Nový samoregeneračný betón si sám opraví svoje trhliny
Na americký trh bol uvedený nový typ samoopravného betónu. Nazýva sa Basilisk Self-Healing Concrete a svoje samoscelivé vlastnosti získava z baktérií, ktoré sú doň primiešané. Tieto baktérie potom pri sceľovaní betónu produkujú nový vápenec, ktorý umožňuje úplne uzavrieť trhliny bez toho, aby bolo treba znovu nanášať betón. Existuje niekoľko dôvodov, prečo betón Basilisk ponúka výhodu pre konštrukcie, do ktorých je umiestnený.
Zdroj Foto: Basilisk
Prvým z nich je predĺžená životnosť vďaka jeho odolnosti a schopnosti samoregenerácie. To znamená, že betón môže pomôcť výrazne znížiť potrebu nákladných opráv, pretože sa sám scelí a netreba ho opravovať ručne. Okrem toho sú so samoregeneračným betónom spojené aj nižšie náklady na údržbu, pretože baktérie, ktoré v ňom opravujú trhliny, môžu minimalizovať prestoje a aj náklady na opravu.
A keďže si skutočne nevyžaduje žiadne opravy, pomôže tiež zabezpečiť ekologickejší dizajn, ktorý znižuje emisie CO2, znižuje počet potrebných oceľových výstuží a dokonca úplne eliminuje potrebu vodovzdorných náterov. Medzi ďalšie nedávne zlepšenia patrí oveľa pevnejší betón s dutinami, ktorý má byť o viac ako 500 % pevnejší ako tradičné plné betónové dosky. Navyše sa objavil aj betón, ktorý vôbec neobsahuje cement, čo je obrovský prínos pre súčasný boj proti klimatickým zmenám.
Zdroj: bgr.com.
Zdroj Foto: freepik.com.
Zobrazit Galériu