Našli spôsob na výrobu umelých kostí aj umelých koralových útesov
Uhličitan vápenatý je materiál kombinujúci pevnosť, nízku hmotnosť a pórovitosť. Vedci teraz navrhli novú metódu založenú na baktériách – ide o 3D tlač materiálu na použitie v aplikáciách, ako je oprava kostí a obnova koralových útesov. Nie je prvýkrát, čo počujeme o 3D tlači predmetov z uhličitanu vápenatého. Predchádzajúce postupy zahŕňali vytláčanie gélu obsahujúceho minerálne častice, ktorý následne vyschne a stvrdne. Výsledné predmety však boli dosť mäkké a krehké alebo sa pri sušení scvrkli, čím sa vytvorili praskliny a zmenil sa ich tvar.
Vedci zo švajčiarskeho výskumného inštitútu EPFL preto hľadali lepšiu alternatívu. Skombinovali baktériu s názvom Sporosarcina pasteurii s ekologickým polymérnym gélom. Vzniknutá zmes, nazvaná BactoInk, sa vytlačí do požadovaného tvaru, čím sa vytvorí želatínový objekt s trojrozmernou mikroštruktúrou podobnou lešeniu, v ktorej sa baktérie „usídlia“.
Potom sa objekt vystaví pôsobeniu roztoku obsahujúceho močovinu. To spôsobí, že baktérie zač ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH