S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

PlayStation 5 / Generačný skok na 4K a 120 fps

0

Spoločnosť Sony uviedla novú generáciu konzol PlayStation s informáciou, že po skúsenostiach s uvedením PS4 v roku 2012 má pripravené väčšie množstvo konzol. To však nehralo prakticky žiadnu rolu, keďže sa aj napriek tomu konzoly rozchytali rekordne rýchlo. Do 24 hodín po uvedení do predaja boli vypredané a aj dlhší čas po Novom roku je o ne stále nemalá núdza. To, žiaľ, otvorilo dvere aj tzv. skalperom, ktorí svojich zopár uchmatnutých kusov predávajú za neskutočne vysoké, často aj niekoľkonásobné ceny.

S_1124 T TABS10 Advertisement

K nám do redakcie napriek nedostatku jeden kus zavítal, no len nakrátko, čo je škoda. Po rozbalení nás trochu prekvapila relatívne vyššia hmotnosť a nemalé rozmery. Nová konzola PlayStation má štyri a pol kilogramu, no jej zaujímavý, svieži dizajn pôsobí oveľa ľahším dojmom. Prevádzkovať ju možno vo vodorovnej, ale aj vo zvislej polohe, na čo nájdete v balení priložený oddeliteľný stojan. Konzola sa prezentuje ako biela, čo by sa nám asi páčilo o čosi viac, no v praxi sme sa presvedčili, že je jemne sivá a iné farebné varianty neexistujú. V každom prípade sa jej dizajnom môžete popýšiť a isto ju nebudete skrývať.

Na napájanie nepotrebujete žiadny externý adaptér. Do elektrickej siete zapojíte PS5 celkom obyčajným káblom a zapojenie zvládne skutočne každý. Spočíva v pripojení dvoch káblov. Po zapojení toho napájacieho zistíte, že pripojenie k televízoru či monitoru je možné výhradne pomocou HDMI 2.1.

V otázke konektivity zdôrazníme, že by ste si mali zabezpečiť buď prijímač, alebo monitor s kvalitnými reproduktormi, prípadne k nemu pripojiť nejakú dobrú audiosústavu. Priamo ku konzole totiž nepripojíte nič nadštandardné. Port jack na nej nenájdete a chýbala nám možnosť pripojiť sa bezdrôtovo k reprosústave cez bluetooth. Dnes to nie je žiadna rarita a tých s menej kvalitným zvukovým výstupom na televízore, ktorí nechcú využívať slúchadlá, by to iste potešilo. Pozitívne je, že okrem eternetového portu sa k vašej domácej sieti pripojíte aj bezdrôtovo. V ovládači ku konzole už tradične nájdete port jack, no z pochopiteľných dôvodov sa hodí len na pripojenie spomínaných slúchadiel, nie reproduktorov.

Páčilo sa nám, že výrobca zabudoval optickú mechaniku Blu-ray do tela zariadenia tak, aby nebol potrebný výsuvný systém a aby zároveň mechanika esteticky ladila s dizajnom prístroja. Nepochválime však tlačidlo na aktiváciu napájania, ktoré je uzučké a splýva s lesklou, zraniteľne pôsobiacou čiernou líniou vedúcou stredom konzoly. V šere či potme ho nájdete len ťažko. Pokiaľ však budete zariadenie udržiavať v pohotovostnom stave, asi vám to nebude veľmi prekážať.

Z pohľadu konektivity je rozhodne výhoda, že si možno k PlayStation 5 pripojiť jedno zariadenie s portom USB spredu a dve zozadu. Týmto spôsobom možno rozšíriť úložný priestor v konzole, ktorý je – krátke zaváhanie – slušný. Zdôrazníme, že SSD funguje naozaj svižne a nahrávacie časy hier sú príjemne krátke. Kapacitu však nevnímame až tak pozitívne. Uvádzaný „papierový“ úložný priestor 825 GB znie síce fajn, no s ohľadom na to, že po odpočítaní základného softvéru je to reálnych 667 GB, a na to, aké priestorové porcie dokážu dnešné hry zhltnúť, rozšírenie sa asi väčšine používateľov bude hodiť. Nejaký priestor môžete ušetriť tým, že si cez port USB extrahujete videá a screenshoty z hier a manažovanie na diaľku je možné aj cez mobilnú aplikáciu PlayStation App, no reálny terabajt na zabudovanom SSD by sme ocenili potleskom.

Najväčšie lákadlo oproti PS4 je podľa nás pri novej konzole možnosť vychutnávať si hry v 4K pri vysokých obnovovacích frekvenciách do 120 fps. Zatiaľ to však nezvládne veľa herných titulov (momentálne asi do 10), chce to ešte nejaký čas, aby nás tvorcovia takýmito hrami zaplavili. Pri podpore rozlíšenia 8K to platí dvojnásobne – vidíme ju len ako prípravu na vzdialenú budúcnosť. Testovali sme na hernom monitore Agon AG353UCG, ktorý zvládne až 200 Hz, takže maximálnych 120 Hz preň nie je problém.

Presvedčili sme sa, že ultraširoké vyhotovenie monitora sa ku konzole celkom ideálne nehodí, keďže nie sú podporované príslušné rozlíšenia, no kombinácia HDR, ray tracingu, vysokej obnovovacej frekvencie a 4K mimoriadne prehlbuje herné zážitky. Najmä v tituloch, v ktorých si môžete vychutnať exteriérové výhľady, vás vtiahne do atmosféry hra svetiel a tieňov. V tom vidíme hlavnú devízu oproti predošlej generácii.

Nový ovládač DualSense sa na prvý pohľad tiež zásadne nelíši od svojho predchodcu. Pokiaľ však prestaneme porovnávať v rámci Sony, treba povedať, že má veľmi dobre zvládnutú ergonómiu, ktorá nás oslovila o dosť výraznejšie ako pri konkurenčnom ovládači. Dotyková plocha a rozloženie ovládacích prvkov sa zachovali, takže sa nemusíte obávať zmeny návykov. Čo je osvedčené, netreba meniť.

Ovládač dokáže značne zlepšiť herné zážitky pomocou zabudovaného reproduktora. Priestorovo dopĺňa zvuk vychádzajúci z televízora či monitora a v kombinácii s haptickou spätnou väzbou hráča naozaj pohltí dianie. Vibračná reakcia je v novom ovládači natoľko jemná a presná, že dokáže imitovať dokonca povrch, na ktorom sa pohybujete. Tento efekt sa ešte viac umocní tým, že v hrách, ktoré to umožňujú, môžete protagonistu ovládať aj pomocou fyzického náklonu ovládača.

V praxi to znamená, že ak sa potrebuje postava v hre napríklad kamsi vyšplhať, budete pohybovať ovládačom, akoby to boli jej ruky. Nahor vľavo, nahor vpravo a tak ďalej. Postava sa šplhá a hráč sa fyzicky zapája do deja, ako to len najviac ide. Na rozdiel od konkurencie je ovládač DualSense napájaný zabudovaným akumulátorom a jeho spárovanie s konzolou je jednoduché a rýchle.

V oblasti rozhrania máme pocit, že by ­konzola potrebovala revíziu. Menu má totiž už toľko možností, podmenu, oblastí a nastavení, že sa v ňom menej zdatný či nový používateľ môže aj strácať. S novou generáciou sme očakávali viac jednoduchosti a priamočiarejšie menu. Fakt, že konzola dokáže komunikovať v češtine, poteší, na slovenčinu môžeme zatiaľ zabudnúť. Azda pribudne neskôr, tak ako pri PS4.

Ak vás trápi otázka medzigeneračnej softvérovej kompatibility, nemusíte mať obavy. Sony na ňu kladie veľký dôraz. Hry z PS4 pobežia aj na PS5 a tituly, ktoré to podporujú, dokážu zmeniť svoju verziu na novšiu. Keby ste teda na novej konzole nemali čo hrať, môžete si zahrať svoje staršie kúsky, prípadne ich previesť na variant pre PS5. Navyše výrobca ponúka aj zopár titulov na začiatok. Pri demonštračnom Astro’s Playroom sme sa dobre oboznámili s využitím spomínaného pohybového ovládania pomocou DualSense. No v základe sme dostali aj RPG Demon’s Souls a dva tituly s tematikou Spider-Mana.

Určite sa mnohí z vás rozhodujú medzi dvoma rivalmi. V oblasti hlučnosti je nová PS5 o čosi počuteľnejšia než jej konkurent. V praxi to však neznamená nič tragické, je to skôr ako porovnávať hlasitosť šepkania dvoch osôb a určite by to nemal byť váš jediný argument. Tých pozitívnych sme vám dali jednoznačne viac a Sony bude konzolu časom pravdepodobne ešte zlepšovať. Napríklad by nám mohol výrobca časom umožniť využívanie služby PS Now aj na Slovensku. Okrem toho spoločnosť nedávno oznámila, že sa môžeme tešiť na nové VR vybavenie pre PS5 (nová konzola je kompatibilná aj s PS VR pre PS4) a to bude určite stáť za to. Keď hovoríme o exkluzivite titulov, misky váh sú naklonené v prospech PlayStation 5, no keby ste chceli argumentovať výkonom, ten je v prípade oboch nextgen rivalov približne rovnaký a v reálnom použití rozdiely neuvidíte.

Nová PlayStation nás dostala hlavne kvalitou obrazu a zvuku v kombinácii s interaktivitou ovládača. Vďaka tomu sú zážitky z herného sveta zase o kus bližšie k realite. Ceny sú v porovnaní s herným PC nastavené pomerne príjemne, a to aj s ohľadom na grafický výkon celého stroja. Ak chcete ušetriť stovku a konzoly už bude možné kúpiť, môžete si zaobstarať digitálny variant bez SSD, ktorý stojí približne 400 eur. Mimochodom, na sledovanie služieb ako Netflix, Disney+, YouTube či počúvanie Spotify si k PS5 môžete zaobstarať fyzický diaľkový ovládač asi za 30 eur.

PLUSY, MÍNUSY:

+ 4K 120 fps, ovládač DualSense vtiahne do deja, špičkový grafický výkon, elegantný dizajn, tichý chod, dobrý tepelný manažment, rýchle SSD
- Zatiaľ málo titulov na 4K 120 fps, rozhranie by potrebovalo zjednodušiť

PARAMETRE:

CPU: 8-jadrový AMD Zen2, 3,5 GHz, GPU: 10,28 TFLOPs RDNA, 36 CU 2,23 GHz, RAM 16 GB GDDR6 / 256-bit., úložisko: 825 GB/667 GB k dispozícii, rýchlosť 5,5 GB/s, možnosť pripojiť externý HDD, ovládač Sony Dual­Sense, mechanika 4K UHD Blu-ray, zobrazovanie: 8K/4K do 120 Hz, ray tracing, 3D zvuk Tempest 3D AudioTech engine

HODNOTENIE: 9/10


                                         

 

Zobrazit Galériu

Peter Vnuk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať