Objavili vedci konečne „gén človečenstva“, ktorý nás odlišuje od zvierat?
Vedci už dávno skúmajú ľudský genóm, aby v ňom našli gén, ktorý robí človeka človekom. Teraz bádatelia z University of Otago zistili nové informácie o géne, ktorý vydeľuje primáty – veľké opice a človeka – spomedzi ostatných cicavcov. Prišli na to štúdiom zriedkavej vývojovej poruchy mozgu.
Dr. Adam O'Neill uskutočnil výskum v rámci svojej doktorandskej práce pod vedením profesora Stephena Robertsona. Zistil, že gén PLEKHG6 má vlastnosti, ktoré v primátoch riadia aspekty vývoja mozgu inak ako v iných druhoch.
„Všeobecne povedané, tento gén možno považovať za jeden z genetických faktorov, ktoré z nás robia ľudí v neurologickom zmysle,“ vysvetľuje Dr. O'Neill.
Výskum sa zameral na myšlienku, že ľudia by mali mať gény, ktoré spôsobili, že naše mozgy sú väčšie a lepšie fungujúce ako u iných zvierat. Vedci študovali deti s určitou malformáciou mozgu nazývanou periventrikulárna nodulárna heterotopia a našli poškodený genómový prvok PLEKHG6. Pri tejto chorobe sa skupina neurónov vo vyvíjaj ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH