Koža vyrobená biotlačou sa podobá ľudskej ale hojí sa lepšie aj rýchlejšie
Vedcom z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine sa po prvýkrát podarilo skombinovať šesť základných typov kožných buniek so špecializovanými hydrogélmi a „vytlačiť“ hrubú, viacvrstvovú kožu, ktorá sa po transplantácii úspešne integrovala s okolitým tkanivom, aby sa rany hojili rýchlejšie a s menšími jazvami.
Vytlačená koža, ktorá obsahuje keratinocyty, dermálne fibroblasty, adipocyty, melanocyty, bunky folikulárnej dermálnej papily a kožné mikrovaskulárne endotelové bunky, kopírovala skutočnú kožu s tromi vrstvami: tenkou ochrannou vonkajšou epidermou, strednou vláknitou a podpornou dermou a spodnou tukovou podkožou. Po transplantácii na rany myší sa na vytlačenej koži vytvorili krvné cievy, kožné vzory a vykazovali normálny vývoj tkaniva. Výsledkom bolo rýchlejšie uzatváranie rán, menšia kontrakcia kože a väčšia produkcia kolagénu, čo viedlo k menšiemu zjazveniu.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Výskumníci potvrdili úspešnú integráciu biotlačených buniek s regenerova ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH