HP Omen 16-C0001NC (53L86EA) / Na hranie aj na prácu
Medzi hernými notebookmi nájdete viacero podkategórií, ktoré určujú ich zameranie. Prepracované herné monštrá s ultimátnym výkonom síce zaujmú každého herného fanúšika, nadšenie však neraz ochladne pri pohľade na cenu a na praktickú stránku. Väčšina používateľov si totiž kupuje notebook pre prenosnosť a veľká časť z nich ho plánuje využívať nielen na hranie, ale aj na prácu, prípadne na rôzne kreatívne činnosti.
To sú práve požiadavky, ktoré špecializované herné zariadenia veľmi nespĺňajú. Preto je tu zlatá stredná cesta, ktorou sú modely poskytujúce dostatočný výkon na bežné hranie, ale pri zachovaní prijateľných rozmerov a hmotnosti. Do tejto kategórie by sa dal zaradiť aj testovaný HP Omen 16.
Ten sa dodáva v rôznych konfiguráciách, k nám dorazil s procesorom AMD Ryzen 7 5800H, 16 GB DDR4 RAM a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3070. Špičkový výkon tak nemožno očakávať, čo však v prípade mnohých populárnych herných titulov nie je úplne nevyhnutné. Zábava sa navyše nekončí pri pohľade na cenu. Pravda, o vyložene ľahkom, prenosnom notebooku sa rozprávať nedá, ale pri 16" displeji ponúka príjemne veľký obraz, a tak je dobrým kompromisom medzi výkonom a prenosnosťou.
Okrem pántov je vonkajšia časť notebooku vyrobená z plastu. Kým spodná časť a rám klávesnice pôsobia solídnym dojmom, veľký displej sa najmä pri otváraní viditeľne ohýba. Pomohol by hliníkový kryt ako v mnohých podnikových notebookoch. Vcelku však konštrukcia pôsobí kvalitným dojmom. Telo je o niečo hrubšie, ako je v tejto výkonnostnej kategórii bežné, hlavne pre veľký chladiaci systému OMEN Tempest Cooling s päťsmerovým prúdením vzduchu, ktorý vystupuje v zadnej časti základne. Výhodou použitia plastov je relatívne nízka hmotnosť 2,25 kg.
Aj keď sa počet portov zdá dostatočný, nevýhodná je, hlavne pri portoch USB-A, rýchlosť. Všetky tri porty podporujú iba štandard USB 3.2 Gen 1x1 s rýchlosťou 5 Gb/s. USB-C je iba jeden a zvláda 10 Gb/s, keďže ide o platformu AMD, bez podpory Thunderbolt 4. Okrem toho medzi konektormi nájdete mini DP, plnoformátový HDMI, gigabitový eternet, výstup na slúchadlá a mikrofón a slot na štandardnú SD kartu. Z bezdrôtových technológií je tu Wi-Fi 6E AX210 (MU MIMO 2×2) a bluetooth 5.2. Pre potreby rozšírenia sú k dispozícii dva sloty RAM a jeden slot M.2 na ďalší disk SSD NVMe. Vo výbave je 1 TB PCIe NVMe TLC M.2 SSD. Vymeniť možno aj modul WLAN.
QHD displej IPS s uhlopriečkou 16,1" a rozlíšením 2560 × 1440 pixelov pracuje s frekvenciou až 165 Hz, latenciou 3 ms a svietivosťou 300 nitov. Má matný antireflexný povrch, takže sa s ním dobre pracuje aj v miestnostiach s viacerými zdrojmi svetla. Displej má navyše kvalitné podsvietenie s minimálnymi nerovnomernosťami. Farebný gamut pokryje 100 % farebného priestoru sRGB. Displej poskytuje dobrý obraz s dobrým kontrastom a veľmi nízkou hodnotou čiernej. Zvukový diel pochádza od Bang&Olufsen a podporuje technológie HP Audio Boost a SmartAmp novej generácie ktoré prinášajú hlasnejší a čistejší zvuk, ako aj plnšie basy bez skreslenia.
Klávesnica je zameraná predovšetkým na hranie hier. Aj keď sa zdvih klávesov iba 1 mm môže zdať málo, protišmykový povrch a vhodná vzdialenosť medzi klávesmi zabezpečujú rýchle a presné písanie. Pre veľké rozstupy klávesov chýba číselná časť, čo je pri tejto veľkosti notebooku dosť nezvyčajné a je to škoda. Vpravo vedľa klávesnice je niekoľko klávesov špeciálnych režimov a štandardné Home, End a ďalšie. Žiaľ, s takými malými nápismi, že si na to musíte vziať lupu. Klávesy Delete a Power tiež nie sú presne tam, kde by ste ich očakávali. Pôsobí to dosť chaoticky a chce to trocha cviku.
Osvetlenie klávesnice je na pohľad veľmi príjemné. K dispozícii sú však len štyri zóny, ktoré môžu svietiť 18 rôznymi farbami. Až po nainštalovaní Omen Light Studio pribudne niekoľko ďalších pohybových profilov, ktoré sú spravidla orientované na prehrávanie zvuku alebo obsah displeja. Vzhľadom na obmedzený výber farieb a skutočnosť, že sa naraz zobrazujú len štyri, pôsobia efekty dosť lacno. Najlepšie sa mi osvedčilo statické zobrazenie farby, prípadne so samostatnými klávesmi WASD. Väčšina používateľov asi bude používať HP Omen 16 so samostatnou myšou. Touchpad je však vcelku presvedčivý. Reaguje pohotovo a matný, ale hladký povrch umožňuje presné ovládanie aj viacerými prstami. S procesorom AMD Ryzen 7 5800H a grafikou NVIDIA GeForce RTX 3070 má HP Omen 16 dostatok výkonu aj na súčasné hry. Zväčša by malo stačiť 16 GB RAM, tú možno neskôr ľahko rozšíriť. Limity notebooku otestujete, keď systém prinútite bežať pri 165 fps na QHD displeji. Na druhej strane 60 fps je v mnohých hrách takmer bez problémov dosiahnuteľných. Žiaľ, úspora energie rozhodne nepatrí medzi silné stránky notebooku. Procesor AMD Ryzen 7 5800H má takmer neobmedzenú spotrebu, chvíľami sa vyšplhá až na 160 W. Pri dlhšom čase je štandardom 134 W. Tieto hodnoty nijako nepotešia. Aj bez akejkoľvek záťaže sa spotreba Omenu 16 pohybuje v hornej hranici 11 W. Počas prehrávania videa sa však spotrebuje len o 0,8 W viac, čo vysvetľuje prekvapivo dobrú výdrž batérie na herný notebook. Batéria sa nabije asi za 2 hodiny, 80 % má po 1 hodine. Pri záťaži nepomôže žiadna zo špecifikácií úspory energie. Keďže grafická karta má stále povolených 25 W a procesor 40 W, do vybitia to dáva niečo viac ako hodinu.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Antireflexný displej 165 Hz, dostatočný výkon, rozstup a úprava klávesov, výdrž, rýchle nabíjanie
- Bez číselnej klávesnice, vyššia spotreba pod záťažou, podsvietenie klávesnice iba so 4 zónami
PARAMETRE:
HP Omen 16-c0001nc (53L86EA): displej 16,1" IPS, antireflexný, 2560 × 1440, 165,Hz, RAM 16,GB DDR4, NVIDIA GeForce RTX 3070 8 GB, 115 W, SSD 1 TB, podsvietená RGB klávesnica, webová kamera, 3× USB 3.2 gen. 1, 1× USB-C, Wi-Fi 6, BT5.2, gigabitový eternet, hmotnosť 2,25 kg, Windows 11 Home
Cena: 1488 EUR
HODNOTENIE: 8/10
Zobrazit Galériu