°. Potom odpor povolí, aby ste mohli displej pohodlne preklopiť do polohy stan alebo tablet.

Klávesnica má tri stupne podsvietenia a klávesy dostatočne vysoký zdvih a progresívne pruženie, ktoré pri určitej úrovni prítlaku povolí, takže stlačenie je aj pri rýchlom písaní presné. Plocha touchpadu umožňuje hladký posun prstov a dá sa ľahko zatlačiť približne do dvoch tretín výšky. Dojem z ergonómie kazí len zbytočne ostrá predná hrana plochy okolo klávesnice, takže občas ju pri písaní pocítite na zápästí.

Kvalita zobrazovania dotykového displeja je vynikajúca, čo sa týka vernosti podania farieb aj kontrastu. Jas podsvietenia bielej plochy som nameral na úrovni 290 nitov. Na prácu v tieni aj počas slnečného dňa to vcelku stačí.

Konvertibilné zariadenie má všetky potrebné porty vrátane dvoch moderných portov USB-C s podporou Thunderbolt 3, DisplayPort aj Power Delivery.

Na pripojenie klasických zariadení sú k dispozícii dva bežné porty USB 3.1 s konektormi typu A. Samozrejmosť je slot na kartu microSD a v závislosti od modelu aj slot na SIM kartu.

Latitude 7400 2-v-1 je v súčasnosti jediný systém využívajúci funkciu ExpressSign-in. S trochou šťastia sa táto technológia rozšíri na budúce obchodné a spotrebiteľské notebooky. Medzitým vám dá niečo, čo by ste mohli predviesť svojmu spolubývajúcemu na dlhých leteckých cestách.

Verdikt:
Kompaktné a výkonné konvertibilné zariadenie s automatickou autentifikáciou, keď sa vaša tvár objaví v dosahu kamery.

Technické parametre:
Procesor: Intel Core i5-8365U 1,6  – 4,1 GHz; pamäť: 8 GB DDR4 – 2 666 MHz, 256 GB SSD, grafika Intel UHD 620, displej 14" dotykový FHD (1920 × 1080 px); konektivita: 802.11ac, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2× USB-C s podporou Thunderbolt 3, 2× USB 3.1, HDMI, 3,5 mm jack, eternet, slot na kartu microSD; batéria 66 Wh; rozmery 321 × 214 × 18,9 mm, hmotnosť 1,36 kg

Benchmarky: PC Mark 10: 3908

Cena: 2132 EUR

+ Inovatívna technológia autentifikácie, elegantná kovová konštrukcia, vynikajúca klávesnica
- Ostrá predná hrana plochy, kde máte zápästie

Hodnotenie: 92
Dizajn a konštrukcia: 94
Výkon: 94
Konektivita: 90

Tip redakcie: Inovatívne prihlasovanie

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Dell notebook ultrabook pocitac displej

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať