MSI MEG Z590 Ace / Polkilowattové Rocket Laky? Jasné
Najnovšia generácia desktopových procesorov Intelu (Rocket Lake) vyšla konečne s novou architektúrou Cypress Cove, pri ktorej sa zvyšoval výkon na takt a pribudla napríklad i podpora inštrukcií AVX-512. Vedľajším efektom je však výrazné navýšenie spotreby, čo predstavuje veľkú výzvu pre základné dosky.
Do redakcie na test nám prišla drahšia doska MSI MEG Z590. Vybavená je robustnou napájacou kaskádou s MOSFETmi Renesas Electronics ISL99390B, ktoré sú stavané na vysokú prúdovú záťaž. Ich použitie je pomerne dôležité najmä pre najvýkonnejší procesor Core i9-11900K.
Vo východiskových nastaveniach totiž táto doska nedodržuje Intelom odporúčaný časový limit Tau pre zníženie výkonu po 56 sekundách a procesor si tak stabilne drží maximálny výkon. Tomu môže v niektorých prípadoch zodpovedať spotreba okolo tristo wattov aj bez aktívneho Adaptive Boostu, ktorý v hraničných prípadoch tlačí procesor až takmer k päťsto wattom. A i na takýto nápor je základná doska MEG Z590 Ace dobre stavaná. Horšie to už bude s chladením samotného procesora, ku ktorému budete potrebovať mimoriadne výkonný chladič, ale ten k takto extrémnej doske patrí.
Sloty M.2 pre SSD sú na základnej doske až štyri. Z toho jeden s podporou PCI Express 4.0 funguje ale iba v kombinácii s procesormi Intel Rocket Lake. Po osadení staršieho Comet Laku, ktoré sú takisto podporované, sa vypne. To preto, že je tento slot pripojený priamo k CPU a CL ešte PCIe 4.0 nepodporuje.
Základná doska MSI MEG Z590 Ace
Je pozoruhodné sledovať, ako MSI sériu Ace s generácie na generáciu vylepšuje. Či už ide o napájanie, chladenie, konektorovú výbavu alebo i ovládacie prvky. Tlačidlá na zapínanie či reset boli už aj na staršej Z490, ale to ešte bez prepínača medzi dvoma dostupnými BIOSmi. Ten na Z590 Ace pribudol a pre ladičov sa jedná o praktický doplnok.
Ovládacie prvky na spodku základnej dosky. K už zabehnutým tlačidlám (na štart či reset základnej dosky alebo centrálny prepínač RGB LED) pribudol prepínač medzi BIOSmi
Možno je škoda, že sa z návrhu postupne vytratil otočný prepínač OC Genie na rýchle plynulé pretaktovanie. V MSI ho však už považujú za zastarané riešenie.
Zase o trochu lepšia je i rýchlostná podpora pamätí. S modulmi, ktoré máme v redakcii k dispozícii, sme sa dostali na 5 GHz, to by ale nemala byť žiadna hranica. Pre vybrané pamäte podpora končí až pri 5,6 GHz. S takto rýchlym profilom sa síce nepredávajú žiadne, ale niektoré je možné takto vysoko manuálne pretaktovať. Vynimočná je tu i audio výbava. To s novým čipom Realtek ALC4082, ktorý navyše používa DAC ESS Sabre9018Q2C. To je oproti starším doska´m výrazný posun aj pre náročných používateľov, ktorí si potrpia na čo najlepší zvuk.
Užitočné je i rozšírenie o podporu Thunderbolt 4 cez porty USB-C. Chvályhodné je i to, že i takto drahá doska, kde sa počíta s použitím grafickej karty, má vyvedený port HDMI. Ten je vo verzii 2.0b a zob razí rozlíšenie 4096 × 2160 px pri 60 Hz. To je jedna z hlavných noviniek oproti predošlej generácii grafík Intel UHD.
Väčší než naposledy (na Z490 Ace) je i backplate. Ten dosku spevňuje a i chráni pred eventuálnym poškodením pri montáži
Technické nedostatky sa na Z590 Ace hľadajú ťažko, ale cena je naozaj vysoká. Opodstatnená, ale vysoká. Dobre si preto premyslite, s akými komponentmi a pri akom nastavení chcete fungovať. MEG Z590 Ace sa oplatí až vtedy, keď budete mať najvýkonnejšie komponenty, ktoré budete hnať k hranici svojich možností pretaktovaním.
„Špičková základná doska vhodná aj na najvýkonnejšie pretaktované Core i9 do pätice LGA 1200.“
Parametre: Formát ATX (305 × 244 mm), počet fáz VRM 16+2+1, 3× slot PCIe ×16, 2× slot PCIe ×1, 7 interných konektorov USB (1× 3.2 g1 typ C, 2× 3,2 g1 typ A, 4× 2.0) a 6 externých konektorov USB (1× 3.2 g2×2 typ C, 3× 3.2 g2 typ A, 2× 3.2 g1 typ A, 2× 2.0), 2× Thunderbolt 4 typ C, 1× RJ-45 (Realtek 8125B) 2,5 Gb/s, WiFi 6E AX210, 7.1 audio Realtek ALC4082 + ESS Sabre9018Q2C Combo DAC/PHA
PLUSY, MÍNUSY:
+ Prvotriedna napájacia kaskáda, neprekvapí ju ani na krv pretaktovaný Core i9-11900K využívajúci inštrukcie AVX-512, slušná efektivita (vysoký výkon na watt), perfektné audio, špičková podpora vysokorýchlostných pamätí, až štyri sloty pre SSD M.2
- Už dosť vysoká cena, ale opodstatnená